středa 12. srpen 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Univerzita už nebude lákat ruské studenty

Univerzita už nebude lákat ruské studenty

Aktivity zaměřené na propagaci svých studijních programů v Rusku Technická univerzita v Liberci pozastaví s ohledem na současnou politiku Ruska na Ukrajině. Pokyn zastavit tyto aktivity ve všech rozvojových projektech dal rektor TUL Zdeněk Kůs děkanům všech šesti fakult a ředitelům dvou vysokoškolských ústavů naší univerzity.

Mobilita studentů je pro každou vysokou školu důležitá a každá vysoká škola usiluje o to, aby si ji zahraniční studenti vybrali. V době, kdy ale Evropská unie jedná o tom, jaké sankce vůči Rusku uplatní či jaká bude vízová politika, nesouhlasím s tím, abychom nyní naši univerzitu v Rusku propagovali. Na Ukrajině budeme v našich aktivitách pokračovat,“ řekl profesor Kůs.

Na Technické univerzitě studují studenti z více než sta zemí světa, z toho přes sedmdesát je jich z Ruska, 47 je u nás Ukrajinců.

red

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Miloš Hernych | 12. 04. 2014

Když čtu předchozí reakce, tak si říkám, že asi neumím číst - nikde v článku nevidím nic o bránění ve studiu nebo nějakých sankcích vůči studentům z Ruska. Škola se má jen a pouze přestat aktivně nabízet, stejně jako to nečiní v desítkách jiných zemích, v nichž bychom také mohli usilovat o komunikaci a dialog s intelektuálními elitami.

bohda.marvalova | 12. 04. 2014

Zřejmě jste nečetl oficiální vyjádření TUL na Parlamentních listech. Tam už se o sankcích mluví zcela nepokrytě. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Liberecka-univerzita-nechce-dalsi-studenty-z-Ruska-Ma-to-byt-jeji-prispevek-k-sankcim-314774

Miloš Hernych | 13. 04. 2014

Oficiální vyjádření TUL na Parlamentních listech je stejné jako v textu na TUNI. Že k němu PL přidaly bulvarizující nadpis a perex, to mi cosi říká o solidnosti tohoto média.

bohda.marvalova | 13. 04. 2014

Ano, pane kolego, máte pravdu, Parlamenní listy jsou podřadný bulvár. Proto je podivné, že právě do nich byla zpráva oficiálně poslána.
Pokud PL přidaly něco, co není pravda a co dobrou pověst TUL poškozuje, je třeba zprávu dementovat.
Můžete si jednoduše vygůglovat další články v různých periodikách, do kterých byla zpráva zaslána. Je u nich většinou další oficiální vyjádření TUL,
které dokresluje politické důvody "nelákání". (U některých se dokonce k dokreslení objevuje i obrázek - ostudný politický projev libereckého magistrátu - obří plakát s Putinem jako Hitlerem.)
Domnívám se, že veřejný počin TUL ve věci "nelákání" byl poněkud nešťastným.

http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/liberecka-univerzita-nema-zajem-o-dalsi-studenty-z-ruska-20140409.html
"Důvodem je současná politiku Ruska na Ukrajině," řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.
http://www.severoceskydenik.cz/kauzy/nechceme-studenty-z-ruska-vzkazuje-do-moskvy-technicka-univerzita-v-liberci.html
Jde tak o další demonstrativní protest proti zahraniční politice ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ten před více jak měsícem na jeden den visel v zobrazení vůdce na fasádě gistorické budovy liberecké radnice.
http://liberec.idnes.cz/univerzita-prestala-propagovat-skolu-v-rusku-fqc-/liberec-zpravy.aspx?c=A140411_091454_liberec-zpravy_tm
"Důvodem je současná politiku Ruska na Ukrajině. Není možné tvářit se, že se nic neděje," uvedla mluvčí Technické univerzity v Liberci Jaroslava Kočárková.
http://www.libereckadrbna.cz/zpravy/vzdelani/liberecka-univerzita-nestoji-o-ruske-studenty-uz-je-nebude-lakat.html

