Když je vody málo a jindy zase příliš aneb Dny GIS Liberec po devatenácté

Mapy vás pohltí. Z loňských Dnů GIS na TULce

Dny GIS jsou přehlídkou desítek a stovek map, které ukazují různé pohledy na města a krajinu kolem nás. Akce je určena především žákům základních a středních škol a studenty vysokých škol, přijít se podívat však může kdokoliv. Přijďte se přesvědčit 12.–14. listopadu do budovy G Technické univerzity v Liberci.

„Každý rok mají Dny GIS Liberec jedno téma, kterému se snažíme věnovat. Jsme svědky výrazných klimatických změn, jistě jste si všimli dlouhých epizod sucha. Například v loňském roce se návštěvníkům liberecké či jablonecké přehrady naskytl smutný pohled na extrémně nízký stav vody,“ říká za organizátory Daniel Vrbík z Technické univerzity v Liberci a dodává:

„Když do vyschlé krajiny přijde prudký déšť, půda nezvládá vodu vsakovat a objevují se lokální bleskové povodně. Letos jsme se tedy tematicky rozhodli zaměřit akci na oba tyto extrémy.“

Již 19. ročník seznámí návštěvníky s moderními postupy práce s mapami a geografickými daty regionálních i celostátních institucí, jako jsou Magistrát města Liberce, Krajský úřad Libereckého kraje, Gymnázium v Jeronýmově ulici, Česká geologická služba, iQlandia Liberec, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje či hostující Technická univerzita v Liberci.

Návštěvníci Dnů GIS si prohlédnou praktické ukázky práce geografů, kteří využívají geografické informační systémy. Těšit se mohou na ukázku 3D tisku krajiny Liberce a Ještědu, na hotových modelech si sáhnou na terén Libereckého kraje a zkusí určit povodí jizerskohorských přehrad.

Při putování po mapě Libereckého kraje se zájemci naučí pracovat s mapou, a to nejen digitální, ale i papírovou. S hasiči zjistí, jak GIS pomáhá při hašení požárů, a budou mít jedinečnou možnost prohlédnout si mobilní operační středisko HZS LK.

Na programu je také přednáška pořádaná v úterý 12. listopadu od 18.00 hodin v prostorách univerzity. Bude se skládat ze dvou částí, první část „Voda a krajina“ představí výzkum České geologické služby chování povrchové a podzemní vody v návaznosti na plánované rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów. Druhá část „Voda a město“ se zaměří na to, jakým způsobem se v historii vzájemně ovlivňovaly a nadále ovlivňují město Liberec a voda v něm.

Akce GIS Day byla ve světě poprvé uspořádána v roce 1999. V Liberci se s Dny GIS veřejnost setkává již od roku 2000. Za tu dobu ji navštívily tisíce žáků základních a středních škol ze všech částí Libereckého kraje. Dny GIS v Liberci si za devatenáct let své existence vypracovaly renomé akce s vysokou vzdělávací hodnotou, kterou oceňují pedagogové základních a středních škol.

Známkou unikátnosti akce v celosvětovém měřítku pak je spolupráce desítek institucí, které geografické informační systémy a geografii používají pro tvorbu prostorových databází, analýzy dat a tvorbu map.

Helena Ferstlová

Možná Vás bude zajímat