Americký architekt Betsky by zakázal stavět nové budovy

IMG_7254.JPG
Návrat k přírozenému. Aaron Betsky na TUL

Podle Aarona Betského ze Školy architektury v americkém Taliesinu je na světě už příliš mnoho budov, na úkor volné přírody. I o tom hovořil na přednášce, kterou měl pro studenty fakulty umění a architektury minulý týden v pátek 17. května.

„Architektura není jen stavění, představuje rámec, který určuje kulturní a sociologické vazby, ve kterých zaujímáme své role, a odráží také náš vztah k přírodě a našemu okolí,“ řekl Aaron Betsky v úvodu přednášky. Téma „architecture beyond buildings“ / „architektura je víc než budovy“ je jeho srdeční záležitostí a věnoval mu podstatnou část své páteční přednášky.

Řekl mimo jiné, že by se neměly stavět nové budovy, ale co nejvíce využívat stávající objekty, které je možné renovovat. „Kdybych měl tu moc, například by tu bylo zase české království a já českým králem, vydal bych nařízení, které by na čtyři roky zakazovalo výstavbu jakýchkoliv budov,“ řekl Betsky.

Před tím, než přijel za našimi studenty do Liberce, měl několik přednášek v Praze a Brně. Liberecká přednáška s následnou diskuzí nesla příznačný titul „Architektura musí shořet“.

Na otázku studentů, čím se pak budou zabývat a živit architekti, Aaron Betsky odpověděl:

„Úkolem architektů je provádět rekonstrukce starých budov citlivě tak, aby byly užitečné a krásné, protože o krásu v architektuře jde také. Architekt je vzdělaný člověk, který musí znát širší kontext stavby a začlenit ho do ní nebo ji redefinovat.“

V další části své přednášky se věnoval představení Školy architektury v Taliesinu, na které působí. Taliesin West je komplex budov, který podle svého návrhu zrealizoval ve 30. letech architekt Frank Lloyd Wright. Situoval ho do pouště ve státě Arizona. Ke stavbě využíval materiály dostupné na místě – kámen, písek a štěrk. Studenti School of Architecture, která v komplexu dnes sídlí, zde žijí až komunitním způsobem života. Společně se učí, vaří si, bydlí, zůstávají v komplexu.

„Na začátku jsme měli 22 studentů, nyní jich máme 60 a je to maximum, víc by nebylo žádoucí. A jsme tam tři profesoři,“ řekl Betsky a dodal: „Pracujeme, vymýšlíme a máme na mysli především to, že chceme, aby byl svět trvale udržitelný, otevřený, především sociálně, a také krásný.“

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 381