Miloš Hernych | 13. 04. 2014

Paní profesorko, neříkejte, že necítíte drobný rozdíl mezi nadpisem ("Liberecká univerzita nechce") a obsahem oficiálního textu, který PL převzaly z ČTK.
Všechny ostatní odkazy opět vedou na příspěvky s jednou a tou samou "kostrou" z ČTK, do které si redaktoři doplnili své vlastní komentáře a přiložili ilustrativní fotografie nebo dokonce zamotali nesouvisející události - ze strany TUL v nich není nic nového, co by původní vyjádření někam posouvalo. Tak to prostě u "sedmé velmoci" chodí, snaha novináře "korigovat" nebo se dokonce pokoušet o dementi je pouze oním známým přiléváním oleje do ohně.

bohda.marvalova | 14. 04. 2014

Plně s Vámi souhlasím, pane kolego. Sedmá velmoc je nebezpečná. Universita by si na ní měla dát pozor a nenechat se zbytečně vláčet obskurními plátky. Universita přece mohla přestat lákat dotyčné studenty pěkně potichu.

josef.grosman | 14. 04. 2014

Před ruskými studenty se rozhodně nezavíráme

Podle rektora to však neznamená, že univerzita zavře dveře před studentem, který se i bez propagace školy rozhodne v Liberci studovat. "Když přijde ruský student, který bude mít splněny všechny požadavky včetně víza, není samozřejmě důvod, abychom ho nevzali," upřesnil rektor Kůs.
Plně souhlasím s Milošem Hernychem.
Je třeba zjistit dostupné informace, které rektor k tomuto tématu podal a nevytrhovat jen něco z kontextu
Na idnes je i mimo jiné:
Před ruskými studenty se rozhodně nezavíráme
Podle rektora to však neznamená, že univerzita zavře dveře před studentem, který se i bez propagace školy rozhodne v Liberci studovat. "Když přijde ruský student, který bude mít splněny všechny požadavky včetně víza, není samozřejmě důvod, abychom ho nevzali," upřesnil rektor Kůs.
http://liberec.idnes.cz/univerzita-prestala-propagovat-skolu-v-rusku-fqc-/liberec-zpravy.aspx?c=A140411_091454_liberec-zpravy_tm

josef.grosman | 14. 04. 2014

Omlouvám se, omylem se mi tam dvakrát vloudila citace, přesto se domnívám, že uvedená slova pana rektora mohla být mohla být zařazena i v tomto článku

bohda.marvalova | 15. 04. 2014

Jsem ráda, že jste mi věc vysvětlil, pane kolego. V lákání je vždy něco podezřelého. Zřejmě TUL slibovala ruským studentům stipendia a pomáhala jim vyřizovat viza. Těmto nekalým praktikám je teď odzvoněno. Ovšem: když do Liberce přijede student z Ruska, který bude mít v kapse viza a peníze, nic nebrání tomu, aby na TUL studoval. Mezi námi: být takovým studentem, tak se obloukem vyhnu škole, která vydává politické proklamace a jasně dává najevo, že o mne nestojí.

david.cirkl | 11. 04. 2014

Pane rektore, není to předčasné? Málokdo dnes dokáže předpokládat další vývoj. Politici se vyjadřují opatrně na obě strany a informací v médiích je nedostatek právě proto, že situace je nepřehledná.

