středa 08. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Jede do Berlína soutěžit s „nanonáplastí“

Jede do Berlína soutěžit s „nanonáplastí“

Markéta Klíčová_Falling Walls Lab_Brno (6).jpg
Z Brna do Berlína. Markéta Klíčová na jaře v národním kole

S náplastí z nanovláken pro krytí pooperačních ran na střevech zvítězila Markéta Klíčová na jaře v národním kole The Falling Walls Labs a postoupila do celosvětového kola, které se koná ve čtvrtek 8. listopadu v Berlíně. Markétu budete moci sledovat i online.

Studentka doktorského studijního programu Textilní inženýrství vyvíjí na katedře nanovlákenných materiálů a netkaných textilií Fakulty textilní TUL nanovlákenné náplasti pro zlepšení hojení tlustého střeva po jeho operaci a snížení komplikací – například úniku obsahu střev. Obsah střev, který prosákne do dutiny břišní, může zapříčinit infekci a u 6–22 % pacientů končí smrtí.

Nanovlákenná náplast by netěsnosti chirurgických spojek měla zamezit. Více jsme o tom psali zde.

Markéta zatím pilovala svou prezentaci s koučem Markusem Detenhofferem, který je výkonným ředitelem CEITECu, a pracovala také na angličtině. Do Berlína odjede s čerstvými výsledky ze svého výzkumu.

„Máme už první výsledky histologie z Biomedicínského centra v Plzni, kde prováděli in vivo testy našeho materiálu na prasatech. Výsledky jsou velmi příznivé. Mortalita je nulová a nezaznamenali jsme žádný případ sepse,“ shrnuje Markéta.

Více představí 8. listopadu v rámci konference Falling Walls v Berlíně. Se svými nápady ze všemožných oblastí se tam sejde stovka vítězů národních kol států z celého světa.

Vítězka či vítěz bude mít právo předvést svůj výzkum druhý den na světové konferenci Falling Walls, na které vystoupí se svým příspěvkem například držitel Nobelovy ceny (2014) za chemii, americký fyzikální chemik W. E. Moerner ze Stanfordovy univerzity.

Přenos ze soutěže i z následné konference bude živě ke zhlédnutí. Odkaz na „Livestream“ najdete na úvodní stránce konference Falling Walls zde.

Markéta vystoupí ve 13:00, vyhlášení vítězů je plánováno na 17:45 až 18.00 hodin (čtvrtek 8. listopadu) a bude také k vidění online.

Držíme palce.

-red-

 

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání