Cizinců na školách přibývá, kromě medicíny je láká i technika, píše UNIVERSITAS

Ilustr. foto: Universitas
Ilustr. foto: Universitas

»Na liberecké technické univerzitě je jednoznačně největší poptávka po strojním inženýrství, která neustále roste,« píše magazín vysokých škol UNIVERSITAS v článku, který shrnuje údaje o studentech ze zahraničí. Kolik jich v Česku je, z jakých zemí k nám přijíždějí a jaké obory si vybírají?

Studujících cizinců v Česku přibývá – jak ukázala aktuální data Českého statistického úřadu – oproti situaci před patnácti lety téměř sedminásobně. A není vůbec problém, že si za vzdělání musí platit. Nejvíce se zahraniční studenti zajímají, již tradičně, o medicínu, stále častěji ale volí i technické obory. Přinášíme detailní rozbor, odkud studující cizinci přijíždějí, kdo je ochoten za vzdělání platit i jaké obory studenty nejvíce zajímají.

Platit si za vysokoškolská studia? Zatímco pro české studenty je to věc výjimečná, pro čím dál větší počet cizinců je placené studium (zpravidla v angličtině) stále vyhledávanějším řešením, jak získat kvalitní vysokoškolské vzdělání. Zdaleka se však nejedná jen o tradičně žádané studium lékařských oborů. Cizinci-samoplátci stále častěji volí i technické obory. Jak se mění zájem cizinců a co pro jejich získání dělají vysoké školy v České republice?

Zatímco v roce 2003 studovalo na českých vysokých školách 1 082 cizinců-samoplátců, v roce 2016 už to byl dle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) šestinásobek (6 354) a nejnovější údaje ministerstva školství za rok 2017 hovoří o dalším nárůstu jejich počtu na 6 973.

Mění se i země, odkud tito platící studenti přijíždějí: v roce 2003 byli nejpočetnější skupinou občané Velké Británie (226) a na dalších místech byli Řekové (109), Norové (88), Kypřané (67), občané USA (51), Indové (42) a Němci (39), v roce 2016 byli stále nejpočetnějšími Britové (580), ale druhou nejpočetnější skupinou už byli Němci (475), následováni Rusy (353), Indy (346) a Portugalci (326).

[…]

Táhne nejen studium medicíny, ale čím dál víc i technika

Největší počet cizinců-samoplátců přijíždí za studiem medicíny, tento trend se v průběhu let nemění. Úspěšně však roste počet těch, kteří si Českou republiku vybrali i pro technické obory, zájem je především o strojařinu a přibývá poptávka po elektro a IT.

Na Univerzitě Karlově k 31. říjnu 2017 studovalo ve všech typech programů (od bakalářského po doktorský) 3 229 samoplátců. Z nich většina (2 344) si zvolila některou z pěti lékařských fakult. Srovnatelný zájem ještě zaznamenává Fakulta sociálních věd, na ostatních fakultách jsou samoplátci v podstatně nižších počtech jedinců či pár desítek.

Na olomoucké univerzitě jsou u samoplátců dva lékařské programy – všeobecná medicína a stomatologie – nejčastější volbou.

I na Ostravské univerzitě vedou právě samoplátci-medici: mezi 677 platícími cizinci jich Lékařskou fakultu studovalo 403, druhou nejpočetnější fakultou v tomto směru byla „filozofie“ se stovkou studentů, zatímco například Fakultu sociálních studií si zvolili jen čtyři platící cizinci a Pedagogickou fakultu patnáct.

Na ČVUT v Praze je největší zájem o anglické programy na Fakultě strojní, Fakultě elektrotechnické a na Fakultě informačních technologií. Ke zvýšení počtu studentů-samoplátců došlo i na Fakultě dopravní.

Na liberecké technické univerzitě je jednoznačně největší poptávka po strojním inženýrství, která neustále roste, zatímco zájem o ostatní programy – Ekonomiku a management či Textilní inženýrství se drží na stejné úrovni do deseti studentů.

Celý článek čti na UNIVERSITAS – magazín vysokých škol.

-red-

Původní text převzat z: Universitas, 3. 1. 2019, autorka: Vladimíra Kučerová, ČVUT

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 269

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 540