Studentky v sárí nabízely shankarpali

Festival 051.jpg
To jste ještě nejedli!

Před libereckou radnicí se včera sešla půlka světa na festivalu národnostních menšin. Svůj stánek s ochutnávkou tradičních jídel a nápojů své kultury tu mělo Moldavsko a Čečensko, také Židé a Romové nebo Indie a Pákistán. Právě na stánku Indie a Pákistánu jste mohli potkat naše zahraniční studenty.

Doktorandky především z fakulty textilní podávaly v typických oděvech svých zemí – v barevných sárí a v salvar kamízu s tradiční šálou dupattou – výdobytky asijské vegetariánské kuchyně. Ochutnat jste mohli mrkvovou halwu, smaženky kofta, slané sušenky shankarpali a rava dhokla.

Jídla z různých končin světa, hudba, zpěv i divadlo patřily k Festivalu národnostních menšin „Liberec – jedno město pro všechny“, který v Liberci počtvrté pořádalo komunitní středisko Kontakt Liberec ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců v Libereckém kraji.

Technická univerzita a její studenti se festivalu zúčastnili poprvé. Prostor byl i pro krátký rozhovor na pódiu. Moderátor festivalu Lukáš Váňa se našich studentů vyptával, jak se jim u nás studuje nebo jak pohodlné jsou jejich tradiční oděvy. Děkanka fakulty textilní Jana Drašarová, rovněž oděna v salvar kamízu a dupattě, z pódia vzdala zahraničním studentům fakulty hold:

„K naší univerzitě zahraniční studenti patří od jejího založení v roce 1953. Jsme rádi, že k nám jezdí, že je tu máme a jsem na ně skutečně hrdá za to, s jakým nasazením tu pracují a že se s velkou energií chopili i této výzvy a přišli prezentovat svou zemi na festival menšin.“

Lucie Koutková ze zahraničního oddělení Technické univerzity v Liberci připomněla, že na liberecké univerzitě za dobu její existence studovali nebo studují mladí lidé z více než sta zemí světa. V současné době má liberecká univerzita asi 500 zahraničních studentů.

K pohodě na festivalu přispěla univerzita také hudbou, několik sekvencí v průběhu čtvrtečního odpoledne se odehrálo pod taktovkou univerzitního TULBandu.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

347411913_1041924840121650_8680032965120965368_n.jpg

Hlasujte pro naše autory v klání o Knihu roku

Do konce března je ještě možné hlasovat pro díla, která se letos v soutěži Kniha roku Libereckého kraje ucházejí o Cenu čtenářů. Mezi čtyřmi desítkami knih jsou i čtyři publikace spojené s Fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou TUL.

26. 3. 2025 | Kultura | 220
IMG_9128-3.jpg

Knihy našich pedagogů nadchly porotce Magnesie Litery

Hned dvě knihy akademiků z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL jsou v širší nominaci nejprestižnější soutěžní přehlídky tuzemské literatury Magnesia Litera. Kateřina Portmann a kolektiv katedry historie zaujali porotce knihou Návrat...

23. 4. 2025 | Kultura | 403
IMG_5390.jpg

Písně studentů a příběhy pamětníků oslavily konec války

Příběhy konce druhé světové války v Československu, kde umlkly zbraně jako poslední místo v Evropě, připomněl 14. května v komponovaném pořadu sborů Bohemia Chór a Aurea Rosa při Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. V kostele svatého...

20. 5. 2025 | Kultura | 369

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 458
KWAK v Decathlonu na totemu z TXB desky (4).JPG

Univerzita dostává své technologie na globální trh

Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...

3. 6. 2025 | Události | 481