První cena za inovaci roku na veletrhu v Praze For Bikes a stříbrná medaile na veletrhu vynálezů ARCA 2012 v Zahřebu. To jsou poslední ocenění pro katedru oděvnictví fakulty textilní za cyklistickou bundu, která při jízdě na kole signalizuje změnu směru.
Cyklistickou bundu s nositelnou elektronikou společně vyvinuli na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs a Antonín Havelka. Na vývoji inteligentního cyklistického oděvu spolupracovali se třemi českými firmami. Plzeňská firma APPLYCON a liberecký ELITRONIC zajišťovaly návrh a výrobu celých ovládacích modulů. Táborská firma KALAS má na starosti ušití a kompletaci modelů.
Vývoj trval asi jeden rok. První modely představili vědci z TUL veřejnosti loni v červnu. „Původní model jsme ještě vylepšili. Přidali jsme ledky na rukávy, takže při odbočování svítí i na upažené ruce. Zvýšili jsme také spolehlivost elektroniky, která nyní vydrží týden bez nabíjení,“ řekl docent Havelka.
Unikátní bunda, která podstatně zvýší bezpečnost cyklistů v silničním provozu. Navenek jde o běžnou reflexní cyklistickou bundu, která je ale na zadní viditelné části a na rukávech vybavena blikajícími LED diodami. Systém se skládá ze dvou modulů. Jeden je umístěn na jízdním kole, na řidítkách a přenáší signály o změně směru jízdy. Tyto signály jsou odesílány do druhého modulu v oděvu, který na jejich základě řídí svit LED diod integrovaných do oděvu. „Moduly mají kompaktní rozměry umožňující snadnou integraci do oděvu a montáž na jízdní kolo. V oděvu je elektronický modul zasunut v kapse na rubové straně u spodního lemu bundy. Na jízdní kolo je pak nutné osadit zapouzdřenou elektroniku připínacím klipem, který umožní snadné připnutí a odepnutí. Osvětlení má relativně malou spotřebu elektrické energie a díky technickému řešení integrace do textilie snese běžnou údržbu oděvů,“ uvedl Zdeněk Kůs.
Podle Antonína Havelky jde o český unikát, o který bude na českém i zahraničním trhu velký zájem. “Už nyní dostáváme dotazy, kde je možné takový oděv koupit. Hodně se o něj zajímají rodiče malých cyklistů,“ řekl Antonín Havelka.
Podle Zdeňka Kůse je bunda zhotovena z prodyšného materiálu, který zaručuje komfort i při fyzické námaze. Systém elektroniky je lehký a pocitově neznatelný, takže cyklistu vůbec neobtěžuje.
Podle Zdeňka Kůse je nová cyklistická bunda, která mnohonásobně zvyšuje bezpečnost cyklistů výrazným úspěchem spolupráce Technické univerzity v Liberci s hospodářskou praxí. „Je velmi důležité, aby výsledky vědy a výzkum nekončily na patentovém úřadě, ale aby byly co nejdříve prakticky využívány. Nejen pro to, že škola může na takové spolupráci s podniky finančně profitovat, ale především proto, že využitelnost výsledků vědy a výzkumu bude v budoucnu hrát důležitou roli při hodnocení vysokých škol. Proto je také důležité, aby škola uzavřela s výrobci kvalitní partnerské smlouvy,“ řekl profesor Kůs.
Ročně umírá v České republice zhruba 70 cyklistů. Zásluhou Technické univerzity v Liberci se může toto číslo snížit. Cyklistu v bundě vybavené elektronikou totiž nemůže nikdo přehlédnout. Výrobce sportovního oblečení tvrdí, že unikátní bunda, chráněná jako užitný vzor, bude uvedena na český trh ještě v letošní cyklistické sezóně.
J. Kočárková
Další články v rubrice
Polovodiče jako nový směr česko-německé spolupráce
Technická univerzita v Liberci, německá Vysoká škola Žitava/Zhořelec, představitelé měst Liberec a Žitava a zástupci českého i německého Euroregionu Nisa–Neisse–Nysa se shodli na rozvoji nové možnosti spolupráce. Ta by spočívala v podpoře...
Novoroční slovo rektora
Vážené kolegyně, vážené studentky, milí kolegové, milí studenti, zvládli jsme toho v tom uplynulém roce mnoho a jsme jako univerzita zas o velký kus dál.
Naše vědkyně je laureátkou prestižní matematické ceny
Jana Boháčová z Katedry matematiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (KMA) získala Cenu prof. Babušky v oblasti počítačových věd – tedy v oborech počítačová mechanika, počítačová analýza a numerická matematika. Cenu ve 31. ročníku...