Mají technické fakulty šít firmám absolventy na míru?

IMG_7309 - kopie.JPG
Petr Lenfeld (vlevo) a Zdeněk Plíva vidí v technice budoucnost absolventů i naší země.

ROZHOVOR s děkany Plívou a Lenfeldem pro UNIVERSITAS. Měly by vysoké školy vyjít zaměstnavatelům vstříc a připravovat jim absolventy technických oborů na míru? Vyplatí se pokračovat ve studiu, když i bakalář dostane ve firmě nástupní plat, který ani nestačí utratit? Absolvent je chlouba vysoké školy, ale i poptávaná „komodita“ ve firmách. V rozhovoru pro magazín vysokých škol Universitas se tímto tématem zabývají děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Zdeněk Plíva a děkan Fakulty strojní TUL Petr Lenfeld.

Z rozhovoru Absolventy šité firmám na míru? To by technické fakulty dělat neměly vybíráme krátký úryvek:

Proč dnešní studenti neumí matematiku a proč jich jde tak málo na techniku?
Plíva: Kladu si tyto otázky i s kolegy na fakultě často. Jsou to spojité nádoby. Studenti se nehlásí na technické obory právě proto, že na střední škole bojovali s matematikou a fyzikou. Možná jde o průvodní jev této generace, svou roli tu však hrají množství vysokých škol i média. Takzvané celebrity v nich neváhají prezentovat, že šly studovat netechnickou školu, protože tam není matika. A z nich se stávají vzory – ne z těch, kteří studovali pět let techniku a vytvářejí úžasná díla třeba v konstrukční kanceláři nebo jako programátoři. Ti se do médií obvykle nedostanou.

Lenfeld: Je patrné, že nejenom na středních školách, ale už i na základních školách vzniká určitý „odpor“ k těmto předmětům. Když pak maturanti zjistí, že na strojní fakultě máme několik matematik, fyziku, mechaniku, tak většina z nich půjde studovat jinam. Netechnických oborů je spousta, stále vznikají nové a titul tam student může také získat.
Plyne z toho však velké nebezpečí. Stárnou a odcházejí lékaři, odcházejí a nejsou tu učitelé, to se už všeobecně ví. Ale odcházejí i strojaři, schopní praktici, kteří, expresivně řečeno, drží český průmysl nad vodou. Jenom se o tom možná tolik nemluví, protože průmysl, na rozdíl od školství nebo zdravotnictví, není státní, ale ta krize odlivu odborníků už nadešla. Ptám se, co bude potom s českým průmyslem a českou ekonomikou, až dnešní padesátníci, a tedy silné „Husákovy“ ročníky z firem odejdou? Kdo je nahradí?

Celý rozhovor čtěte v magazínu vysokých škol Universitas.

-red-

 

 

Další články v rubrice

_Upravene @Jaroslav Tomasek (292 of 377).jpg

TUL slavila ve velkém stylu. Vědou, zábavou i uměním

Půl druhého tisíce absolventů, studentů, pedagogů a přátel školy přišlo v sobotu do kampusu TUL pogratulovat slavící univerzitě k jejím sedmdesátinám. Namíchali jsme pro ně narozeninový koktejl, v němž nechyběly univerzitní spolky, kapely,...

26. 9. 2023 | Univerzita | 998

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 384