U3V = 20

Rovnice, která říká, že Univerzita třetího věku slaví letos 20 let od svého založení. Po tu dobu nabízí seniorům kurzy, ale i tolik potřebný sociální kontakt.

Univerzita třetího věku při Centru dalšího vzdělávání TUL má v současnosti téměř 600 studujících, kteří si vybrali alespoň jeden z 45 kurzů.

Podobné projekty na vzdělávání seniorů na všech univerzitách zažívají velký boom. Srovnejme: před dvaceti lety nastoupilo do tří libereckých kurzů 16 přihlášených.

Univerzity třetího věku sahají svou tradicí do 70. let 20. století do Francie, brzy se rozšířily po celé Evropě, v USA i Kanadě. Jejich vznik a rozvoj souvisel s tím, že si akademici uvědomili, že je tu i jiná velká skupina zájemců o vzdělání, než je kategorie 18–35. Dnes bychom moderním slovníkem napsali, že se univerzity chopily své tzv. třetí role ve společnosti.

V České republice vznikají Univerzity třetího věku od druhé poloviny 80. let minulého století. Všechny jsou dnes zaštítěny mateřskou univerzitou a sdružily se pod Asociaci univerzit třetího věku ČR.

O založení Univerzity třetího věku (U3V) na naší univerzitě se zasloužila Eva Dvořáková, ředitelka Centra dalšího vzdělávání TUL, a tehdejší děkan fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Jaroslav Vild s emeritním děkanem téže fakulty Jiřím Vackem. Třemi startovními kurzy byly Psychologie, Sociologie a Úvod do práce s PC.

„Dnes je bezkonkurenčně největší zájem ze strany seniorů o jazykové kurzy. Kromě nich je vždy velká poptávka po kurzech z oblasti humanitních věd, vždy žádané jsou konkrétně kurzy zaměřené na dějiny různých oborů a problematik. Náš top jsou Lucemburkové a Jagellonci, kurz zaměřený na dějiny hudby či světová náboženství,“ říká Jitka Pacltová, současná ředitelka Centra dalšího vzdělávání TUL.

U3V při naší univerzitě prošlo za 20 let skoro 1600 lidí. Není výjimkou, že studenti „fluktuují“ mezi různými kurzy po dobu několika let.

„Stejně důležitá jako vzdělávací funkce kurzů je funkce sociální. Je celkem běžné, že kurzisté utvoří dobrou partu, navzájem se motivují, rádi tráví čas společně v kurzu a organizují i společné akce mimo něj. Je to radost i pro nás a vidím v tom smysl a naplnění třetí role univerzity,“ doplňuje Petra Palaščáková, která U3V v současnosti organizuje.

Její slova potvrzují ženy, které čekají na kurz lektora Dušana Havlíka. Celý semestr se budou zabývat bylinkami a bylinnou léčbou. „Máme velké rezervy v poznání současného světa. Teď, kdy nemusíme řešit práci a vlastní malé děti, je čas to dohnat,“ říká jedna ze studentek Radmila.

„Je to pro nás také společenská událost. Jednou nebo dvakrát v týdnu někde ,musíteʻ být, připravit se, upravit se na to,“ říká k tomu spolužačka Ivana a dodává: „Chodím také na tělocvik, je uzpůsobený tomu, co my senioři zvládneme. Tam máme už stálou partu, se kterou si třeba po hodině zajdeme někam sednout, výborně si rozumíme.“

I proto v roce 2004 vznikl Klub univerzity třetího věku, který nabízí exkurze, výlety, přednášky, plesy či výtvarné plenéry studujícím, absolventům U3V i dalším zájemcům z řad seniorů. Je to příležitost jak se potkat.

To už se ale dveře učebny otvírají a zástup se tlačí dovnitř v čele s lektorem, který nese dvě velké tašky plné bylin na ukázku.

„Klasičtí mladší studenti po vpádu do učebny obsazují lavice odzadu, když dorazí senioři, tlačí se do prvních řad a místo, které se jim podařilo obsadit na první hodině, berou jako své stálé místo,“ říká Petra Rydvalová, která přednáší na ekonomické fakultě a sama nyní začala navštěvovat kurzy Univerzity třetího věku. Může tedy srovnávat z obou stran kateder.

O studentech Univerzity třetího věku se ví, že jsou motivovaní. Bavíme se o tom s Jaroslavou Šiftovou, která vyučuje již zmiňované hojně obsazované kurzy Světová náboženství a Lucemburkové a Jagellonci. Na U3V vede kurzy od roku 2001. O studentech-seniorech říká, že jsou zvídaví a otevření novým informacím.

„Oni touží po úkolech, exkurzích a práci na víc. Nenechají mě vydechnout,“ říká s úsměvem a poukazuje přitom na to, že U3V nejsou jenom kurzy v lavicích, „Chodíme na exkurze po Liberci, ale jezdíme třeba i do Prahy. Kam jinam za památkami z dob Lucemburků a Jagellonců,“ doplňuje Jaroslava Šiftová.

Při univerzitě seniorů vznikl před dvěma lety také pěvecký sbor Aurea Rosa, vede ho sbormistryně Jana Konvalinková a sklízí s ním úspěchy doma i za hranicemi. Letos v létě například sbor reprezentoval naši univerzitu na mezinárodním pěveckém festivalu The World Peace Choral Festival ve Vídni, kdy zpíval v tamním sídle OSN nebo v proslulém Zlatém sále.

Psali jsme o tom zde.

Co by mohla Univerzita třetího věku ve svém mladém věku 20 let chtít více? „Chtěli bychom Univerzitu třetího věku nadále rozvíjet a inspirovat se novými trendy tak, aby byla nabídka aktivit pro seniory stále aktuální, pestrá, moderní a nápaditá. Základem k tomu je samozřejmě zachování podpory ze strany vedení univerzity,“ říká Jitka Pacltová a dodává: „Přejeme si také více mužů. V sousedním Německu je poměr kurzistek a kurzistů 50:50, my máme na 510 žen jen 88 mužů.“

To je výzva: Muži, vybírejte z kurzů: v nabídce je genealogie, makrofotografie, zdravotní tělocvik, informační a komunikační technologie, astronomie, japonština… Podmínkou je jen věk nad 50 let a maturita.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 536