Testujeme baterie pro elektrokola Apache

IMG_3938.JPG
Pavel Jandura a Apache

Pro společnost BP Lumen, která vyrábí jednu z nejznámějších tuzemských značek elektrokol Apache, testujeme baterie a naši studenti navrhují nová řešení klíčového battery management systému.

Zatímco prodej klasických kol celosvětově stagnuje nebo mírně klesá, elektrokola zažívají v posledních letech celosvětový boom. V České republice se jich v roce 2017 prodalo okolo 35 tisíc, v roce 2018 vyjdou podle předběžných odhadů čísla o desítky procent vyšší. Navíc oproti dřevním dobám elektrocyklistiky v posledních pěti letech výrazně klesly ceny baterií.

Podle Pavla Jandury z Ústavu mechatroniky a technické informatiky FM TUL, který se elektromobilitou dlouhodobě zabývá, už nejsou rozdíly v kvalitě baterií od různých výrobců propastné a kvalitu lze pořídit i za cenu mnohem nižší než před pár lety. Je ovšem potřeba dobře vybrat.

I proto se firma BP Lumen, která vyrábí tuzemská kola Apache, obrátila na naše odborníky. „Firmě poskytujeme technologickou podporu při ověřování parametrů elektrických komponent elektrokol. Provádíme komplexní rozbor návrhu baterií a posouzení vlastností použitých součástí,“ říká Pavel Jandura. 

„Při tom využíváme dlouhodobých zkušeností v testování elektrochemických článků i celých baterií a špičkového laboratorního vybavení TUL,“ doplňuje.

Vedle výběru článků do baterií je klíčový tzv. battery management system (BMS), který chrání baterii tím, že dohlíží na její správné nabíjení a vybíjení, kontroluje a vyrovnává napětí jednotlivých článků v baterii, ukazuje jezdci stav nabití a možnou dojezdovou vzdálenost. V případě zaznamenání nestandardní provozní situace musí BMS vždy zajistit spolehlivé odpojení baterie.

Významní výrobci elektrokol dnes používají ve svých bateriích víceméně stejné, nejlepší aktuálně dostupné, články od společností LG Chem, Sanyo či Samsung. Hlavní technologickou konkurenční výhodou na tomto poli je tak dnes právě pokročilý battery management system.

„Na BMS jsou kladeny stále vyšší nároky, co se týče bezpečnosti a rychlosti nabíjení, diagnostiky a přesnosti ukazatele stavu nabití baterie. Naši studenti pro BP Lumen aktuálně zpracovávají bakalářské a diplomové projekty, které navrhují nová řešení hardwaru i softwaru pro BMS respektující tyto požadavky,“ doplňuje k další spolupráci s předním českým výrobcem elektrokol Pavel Jandura.

Podle něj je poptávka po odbornících na problematiku elektromobility velká a české odborné školství vykazuje ve výuce tohoto progresivně se rozvíjejícího oboru rezervy.

Na Technické univerzitě v Liberci na fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií zahrnuli od příštího akademického roku elektromobilitu do sylabů 3. ročníku nově akreditovaného bakalářského oboru Mechatronika. Předmět nese název Elektromobilita a autoelektronika. A na novou problematiku myslí také na fakultě strojní. Připravují nový magisterský studijní program Automobilové inženýrství, který bude svou  náplní téma elektromobility také reflektovat. Pokud bude jeho akreditace úspěšná, nastoupí do něj první studenti od podzimu roku 2020.

Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385