Výzkum a vývoj senzitivních robotických systémů spolupracujících s člověkem v oblasti 3D tisku má za cíl projekt R2P2 s rozpočtem 19,5 milionů korun

François Pigache z  Institute National Toulouse.JPG
François Pigache z Institut National (INP) na zahajovacím mítinku
V projektu financovaném z evropského programu Horizont 2020 se sešly univerzity ze čtyř zemí. Projekt R2P2 má za sebou úvodní mítink partnerů, který jsme pořádali tento týden v CxI. 
 
Projekt se zaměřuje na interakci člověk-stroj. Jeho základními pilíři jsou robotika v průmyslové výrobě, fyzioterapeutické a rehabilitační robotické systémy a tzv. aditivní technologie, tedy 3D tisk, zejména jako technologický postup pro tvorbu smart protetických pomůcek vytvářených uživatelům na míru,“ říká Aleš Richter, který je hlavním řešitelem projektu. 
 
Garantem oblasti 3D tisku je Jiří Šafka z laboratoře Rapid Prototyping a senzitivní robotiku má na starosti Jan Koprnický z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. 
Úvodní mítink projektu jsme hostili tento týden v Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI). Přijeli na něj zástupci všech partnerských univerzit.
Z francouzských škol Institut national polytechnique de Toulouse a Université Toulouse III - Paul Sabatier (UPS), španělské Mondragon Goi Eskola Politeknikoa Jose Maria Arizmendiarrieta, S.Coop, i dánské Aalborg Universitet.
 
Partneři z UPS se specializují na osvětlovací systémy v robotice a řeší například i působení světelné techniky na člověka. Institut national polytechnique de Toulouse se specializuje na senzorické systémy v robotice a dánští i španělští kolegové pracují také v oblasti robotických systémů.
 
Projekt R2P2 budeme s těmito partnery řešit následující tři roky. Na české straně se do projektu pod hlavičkou TUL zapojí vědci z CxI a fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.
 
Cílem projektu jsou společné mezinárodní konference a výměna vědců a doktorandů ve vytčených pilířích,“ dodává profesor Richter.
 
Program Horizont 2020 je v letech 2014–2020 hlavním nástroje EU pro podporu vědy, výzkumu a inovací, celkově je na projekty z tohoto programu připraveno 80 miliard eur a jedná se tedy o jeden z nejvýznamnějších unijních programů.
 
Radek Pirkl  

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 849

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 540