Zahraniční studenti na letní stáži na FT

V období květen-září 2019 přijelo na FT na letní stáž celkem 55 studentů z Číny, Turecka, Německa, Rumunska, Francie, USA, Indie, Japonska, JAR, Thajska, Polska a Tunisu. Z toho jen 16 studentů bylo z Číny ze Zhejiang Sci-tech University, ze které fakulta přijímá studenty od roku 2017 a to nejčastěji na katedru materiálového inženýrství. Další velkou skupinou bylo 10 studentů z USA z University of Alabama at Birmingham. Z USA studenti přijíždějí na katedru netkaných textilií a nanovlákenných materiálů již od roku 2014. Přijela ale také studentka z Tunisu z University of Monastir na katedru hodnocení textilií, kde se spoluprací začínáme v rámci kreditové mobility Erasmus+ pro země mimo EU. V rámci stejného programu přijeli i dva studenti z Japonska z Shinshu University na katedru oděvnictví a katedru netkaných textilií a nanovlákenných materiálů.

Stážisti pracovali na tématech společného výzkumu mezi FT a domovskou univerzitou nebo byli zapojeni na tématech, které řeší katedry v rámci VaVaI. Řešili témata např. materiálového inženýrství, termo-fyziologického komfortu, vzorování oděvů, textilních kompozitů, barevnosti, tkáňového inženýrství, modelování textilních jevů, ad. Studenti byli podpořeni buď programem Erasmus+ nebo svojí vlastní univerzitou.

Také na letní školu textilního vzorování přijelo 7 zahraničních účastníků ze zemí Slovinsko, Kanada, Německo, USA a Rumunsko. Většinou se jednalo o odborníky nebo vyučující v oblasti textilu, kteří si rozšiřovali odbornost, nebo studenti spolupracujících zahraničních škol. Pracovali 14 dní na svém vlastním designu, který na závěr utkali a upletli a mohli si odvézt vlastní výrobek.

Ing. Pavla Těšinová, Ph.D., fakulta textilní