Plastikářský průmysl propojuje školy a firmy v česko-saském pohraničí

34877060761_1f0b1613ba_b.jpg
Plasty dnes zasahují do všech oblastí života. I do her. Foto: flickr.com

Studenti, akademici a zástupci průmyslové praxe v regionu Oberlausitz-Liberecký kraj se před třemi lety sdružili v přeshraniční síti technologií zpracování plastů CroBoPlast (Cross-Border-Plastic Network). Ve středu 27. března se uskuteční její druhé mezinárodní setkání. Hostit ho bude partnerská škola v Žitavě.

Plastikářský průmysl je jeden z nosných pilířů ekonomiky a společnosti v Evropě i ve světě. V Evropě našlo zaměstnání v jedné z 60 tisíců plastikářských firem více jak 1,5 milionů lidí.

Proto za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj vzniklo v rámci projektu GreK v oblasti Oberlausitz-Liberecký kraj, kde plastikářství představuje jeden z nejvýkonnějších průmyslových segmentů, sdružení CroBoPlast. Sdružení akademiků, studentů a průmyslové praxe má za cíl rozvoj tohoto odvětví.

Na první česko-saské setkání CroBoPlast, které koncem roku 2017 hostila naše univerzita, přijelo na 170 účastníků z akademické i průmyslové sféry. Setkání letošní hostí ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci Vysoká škola v Žitavě (HSZG). Tyto dvě školy jsou spolu s Technickou univerzitou v Drážďanech akademickou částí sítě CroBoPlast.

V rámci setkání CroBoPlast vystoupí formou krátké přednášky zástupci firem Galvanoplast Fischer Bohemia s.r.o., zabývající se pokovováním plastových dílů, Clean-air s.r.o., která spolupracuje s TUL na vývoji ochranných prostředků pro Integrovaný záchranný systém, A.Raymond s.r.o., zabývající se vstřikováním plastů, RCS GmbH, jež je předním výrobcem kompozitních-laminátových dílů v Sasku, Lakowa GmbH zpracovávající plasty vakuovým tvarováním a také zástupci firmy Schicktanz GmbH, kde se vyrábí plastové díly vstřikováním. V rámci setkání představí také firma iMK  – zastoupena studenty Fakulty strojní TUL, padáky na drony z libereckého start-upu, které sami vyvinuli. Setkání je simultánně tlumočeno do českého a německého jazyka.

Účast na setkání přislíbil starosta Žitavy Thomas Zenker, rektoři TUL a HSZG, generální konzulka České republiky v Drážďanech, zástupci Krajské hospodářské komory v Liberci i Drážďanech, pracovníci Fraunhofer institutu v Žitavě a průmyslových partnerů Magna Exteriors Bohemia s.r.o., Škoda Auto a.s., Elbe Flugzeugwerke GmbH, Siemens AG., ZEIBINA Kunststoff-Technik GmbH a řada dalších.

Projekt GreK se chýlí ke svému úspěšnému konci. Jak za náš projektový tým shrnul Luboš Běhálek z naší fakulty strojní, vznikla za dobu jeho trvání čtyři dvojjazyčná skripta z oblastí moderních polymerních materiálů, konstrukce plastových dílů a technologií zpracování plastů včetně vlákenných kompozitních struktur. Vytvořeno bylo sedmdesát společných přednáškových cyklů a cvičení, aditivní výrobou byly zhotoveny modely vstřikovacích forem a  vytvořeny byly také multimediální výukové prostředky.

V průběhu akademického roku byla pro studenty také zorganizována čtyři vědecká praktika a jeden třídenní praktický workshop, který se zaměřuje na výrobu dílů malé větrné elektrárny.

-pir-   

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 384