Schodiště a tramvaj – i tam patří poezie

Jízda tramvají (1).jpg
Podle jednoho z organizátorů workshopu a autora Pavla Novotného (vpravo) němčina do Liberce patří.

Workshop českých a německých autorů a multimediálních tvůrců dostál svému názvu Poezie v pohybu/Poesie in Bewegung. Básně a rytmy stoupaly a klesaly po schodišti univerzitní budovy S a vezly se také jako pasažéři libereckou tramvají.

Klasická autorská čtení z děl českých a německých básníků nabídl workshop, organizovaný katedrou německého jazyka FP TUL ve spolupráci se Saskou akademií umění v Drážďanech, v liberecké Dobré čajovně, v Krajské vědecké knihovně v Liberci i v galerii Lázně. Organizátoři setkání chtěli ale slova také skutečně rozpohybovat.

Podařilo se to v den zahájení workshopu, ve středu 14. května večer v budově S. Němečtí performeři Manos Tsangaris a Ann Cottenová představili svůj multimediální projekt ušitý z poezie, rytmických zvukových prvků, malby a také pohybu na míru budovy S.

Na schodiště univerzitní budovy se vrátil workshop i den poté, tentokrát v českém autorském zastoupení. Skladatel, autor a producent zvukových kompozic Michal Rataj zde s básníkem a performerem Jaromírem Typltem a výtvarníkem Patrikem Háblem představili zvukově-výtvarnou kompozici Škrábanice. Akusticky jí dominovaly zvuky škrábanců, které se díky systému reproduktorů roztáčely jako vír celým schodištěm budovy. Vizuálně Škrábanice určovala desítky metrů dlouhá papírová plocha, zavěšená skrz celý prostor chodby odshora dolů, po které kapku po kapce stékaly a slévaly se proudy barev.

Třídenní Poezii v pohybu zakončila páteční jízda tramvají, která do libereckých ulic přinesla prvek zcizení i překvapení. Pokud si někdo z cestujících při nástupu do tramvaje zařazené na trasu Lidové sady-Horní Hanychov nevšiml, že vstoupil do již historického vozu T3M ze 70. let, nemohl si pak nevšimnout, že se v něm rozléhají německé a české verše. Slova zesílená reproduktorem se na vytížených úsecích trasy doslova přetlačovala s masou lidí. Cestující přijímali netradiční svezení domů nebo do práce různě, jak dokládají i snímky.

Fotografie z obou kompozic v budově S a „poetické“ tramvaje najdete v naší galerii.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

20250514_161745.jpg

Návrat domů a Babička jsou Knihami roku Libereckého kraje

Kniha „Návrat domů: Po stopách obětí holocaustu v Liberci“ od kolektivu autorů pod vedením Kateřiny Portmann z katedry historie a miniromán „Babička“ od vedoucího katedry německého jazyka Pavla Novotného získaly ve svých kategoriích cenu Kniha...

15. 5. 2025 | Kultura | 179
IMG_8591-2.jpg

Den učitelů jsme oslavili zhudebněním Komenského Labyrintu

Jedinečné propojení klavírního koncertu a přednesu pasáží z Labyrintu světa a ráje srdce od Jana Amose Komenského zaznělo ve čtvrtek v univerzitní aule u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Koncertu pro pedagogy, žáky i studenty přihlíželi mimo...

21. 3. 2025 | Kultura | 227
347411913_1041924840121650_8680032965120965368_n.jpg

Hlasujte pro naše autory v klání o Knihu roku

Do konce března je ještě možné hlasovat pro díla, která se letos v soutěži Kniha roku Libereckého kraje ucházejí o Cenu čtenářů. Mezi čtyřmi desítkami knih jsou i čtyři publikace spojené s Fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou TUL.

26. 3. 2025 | Kultura | 217

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 712
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 395