Jaroslav Rudiš zahájí seminář Nechtění spoluobčané

Jaroslav_Rudiš_im_Gespräch_Marita_Hübinger_(6347071175).jpg
Jaroslav Rudiš. Foto: Blaues Sofa (Wikimedia Commons)

Spisovatel, scenárista, performer a absolvent Technické univerzity v Liberci bude číst ze svého románu Grandhotel.

Podivínský a samotářský zaměstnanec hotelu na Ještědu Fleischman, který je hlavní postavou Rudišova románu, se přátelí se starým sudetským Němcem Franzem a pomáhá mu vrátit popel jeho zesnulých spolužáků zpět domů – do Liberce.

Snímek ve stejném roce zrežíroval David Ondříček, Fleischmana v něm hraje Marek Taclík, Franze Ladislav Mrkvička.

Skrze postavu a příběh Franze Rudiš v románu neustále reflektuje německou minulost města i odsun Němců.

Tím jeho kniha koncepčně zapadá do libereckého cyklu seminářů Česko-slovenské vztahy/Slovensko-české vzťahy, který vždy v létě pořádá naše katedra historie. Tématem letošního třídenního semináře jsou Nechtění spoluobčané, kterými byli i Němci na území Československa po druhé světové válce.

Jaroslav Rudiš je čestným hostem semináře – určeného učitelům dějepisu, občanské výchovy, historikům, archivářům i široké veřejnosti se zájmem o toto téma – a zahájí ho čtením ze své knihy Grandhotel. Román pod mraky.

Číst bude ve středu 17. srpna od 16.30 v Severočeském muzeu v Liberci, zváni jsou všichni příznivci historie a literatury, vstupné je volné.

Jaroslav Rudiš
(*1972, Lomnice nad Popelkou)
Spisovatel, scenárista, performer. Studoval v Liberci historii a německý jazyk. Napsal Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Národní třída, s Jaromírem 99 komiks Alois Nebel ad. Často tvoří pro německý rozhlas a televizi. Žije a pracuje v Berlíně.

 

Rozhovor s Jaroslavem Rudišem, absolventem naší fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické, můžete na T-UNI číst v nejbližších dnech.

Chystáme také rozhovor s historičkou z FP TUL Kateřinou Lozoviukovou o poválečném osudu Němců žijících na území Československa.

Seminář Nechtění spoluobčané s podtitulem Skupiny obyvatel perzekvovaných či marginalizovaných z politických, národnostních, náboženských či jiných důvodů v letech 1945–1989 se koná ve dnech 17.–19. srpna 2016 v posluchárně G 313. Katedra historie ho pořádá spolu se Vzdělávací nadací Jana Husa a Ústavem pro studium totalitních režimů, pod patronací Česko-slovenské komise historiků a letos poprvé pod záštitou náměstka pro kulturu města Liberce.

Tématem příspěvků bude kromě československých Němců, perzekuce v armádě, československé vězeňství, Romové a Židé v poválečném Československu ad. Součástí bude také exkurze do Hejnic a Frýdlantu po stopách perzekuce, workshopy a filmový seminář.

Radek Pirkl

Možná Vás bude zajímat
Web semináře Nechtění spoluobčané

 

Další články v rubrice

IMG_8591-2.jpg

Den učitelů jsme oslavili zhudebněním Komenského Labyrintu

Jedinečné propojení klavírního koncertu a přednesu pasáží z Labyrintu světa a ráje srdce od Jana Amose Komenského zaznělo ve čtvrtek v univerzitní aule u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Koncertu pro pedagogy, žáky i studenty přihlíželi mimo...

21. 3. 2025 | Kultura | 227
IMG_9128-3.jpg

Knihy našich pedagogů nadchly porotce Magnesie Litery

Hned dvě knihy akademiků z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL jsou v širší nominaci nejprestižnější soutěžní přehlídky tuzemské literatury Magnesia Litera. Kateřina Portmann a kolektiv katedry historie zaujali porotce knihou Návrat...

23. 4. 2025 | Kultura | 377
20250514_161745.jpg

Návrat domů a Babička jsou Knihami roku Libereckého kraje

Kniha „Návrat domů: Po stopách obětí holocaustu v Liberci“ od kolektivu autorů pod vedením Kateřiny Portmann z katedry historie a miniromán „Babička“ od vedoucího katedry německého jazyka Pavla Novotného získaly ve svých kategoriích cenu Kniha...

15. 5. 2025 | Kultura | 178

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 709
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 395