David Lukáš | 11. 04. 2014

"V jednom ze starších rozhovorů jste říkal, že Masarykova univerzita chce posilovat spolupráci v ruskojazyčném prostoru. Platí to i ted´, po krymských událostech?
V zásadě se na tom nic nemění - pokud tedy nedojde k nějakému dalšímu vyhrocení mezinárodních vztahů. Vysoké školy mají primární úkol usilovat o komunikaci, která cílí na intelektuální elity ruské společnosti, a je v našem zájmu, abychom s těmi lidmi mluvili, aby k nám jezdili a pokud to půjde, abychom s nimi nacházeli i společnou řeč. Nejde o nějakou propagandu - to není úkolem univerzit - ale o kritický dialog." Z rozhovoru s profesorem Mikulášem Bekem, rektorem Masarykovy univerzity v Brně. Lidové noviny, čtvrtek 10. dubna 2014.

bohda.marvalova | 10. 04. 2014

Technická univerzita v Liberci by měla ze všech sil nadále podporovat příliv zahraničních studentů a mladých vědců nezávisle na tom, odkud přicházejí. Bojkotovat studenty z Ruska je krátkozraké. Většina z nich pravděpodobně nesouhlasí s politikou své vlády, podobně jako naši studenti za minulého režimu. Omezení akademických kontaktů může paradoxně vést k nežádoucímu potlačení volné výměny myšlenek, k omezení komunikace a volného pohybu studentů a ostatních akademiků. Opatření TUL vlastně odřízne od mezinárodních kontaktů ty mladé lidi z Ruska, kteří by mohli v budoucnu přispět ke změně politiky svého státu.
Připomeňme si projev Václava Havla v Kongresu USA 21. února 1990:
"Často slyším otázku, jak nám Spojené státy mohou dnes pomoci. Má odpověď je paradoxní, jako ostatně celý můj život: nejvíc nám pomůžete, když pomůžete Sovětskému svazu na jeho sice nezvratné, ale přesto nesmírně komplikované cestě k demokracii. Je to cesta daleko komplikovanější, než jakou mohou jít jeho bývalí evropští satelité. Víte asi sami nejlépe, jak rychle podpořit nenásilný vývoj tohoto obrovského mnohonárodnostního tělesa k demokracii a ke svébytnosti všech jeho národů. Nepřísluší mi proto vám radit. Mohu jen říct, že čím dřív, rychleji a pokojněji se Sovětský svaz začne ubírat po cestě skutečné politické plurality, respektu k právům národů na svébytnost a k fungující, tedy tržní ekonomice, tím lépe bude nejen pro Čechy a Slováky, ale pro celý svět. A tím dřív i vy budete schopni zmenšovat břemeno vojenského rozpočtu, který musí americký lid nést. Metaforicky řečeno: milióny, které teď dáte na východ, se vám brzy vrátí v podobě ušetřených miliard. "
<a href="http://www.vaclavhavel.cz/showtrans.php?cat=projevy&val=322_projevy.html&typ=HTML"target="_blank" >Havlův projev</a>

michal.nekvasil | 11. 04. 2014

Naprosto souhlasím .. my jsme si sami zažili utlačování studentů komunismem a teď místo abychom vyšli těmto studentům vstříc a pokusili se jim třeba ukázat západní pohled na věc, tak se před nimi uzavřeme a nedáme jim možnost vycestovat studovat na západ, změnit svůj pohled a třeba v budoucnu změnit i samotné Rusko, potažmo svět .... Toto je velice krátkozraké a jako akademická obec bychom měli držet spolu, ne se kvůli politice rozcházet, naopak věda by měla sjednocovat! .. v Tomto s Vámi, pane rektore, vůbec nesouhlasím!

jiri.suchomel | 11. 04. 2014

Jak rád bych vaše vstřícné postoje podpořil. Jistě, z hlediska vyššího principu mravního máte pravdu. Přesto, či o to víc by mne zajímaly názory našich 100 ruských studentů. Rád bych alespoň tušil, co se děje v jejich hlavách.

bohda.marvalova | 11. 04. 2014

Všichni tu doposud uvádíme spíše pragmatické důvody a nikoliv vyšší principy. V roce 1969 jsem dostala od Francie studijní stipendium a nikoho z Francouzů nikdy nenapadlo ptát se mne, co se děje v mojí hlavě (o to měli starost zcela jiní). Ten rok politického kvasu, který jsem strávila mezi svobodně uvažujícímí a jednajícími francouzskými studenty, byl pro můj další život naprosto rozhodující.

Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání