pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Kultura > Šperkaři slavili 15 let

Šperkaři slavili 15 let

Sklo a šperk 014.jpg

Výstava 30 absolventů zaměření skla a šperk katedry designu je zároveň připomenutím 15 let od založení tohoto studijního zaměření.

Na setkání a výstavu absolventů přijely v pátek 28. dubna desítky lidí, třicet z nich vystavovalo své práce.

„Absolventská setkání mívají nádech nostalgie po starých dobrých časech, na katedře designu to je na obou absolventských výstavách jiné. Vidím tu převážně mladé lidi, kteří mají ve svém oboru úspěchy, ale především ambice a chuť do další práce. Hlásí se ke své škole a přišli pozdravit své někdejší vyučující, poděkovat jim nebo se s nimi pobavit o oboru. To je snad nejlepší možný způsob absolventského setkání,“ řekla na páteční vernisáži děkanka Fakulty textilní TUL Jana Drašarová a připomněla tak březnovou výstavu uspořádanou také v Galerii N, která připomínala 25leté výročí studijního zaměření textilní a oděvní návrhářství, a tedy 25 let existence katedry designu.

 

Galerie

Na výstavě sklářů a šperkařů jsou k vidění šperky, volná tvorba i díla, která byla vytvořena na zakázku trhu. Takovými jsou například ručně foukané sklenice z dílny Martina Jakobsena, křišťálový set na nápoje od Márii Brožové Giňové vytvořený pro Crystal Bohemia nebo urny pro zvířata, které vytvořila Kateřina Šípová ze skla a nerezu pro Memory Crystal.

Mezi třiceti vystavujícími byla také Petra Vojtíšková, v době bakalářských studií na liberecké katedře nominovaná (v roce 2015) na prestižní Cenu Stanislava Libenského.

Ve své tvorbě nejraději kombinuje sklo s jinými materiály, do skleněné matérie zatavuje kovový drát, čedičová vlákna nebo textil. Jedná se o postup, který vyžaduje dobře zvládnuté řemeslo, a právě to láká Petru nejvíce. „Studium designu v Liberci je specifické tím, že fakulta textilní má silné zázemí v technice. Jako designéři jsme se naučili hodně o materiálech, o sklu i o textilu. Vždy, když jsem stála před nějakým technickým problémem, zeptala jsem se našich pedagogů a oni mi dokázali věc po technické stránce vysvětlit a poradit mi. Jistota v tom, že máte za kým jít pro radu, byla pro mě při studiích zásadní,“ říká absolventka Petra Vojtíšková, která nyní studuje na Akademii Sztuk Pięknych ve Wrocławi.

Výstava absolventů zaměření sklo a šperk je v jablonecké Galerii N v Jehlářské ulici k vidění do 26. května.

Radek Pirkl

Galerie
30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání