Docent Rudolf Anděl dostal zlatý dukát

Zlatý dukát a Cenu pocty z rukou libereckého hejtmana Stanislava Eichlera převzal včera docent Rudolf Anděl z katedry historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.

Docent Anděl se věnoval především historii severních Čech i a Horní Lužice. Publikoval v médiích i v odborných sbornících. Vydal knižní publikace - například Hrady a zámky Libereckého kraje, knížky o Bezdězu a Frýdlantu v Čechách. Veřejnosti je znám také jako  autor odborných textů o husitství a regionální šlechtě .

V období normalizace mu byla upřena vědecká hodnost docent, i když ji řádně obhájil, následoval zákaz práce na vysoké škole. Působil v Liberci na jazykové škole a na Střední ekonomické škole, ale se zákazem vyučovat dějepis. Spolupracoval na rozsáhlejších projektech například na rozsáhlé encyklopedii Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V roce 1990 byl Rudolf Anděl opožděně jmenován docentem československých dějin. Působil ve vědecké radě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Je jedním ze zakladatelů Fakulty pedagogické v Liberci. Byl iniciátorem koncepce studia dějepisu na FP v Liberci a do roku 1996 byl vedoucím katedry dějepisu. Od roku 1990 až do 1993 zastával funkci proděkana FP. V roce 1992 byl jmenován členem vědecké rady Pedagogické fakulty a vědecké rady TUL, kde působí dodnes.

Docent Rudolf Anděl patří k osobnostem, které významným způsobem ovlivnily vývoj a formování libereckého školství a vzdělanosti. Zároveň je bezesporu osobností vysoké morální kvality a pozitivního tvůrčího životního přístupu. Přínos docenta Anděla ocenilo v roce 2004 také Statutární město Liberec udělením Čestné medaile města. V roce 2005 byl kandidátem na osobnost Liberecka v čtenářské anketě Libereckého deníku. Technická univerzita v Liberci  vydala v roce 2005 sborník věnovaný docentu Rudolfu Andělovi u příležitosti jeho osmdesátých narozenin. Materiály zpracoval kolektiv Katedry dějepisu pod vedením Miloslavy Melanové.

Hejtman LK Stanislav Eichler udělil  Pocty hejtmana pěti významným osobnostem z oblasti vědy, kultury a sportu, které se zasloužily o dobré jméno Libereckého kraje doma i ve světě u příležitosti státního svátku  Dne  vzniku samostatného československého státu . Mezi oceněnými byl letos  známý představitel pohádkového vládce hor Krakonoše, liberecký herec František Peterka.   Laureátem ceny hejtmana se stal také zakladatel jednoho z nejslavnějších dětských sborů Severáček, čtyřiaosmdesátiletý Milan Uherek.   Zlatý dukát a Poctu hejtmana  dostal také Miloslav Bělonožník, který byl mimo jiné v 60. letech minulého století iniciátorem výstavby skokanských můstků na Ještědu. In memoriam udělil hejtman cenu historikovi, národopisci a ilustrátorovi Josefu Václavu Schejbalovi, jehož celoživotní dílo letos získalo Muzeum Českého ráje v Turnově.

Myšlenka oceňovat významné osobnosti vznikla před čtyřmi lety při přípravě publikace věnované výrazným tvářím Libereckého kraje.    V minulých letech získal mimo jiné cenu třeba autor horského hotelu Ještěd - architekt Karel Hubáček a prorektor Technické univerzity v Liberci  Oldřich Jirsák, který se významně podílel na rozvoji oboru nanovláken. Ocenění získal i horolezec Josef Rakoncaj, jediný Čech, jenž zdolal dvakrát druhou nejvyšší horu světa K2, nebo sklářští výtvarníci Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová.

Redakce T-UNI panu docentu Andělovi srdečně blahopřeje a děkuje mu za jeho užitečnou práci.

J. Kočárková

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383