Výstava Semestrálky 2021: neotřelá elegance i křehká krása

Elegance i krása – pojmy, které vystihují výstavu Semestrálky 2021. Na snímku je model Anny Střídové, studentky programu Návrhářství textilu a oděvu. Foto: Šimon Švub
Elegance i krása – pojmy, které vystihují výstavu Semestrálky 2021. Na snímku je model Anny Střídové, studentky programu Návrhářství textilu a oděvu. Foto: Šimon Švub

Gejzír invence i poctivé řemeslo předvedli studenti prvních až třetích ročníků Katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci u svých semestrálních prací. Výběr šperkařských, skleněných i textilních výtvorů si můžete prohlédnout ve fotogalerii tohoto článku. Krátká výstava s názvem Semestrálky proběhla ve fakultní budově B a jablonecké Galerie N.

Křehké skleněné objekty inspirované mořskými živočichy od studentky druhého ročníku Josefíny Váchové v nejvyšším patře Galerie N nejen leží na stole, ale vznášejí se i v prostoru. Jakoby proplouvají oknem a za šera světélkují. „Objekty jsou nenápadné, ale jsou vyrobeny náročnou technikou pâte de verre. Skleněná frita neboli drť se s tavidlem v tenké vrstvě nanese do formy. V ní se „speče“ a vznikne křehká skořepina. Ve hmotě je zamíchaný i fotoluminiscenční pigment, proto objekty v noci světélkují. Náročné je už jen samotné vyndání takto křehkých objektů z formy,“ popisuje v univerzitní Galerii N šperkař Martin J. Pouzar jednu z technik, k níž studentka při tvorbě semestrálních prací sáhla.

Hned vedle je od stejné autorky zase brož z lístků cibule namočená do včelího vosku. Zdánlivý kuchyňský odpad připomíná květy na louce. Navíc může posloužit i jako lampička.

Zaujme třeba i práce Veroniky Johany Vedralové, jež představuje návrh realizace do volného prostoru. Esteticky zajímavý amorfní tvar jen ve větším provedení by jednou třeba mohl doplňovat blízké okolí galerie.

Na výstavě je k vidění také například šperk z křepelčích skořápek zalitých v pryskyřici od Karly Maškové. Zajímavé jsou výtvory druhačky Ekateriny Belykh, jež vystavuje skleněné objekty provedené v barvách duhy, jak je vidí zdravé a barvoslepé oko. Za pozornost ale vlastně stojí všechny semestrální studentské práce studijního programu Návrhářství - zaměření Návrhářství skla a šperku.

Práce studentů 1., 2. a 3. ročníků tohoto studijního programu vznikaly pod výtvarným vedením Ludmily Šikolové, Oldřicha Plívy, Marcely Kindl Steffanové, Jany Válkové Střílkové, Václava Řezáče.

 

První ročník se musel u šperků i skla poprat se zadáním: geometrie. „U šperku si každý student zvolil své podtéma a mohl vytvořit jakýkoliv šperk z libovolného materiálu. Studenti mohli použít i materiály, které byly v době pandemie dostupné,“ nastiňuje šperkařská designérka a pedagožka Marcela Kindl Steffanová.

Zadáním druhého ročníku byla barva, třeťáci měli volné téma.

Jedno měli všichni autoři společné. „Všichni studenti začínali rešerší, následovaly materiálové zkoušky, realizace a vše korunovala fotodokumentace,“ popisuje Marcela Kindl Steffanová.

Studenti si rovněž v rámci předmětu grafický design vytvořili ke své práci propagační plakát, který je součástí výstavy.

V království jehly a tkalcovského rámu

Vysoce inspirativní a zajímavé jsou také práce studentů Návrhářství textilu a oděvu, jež byly k vidění ve fakultní budově B.

Vznikaly pod vedením pedagogů Svatoslava Krotkého, Zuzany Veselé, Miroslavy Focke a Ondřeje Ludína a za podpory všech členů Katedry designu.

„Navzdory kovidové situaci, kdy studenti pracovali doma a byli nuceni konzultovat své výtvarné objekty online, dopadly práce opravdu dobře. Tím, že museli víc hledat informace, byli možná i iniciativnější,“ říká vedoucí Katedry designu Fakulty textilní TUL (KDE) Renata Štorová.

První ročník zpracovával téma Pohybu a klidu. Studenti měli za úkol vytvořit oděvní kompozice z bílého plátna sestavené ze struktur, interiérový textil s kompozicemi do čtverce i na paravan. Všem zadáním předcházela rešerše a výtvarná příprava velkoformátových kreseb a maleb.

Druhý ročník zpracovával téma Architektura, objekt, dekor. „Studenti pracovali unikátní technikou vazebné tapiserie. Byla doba pandemie a touto technikou, jež spočívá ve výtvarném zpracování tkalcovských vazeb, mohou pracovat i doma. V tak velkém měřítku jsme to ještě se studenty po výtvarné stránce nikdy neřešili,“ přiblížila Zuzana Veselá z KDE.

Studenti se také museli popasovat s dalším úkolem na stejné téma – ušitím tří košil. Při práci hledali nové invenční prvky a aplikovali na ně ruční výšivky.

Třetí ročník měl volné téma.

Katedra designu zve zájemce také na výstavu BAKALAUREÁTY 2021. Vernisáž se chystá na středu 16. června od 17 hodin. Výstava v prostorách Galerie N v Jablonci nad Nisou potrvá do 26. června 2021.

V pátek 25. června od 18  hodin proběhne v rámci Muzejní noci pod Ještědem módní přehlídka sestavená z vybraných kolekcí oděvů a šperků.

Adam Pluhař

 

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 622

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce