sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace > Chytrý nátěr z TUL čistí i dezinfikuje

Chytrý nátěr z TUL čistí i dezinfikuje

Chytrý nátěr z TUL čistí i dezinfikuje
Se špinavou omítkou skončí novinka z TUL

Vědci z naší univerzity vyvíjejí nátěrovou hmotu, která při reakci s dopadajícím světlem  bude čistit a dezinfikovat povrchy  a dokáže i redukovat toxické plyny v ovzduší. V rámci projektu „Vývoj a výroba kompozitního nanomateriálu s fotoaktivní funkcí“ řeší naši vědci tento výzkumný úkol od roku 2013 ve spolupráci s podnikem Barvy a laky Teluria, Ústavem  anorganické chemie a Ústavem fyzikální chemie J. Heyrovskoho AV ČR.  

Projekt finančně podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR) částkou 15,5 milionu korun„Vývoj nových ekologických materiálů je důležitým tématem a Česká republika si nemůže dovolit ztrácet kontakt s ostatními vyspělými zeměmi  a výzkumnými pracovišti v Evropě i ve světě. Jsem rád, že se v tomto oboru držíme na špičce, což dokazuje i dlouhodobý zájem Evropské federace pro průmyslové aplikace fotokatalýzy o náš výzkum. I proto jsme tuto oblast v uplynulých letech podporovali a podporujeme nadále,“ uvedl Petr Očko, předseda TA ČR .

O tento kompozitní nanomateriál s fotoaktivní funkcí je zájem především ve stavebnictví. „Jsme velmi blízko k ustavení reálných základů. Očekáváme, že nanokompozity maximálně využijí určitých vlastností fotoaktivních materiálů, jako je například všeobecně známý oxid titaničitý, ale odstraní jeho slabiny,"uvedl František Peterka zÚstavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL. Součástí projektu, který jde letos jde do finále, je podle něj i český návrh chybějícího standardu hodnocení životnosti a stárnutí fotoaktivních materiálů. „Konkrétně jde o způsob měření fotoaktivity povrchu, a to před a po procesu urychleného stárnutí. Proces stárnutí vertikálních povrchů je modelován v klimatizační komoře, kde vyhodnocujeme ztrátu fotoaktivity povrchu,“ doplnil Peterka.

Ve stavebnictví by se na opláštění budov měla uplatnit samočistící funkce materiálů. Nátěr Balclean se začal používat jako prevence růstu řas a plísní na fasádách především zateplených domů. Ošetřeno jím bylo už zhruba dvacet velkých bytových domů.

-koč-
(s využitím Tiskové zprávy TA ČR)

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání