Novoroční přání a přípitek rektora Miroslava Brzeziny

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí studenti!

 

Uplynulý rok nám byl kulatou připomínkou hodnot svobody a demokracie. Mnohými akcemi jsme si výročí 30 let od sametové revoluce připomněli také na naší univerzitě. Možná někteří z vás máte doma ještě bony z retroakce „30 let svobody“, kterou jsme pořádali na podzim, nebo vám v hlavě zní Krylovy písně v podání kapely Missa, jež zahrála začátkem prosince v aule. Byli to studenti, kdo před 30 lety vyburcoval národ z letargie, a tak připomenutí výročí sametové revoluce na univerzitu bezpochyby patří.

 

Při mnohých vzpomínkových akcích jsme se také mohli setkat s bývalými studenty a několika pedagogy, kteří sametovou revoluci v Liberci pomáhali tvořit a vyvážet ji po severočeském regionu. Patří jim za to dík nás všech, kteří nyní můžeme učit, studovat a bádat v prostředí občanských i akademických svobod.

 

Právě v momentě, kdy uvažujeme nad akademickými svobodami, se i letos ještě jednou připomíná 30. výročí. V roce 1990, 15. ledna, byl na tehdejší Vysoké škole strojní a textilní v Liberci založen akademický senát jako jeden z pozitivních důsledků společenských změn roku 1989 v tehdejším Československu.

 

Akademickou a občanskou svobodu máme, ale nejsou nám navždy dány. O svobodu a její rodnou sestru demokracii je třeba neustále pečovat, což si řada lidí právě loni vzala k srdci, jak dokazuje i dvakrát zaplněná Letná.

 

Tváří v tvář tomuto silnému společenskému hnutí a výročí 30 let od sametové revoluce mě, přiznám se, trochu zarazilo, že na podzimním setkání akademické obce, kde jsme spolu s prorektory prezentovali vizi a misi Technické univerzity v Liberci nebo to, jak výraznou změnu v hodnocení výzkumu s sebou přináší Metodika 17+, a další klíčová témata univerzitního života, nakonec většinu prostoru pro diskuzi zabralo téma parkování v kampusu. Tak snad mohu k tomuto bodu zkraje roku přidat jednu pozitivní novinku. Město již akceptovalo náš návrh územního plánu a podle jeho aktualizace je nyní již reálné zvažovat parkovací dům vedle budovy CxI, který by sloužil ve všední dny škole a o víkendu zoologické a botanické zahradě.

Co nás čeká v roce, jehož práh právě překračujeme?

 

Určitě to budou volby amerického prezidenta, u nás doma volby senátní a krajské a vše nasvědčuje tomu, že se uskuteční brexit. S partnery ve Velké Británií nespolupracujeme až tak intenzivně, vyjma univerzity v Huddersfieldu, která stála u zrodu naší ekonomické fakulty. Je to vztah už téměř kmotrovský, troufám si tedy říci, že odolá tlaku doby a ani brexit tak nebude mít na chod naší školy výrazný vliv.

Co se nás na univerzitě však bezprostředně dotkne, je již zmiňované hodnocení vědy a výzkumu podle Metodiky 17+. Podle ní letos získáme 8 % ministerského příspěvku na vzdělávací a výzkumnou činnost, drtivá většina peněz bude přepočítána „postaru“ podle bodů v RIVu. V dalších letech se však bude tento poměr překlápět ve prospěch M 17+.

 

Znamená to, že se máme orientovat na základní výzkum, na který metodika klade velký důraz? Jistě ne plně. Technická univerzita v Liberci je silná v transferu znalostí a technologií do praxe a budu jen rád, když se nám v tom bude dařit i nadále. Důraz na základní výzkum však smysl dává. Kdo jiný než univerzity (a akademie věd) by v humboldtovském slova smyslu měl posouvat hranice lidského vědění a poznání? Pokud základním výzkumem rozšíříme teoretické pole působnosti, můžeme pak novou neoranou půdu osázet praktickými výstupy, novými aplikacemi a technologiemi, které přinesou lidstvu užitek.

 

Základní a aplikovaný výzkum nemohou být jeden bez druhého. Pokud si to neuvědomíme, mohlo by to s českou vědou dopadnout jako s naším národem po bitvě na Bílé hoře, jejíž kulaté výročí 400 let si letos připomeneme.

 

Drazí přátelé, i v tomto roce bude potřeba jednat a i v tomto roce s rozvahou, ale také s rozhodností. A i letos bude potřeba při rozhodováních uvažovat v širších společenských i časových souvislostech.

 

Přeji také vám ve vašich rozhodnutích pevnou a šťastnou ruku. A také ne snad hned to nejlepší, protože „to nej“ je vždy vyhrazeno úzké skupince lidí, a tak věřím, že postačí, když si na začátku roku 2020 popřejeme alespoň vše dobré.

 

Z dobrého základu můžeme to nejlepší vždy vykřesat. Letošní rok je přestupný, a tak na to budeme mít jeden den k dobru.

 

Miroslav Brzezina

rektor Technické univerzity v Liberci

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 538