Rozhovor s emeritním rektorem prof. Střížem

Technickou univerzitu v Liberci čeká jedna z nejvýznamnějších událostí -volby nového rektora. Současnému rektoru profesoru Vojtěchu Konopovi končí volební období 31. ledna 2010. Kandidáta do této funkce bude volit Akademický senát TUL 6. října 2009 a jeho jméno potom předá ke jmenování na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a kanceláři prezidenta republiky. Po listopadu 1989 tuto vrcholnou akademickou funkci zastávali na TUL čtyři rektoři. Redakce T-UNI jim položila několik otázek a v příštích čtyřech dnech postupně uveřejní jejich odpovědi, které dnes ve zkrácené formě přinesla i regionální mutace MFD.

V pořadí první byl:

PROFESOR BOHUSLAV STŘÍŽ (31.5.01930)

Rektorem od  1. 9. 1985 do 13.12 1990

* Co se vám ve vašem volební období povedlo a  co jste musel nechat svému nástupci?

Byl jsem posledním nevoleným rektorem TUL.  Před listopadem 1989 rektora jmenoval ministr školství. Měl jsem devítiletou zkušenost ve funkci děkana fakulty strojní, trochu jsem už nahlédl do zákulisí  a do rektorování se mi moc nechtělo. Když jsem tu funkci přijal, snažil jsem se, abych měl čistý štít. To, že se mi to podařilo, mě uklidňuje. Dokonce se mi podařilo zmírnit určité křivdy vůči schopným, ale politicky „nevhodným“ lidem.  V průběhu své funkce jsem  udržel různými přesuny po katedrách na škole docenty, kterým bylo pozastaveno členství v KSČ. Někteří jsou na škole dodnes. To byl možná důvod, proč jsem byl požádán, ať zůstanu ve funkci rektora i po listopadu 1989.

 Z věcných statků se  nám podařilo prosadit investici a dokonce získat stavební kapacitu na dostavbu bloků kolejí D,E,F. Kdo neztratil paměť, ví, že to tehdy nebyl malý úspěch. Také se mi podařilo prosadit přístavbu menzy v Harcově  a zahájit stavbu budovy M a tělocvičny v Harcově, které potom dodělávalo vedení profesora Kováře. Měli jsme vyprojektovanou i budovou nového rektorátu. Jenže tehdejší ředitel Stavoprojektu  v Ústí nad Labem si jako podmínku zahájení stavby kladl to, že mu vysoká škola bude denně posílat sto studentů na různé stavby jako brigádníky. Tehdy jsem si to dovolil odmítnout a rektorát jsme nepostavili. Ale zahájili jsme stavbu fotbalového hřiště a sportovního areálu. Takže po investiční stránce bylo vedení TUL v mém období celkem úspěšné.

Na druhé straně nejsem moc hrdý na to, že škola tehdy prodala Skloexportu Liberecký zámeček. Koupila ho od Lesní správy a nouzově tam zřídila koleje a v kapli jsme předávali diplomy. Doufali jsme, že získáme od státu peníze na opravu objektu, který mohl být reprezentativní budovou, ale vhledem ke svému dezolátnímu stavu potřeboval velké investice. To se nepodařilo, tak jsem rozhodl o prodeji. Dodnes je mi to trochu líto. Po listopadu 1989 by byla možná otázka zámečku pro školu řešitelná.

Rád se pochlubím, že jsem stál u zrodu liberecké fakulty pedagogické a že se nám ji podařilo prosadit i proti poměrně silnému odporu z Ústí nad Labem, kde panovala obava z konkurence. velmi mi pomohl svým vlivem profesor Zdeněk Kovář, který se po pádu komunistů mohl  vrátit na školu a byl mi velkou oporou.

* Máte svého favorita do příštího období?

Nemám a pokud vím, jména kandidátů jsou tajná. Měl by to být ale  člověk, který je dobrý manažer a také dobrý vědec. Někdo říká, že tyto dvě vlastnosti nejdou dohromady, ale já osobně několik lidí na TUL znám, kteří by tento požadavek splnili.

* Co očekáváte od voleb a co by měla být priorita budoucího rektora?

Že postaví do čela univerzity  dobrého vědce a schopného manažera. Ten by měl ještě systémově propracovat a zintenzivnit  i vahou svojí osobnosti spolupráci se zahraničními univerzitami. Podle mého názoru by se také mělo přidat více teorie do navazujících magisterských  studijních programů, aby byli studenti všestranně připraveni pro praxi i vědeckou práci. Také si myslím, že by se mělo více pozornosti věnovat propagaci toho, co naše univerzita dokázala.  Kdyby se mu podařilo prosadit výstavbu nových laboratoří a auly, byla by to velká zásluha.

* Je něco, před čím byste ho chtěl varovat  a něco, co byste mu doporučil?

Ve srovnání s  mým funkčním obdobím plným  intrik a nemožnosti říci svůj názor snad ani není v dnešní době před čím varovat.  Dnes je možné jednat otevřeně a přímo. Snad by si měl dát pozor – a všem mým nástupcům se to dařilo – aby neztratil kontakt  s akademickou obcí a slyšel  na připomínky „zdola“.

* Jaké jsou  v současné době podmínky pro vědeckou práci na univerzitě?

Myslím, že lepší, než kdykoliv předtím. Je možné dělat vědu  i ve spolupráci se zahraničími univerzitami i podniky. Studenti i profesoři jezdí na zahraniční stáže a získávají cenné zkušenosti, které jsme my horko těžko mohli vyčíst z knih. Je to úžasné, nedávno jsem například  dálkově konzultoval našeho studenta, který je na stáži v Portugalsku.  Snad jediný problém jsou finance, ale i ty lze získat prostřednictvím různých grantů. Podmínky jsou skvělé pro lidi chytré, odvážné a manažersky zdatné.

*Jak hodnotíte postavení TUL jako instituce?

Liberecká univerzita udělala obrovský krok kupředu ve vědě, v pedagogické práci i ve spolupráci s průmyslovou praxí. Působí zde špičkoví vědci a univerzita vychovává  skutečně kvalitní odborníky.  Stále se zvyšuje i její zahraniční prestiž. Výrazně  rozšířila nabídku svých studijních programů. Nyní má šest fakult a jeden vysokoškolský ústav. Je univerzitou v tom pravém a nejlepším slova smyslu. Jen mám pořád pocit, že neumí svoje úspěchy dost dobře prodat.

Děkuji za rozhovor

Zítra bude na stejné otázky odpovídat profesor Zdeněk Kovář.

J. Kočárková

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 541