Zlatý dukát a Cenu pocty z rukou libereckého hejtmana Stanislava Eichlera převzal včera docent Rudolf Anděl z katedry historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.
Docent Anděl se věnoval především historii severních Čech i a Horní Lužice. Publikoval v médiích i v odborných sbornících. Vydal knižní publikace - například Hrady a zámky Libereckého kraje, knížky o Bezdězu a Frýdlantu v Čechách. Veřejnosti je znám také jako autor odborných textů o husitství a regionální šlechtě .
V období normalizace mu byla upřena vědecká hodnost docent, i když ji řádně obhájil, následoval zákaz práce na vysoké škole. Působil v Liberci na jazykové škole a na Střední ekonomické škole, ale se zákazem vyučovat dějepis. Spolupracoval na rozsáhlejších projektech například na rozsáhlé encyklopedii Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V roce 1990 byl Rudolf Anděl opožděně jmenován docentem československých dějin. Působil ve vědecké radě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Je jedním ze zakladatelů Fakulty pedagogické v Liberci. Byl iniciátorem koncepce studia dějepisu na FP v Liberci a do roku 1996 byl vedoucím katedry dějepisu. Od roku 1990 až do 1993 zastával funkci proděkana FP. V roce 1992 byl jmenován členem vědecké rady Pedagogické fakulty a vědecké rady TUL, kde působí dodnes.
Docent Rudolf Anděl patří k osobnostem, které významným způsobem ovlivnily vývoj a formování libereckého školství a vzdělanosti. Zároveň je bezesporu osobností vysoké morální kvality a pozitivního tvůrčího životního přístupu. Přínos docenta Anděla ocenilo v roce 2004 také Statutární město Liberec udělením Čestné medaile města. V roce 2005 byl kandidátem na osobnost Liberecka v čtenářské anketě Libereckého deníku. Technická univerzita v Liberci vydala v roce 2005 sborník věnovaný docentu Rudolfu Andělovi u příležitosti jeho osmdesátých narozenin. Materiály zpracoval kolektiv Katedry dějepisu pod vedením Miloslavy Melanové.
Hejtman LK Stanislav Eichler udělil Pocty hejtmana pěti významným osobnostem z oblasti vědy, kultury a sportu, které se zasloužily o dobré jméno Libereckého kraje doma i ve světě u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu . Mezi oceněnými byl letos známý představitel pohádkového vládce hor Krakonoše, liberecký herec František Peterka. Laureátem ceny hejtmana se stal také zakladatel jednoho z nejslavnějších dětských sborů Severáček, čtyřiaosmdesátiletý Milan Uherek. Zlatý dukát a Poctu hejtmana dostal také Miloslav Bělonožník, který byl mimo jiné v 60. letech minulého století iniciátorem výstavby skokanských můstků na Ještědu. In memoriam udělil hejtman cenu historikovi, národopisci a ilustrátorovi Josefu Václavu Schejbalovi, jehož celoživotní dílo letos získalo Muzeum Českého ráje v Turnově.
Myšlenka oceňovat významné osobnosti vznikla před čtyřmi lety při přípravě publikace věnované výrazným tvářím Libereckého kraje. V minulých letech získal mimo jiné cenu třeba autor horského hotelu Ještěd - architekt Karel Hubáček a prorektor Technické univerzity v Liberci Oldřich Jirsák, který se významně podílel na rozvoji oboru nanovláken. Ocenění získal i horolezec Josef Rakoncaj, jediný Čech, jenž zdolal dvakrát druhou nejvyšší horu světa K2, nebo sklářští výtvarníci Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová.
Redakce T-UNI panu docentu Andělovi srdečně blahopřeje a děkuje mu za jeho užitečnou práci.
J. Kočárková