Studenti míří za zkušenostmi do alternativních škol

Školka_otevření 065.jpg
Také univerzitní ŠkaTULka uplatňuje prvky waldorfské i Montessori pedagogiky

V mateřince to jde i jinak – to je motto letošního pedagogického dne pro studentky učitelství pro mateřské školy na fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické, který se uskuteční 12. listopadu.

Stane se tak v rámci řešení evropského projektu Učitelem moderně a odborně, který vede k inovaci učitelské přípravy na naší univerzitě.

V rámci pedagogického dne se uskuteční osm intenzivních praktických workshopů, které povedou učitelky z alternativně zaměřených mateřských škol a základních škol v Libereckém kraji. Studentky pedagogického oboru tak budou moci nahlédnout do „kuchyně“ Montessori pedagogiky, waldorfské pedagogiky či do vzdělávacích programů, které intenzivně vychází z potřeb dítěte a respektu k nim a hlásí se k osobnostně orientovaným proudům výchovy a vzdělávání.

„Studentky všech ročníků bakalářského studia učitelství mateřských škol budou na konkrétních příkladech z praxe a zároveň přímo v praxi vybraných mateřských škol vtaženy do zásad a metod práce v alternativních vzdělávacích systémech, které sází na aktivní poznávání dětí, na jejich samostatnost, ale i osobnostní vyrovnanost a současně staví každodenní práci ve školce na hodnotách respektu a tolerance,“ vysvětluje hlavní organizátorka pedagogického dne Dana Kasperová z katedry pedagogiky a psychologie a dodává:

„Pedagogický den představuje intenzivní a prakticky orientovaný prostředek inovativní výuky pro studentky učitelských oborů. Na konkrétním příkladu se studentky samy přesvědčí, že tzv. alternativní výchovné a vzdělávací koncepty nejsou kapitolou z dějin pedagogiky či pedagogickou teorií, ale aktuálně uplatňovanými přístupy v moderních pedagogických institucích.“

V rámci osmi workshopů studentky zavítají do waldorfské školky v Turnově, do waldorfské třídy základní liberecké školy Kaplického, do Montessori tříd v libereckých a jabloneckých mateřských školkách a do Montessori tříd v jablonecké a tanvaldské základní škole. Dále budou mít možnost v tzv. lesních školkách poznat vzdělávací koncepty respektující jak osobnost dítěte, tak hodnotu zdraví a úcty k okolní přírodě.

„S fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou jsem dlouhodobě spolupracovala jako učitelka v Montessori třídě základní školy v Tanvaldu Šumburku a podařilo se ukotvit volitelné semináře k metodám a pomůckám v Montessori pedagogice. Nyní jako ředitelka tanvaldské základní školy mohu tuto spolupráci dále podporovat a rovněž rozšiřovat jako spolupracující akademický pracovník na liberecké univerzitě,“ sděluje ředitelka jedné ze spolupracujících fakultních škol Jana Duňková.

Waldorfskou pedagogiku „naživo“ mohou studentky poznat díky spolupráci s waldorfskými třídami na ZŠ Kaplického v Liberci a workshopu Terezy Hrůzové, která poukáže na principy svobodné výchovy respektující celkový osobnostní rozvoj dítěte.

Pedagogický den fakulta organizuje jako jeden z výstupů projektu Učitelem moderně a odborně, který vede k inovaci učitelské přípravy na naší univerzitě.

-red-

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383