středa 08. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Studenti míří za zkušenostmi do alternativních škol

Studenti míří za zkušenostmi do alternativních škol

Školka_otevření 065.jpg
Také univerzitní ŠkaTULka uplatňuje prvky waldorfské i Montessori pedagogiky

V mateřince to jde i jinak – to je motto letošního pedagogického dne pro studentky učitelství pro mateřské školy na fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické, který se uskuteční 12. listopadu.

Stane se tak v rámci řešení evropského projektu Učitelem moderně a odborně, který vede k inovaci učitelské přípravy na naší univerzitě.

V rámci pedagogického dne se uskuteční osm intenzivních praktických workshopů, které povedou učitelky z alternativně zaměřených mateřských škol a základních škol v Libereckém kraji. Studentky pedagogického oboru tak budou moci nahlédnout do „kuchyně“ Montessori pedagogiky, waldorfské pedagogiky či do vzdělávacích programů, které intenzivně vychází z potřeb dítěte a respektu k nim a hlásí se k osobnostně orientovaným proudům výchovy a vzdělávání.

„Studentky všech ročníků bakalářského studia učitelství mateřských škol budou na konkrétních příkladech z praxe a zároveň přímo v praxi vybraných mateřských škol vtaženy do zásad a metod práce v alternativních vzdělávacích systémech, které sází na aktivní poznávání dětí, na jejich samostatnost, ale i osobnostní vyrovnanost a současně staví každodenní práci ve školce na hodnotách respektu a tolerance,“ vysvětluje hlavní organizátorka pedagogického dne Dana Kasperová z katedry pedagogiky a psychologie a dodává:

„Pedagogický den představuje intenzivní a prakticky orientovaný prostředek inovativní výuky pro studentky učitelských oborů. Na konkrétním příkladu se studentky samy přesvědčí, že tzv. alternativní výchovné a vzdělávací koncepty nejsou kapitolou z dějin pedagogiky či pedagogickou teorií, ale aktuálně uplatňovanými přístupy v moderních pedagogických institucích.“

V rámci osmi workshopů studentky zavítají do waldorfské školky v Turnově, do waldorfské třídy základní liberecké školy Kaplického, do Montessori tříd v libereckých a jabloneckých mateřských školkách a do Montessori tříd v jablonecké a tanvaldské základní škole. Dále budou mít možnost v tzv. lesních školkách poznat vzdělávací koncepty respektující jak osobnost dítěte, tak hodnotu zdraví a úcty k okolní přírodě.

„S fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou jsem dlouhodobě spolupracovala jako učitelka v Montessori třídě základní školy v Tanvaldu Šumburku a podařilo se ukotvit volitelné semináře k metodám a pomůckám v Montessori pedagogice. Nyní jako ředitelka tanvaldské základní školy mohu tuto spolupráci dále podporovat a rovněž rozšiřovat jako spolupracující akademický pracovník na liberecké univerzitě,“ sděluje ředitelka jedné ze spolupracujících fakultních škol Jana Duňková.

Waldorfskou pedagogiku „naživo“ mohou studentky poznat díky spolupráci s waldorfskými třídami na ZŠ Kaplického v Liberci a workshopu Terezy Hrůzové, která poukáže na principy svobodné výchovy respektující celkový osobnostní rozvoj dítěte.

Pedagogický den fakulta organizuje jako jeden z výstupů projektu Učitelem moderně a odborně, který vede k inovaci učitelské přípravy na naší univerzitě.

-red-

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání