Katedra designu fakulty textilní si připomíná 25 let oboru Textilní a oděvní návrhářství a 15 let studijního zaměření Sklo a šperk. Výročí oslavila módní přehlídkou svého absolventa a nanovlákny nafoukanými na tělo modelky.
„Tomu se říká oděv na míru,“ žertoval Pavel Pokorný z katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů (KNT) fakulty textilní, když zařízení podobné zmenšenině sněžného děla začalo chrlit nanovlákna na modelku. Docent Pokorný způsob nanášení nanovláken na modelku řešil po technické stránce.
„Svatoslav Krotký přišel s nápadem nanášet nanovlákna na modelky už asi před pěti lety, neměli jsme na to v té době ovšem technologii. Pobyt v elektrickém poli při elektrostatickém zvlákňování by modelky nepřežily,“ vysvětluje docent Pokorný. Až s příchodem technologie odstředivého zvlákňování, kterému se kolegové na KNT začali před několika lety intenzivněji věnovat, se možnost objevila.
„Sloučili jsme potom dva již propadlé americké patenty a vytvořili zařízení ne nepodobné tomu na výrobu cukrové vaty. S tím rozdílem, že se nám daří vlákna ještě vynášet do prostoru. Práce s modelkami je pro nás přesahem naší vědecké práce do oblasti výtvarna i módy. Tyto mezioborové spolupráce jsou pro obě strany vždy inspirativní," dodává autor zařízení Pavel Pokorný.
Proces, kdy se na modelku nabalovaly smotky nanovláken polyvinyl butyralu rozpuštěného v lihu, i ve středu při veřejné premiéře této metody hlídal a usměrňoval Svatoslav Krotký.
Metamorfóza Svatoslava Krotkého v Galerii N příští týden
Výtvarník a pedagog katedry designu fakulty textilní ve svých dosavadních pracích nanovlákna nanášel zatím jen na drátěné matrice či skleněné objekty. Tyto objekty představil pod názvem Nanovariace na půdě univerzity před čtyřmi lety. Psali jsme o tom zde. Příští týden představí Svatoslav Krotký své „nanoobjekty“ také v jablonecké Galerii N. Vernisáž výstavy Metamorfóza je v úterý 10. října od 17.00 hodin.
Dlouholetý pedagog katedry spolu s dalšími kolegy, kteří stáli u zrodu katedry, Emilií Frydeckou, Renatou Štorovou a Oldřichem Palatou dostanou Cenu rektora. Na středeční přehlídce ji symbolizovala růže, kterou jim předala děkanka fakulty textilní Jana Drašarová. Růži jako poděkování za rozhodující účast při zakládání katedry dostal od děkanky také profesor David Lukáš.
Úvodní slovo při středečním odpoledni věnovanému oslavám oboru si kromě Jany Drašarové vzali rektor Zdeněk Kůs, vedoucí oslavující katedry Renata Štorová a historik umění Oldřich Palata. Poté patřilo foyer před aulou módní přehlídce tvorby absolventa katedry Martina Havla.
TULáci na Pražském hradě
Katedra si připomněla svá významná výročí také na konci září na Pražském hradě výstavou TULáci - Studentský design na Pražském hradě. V Empírovém skleníku Královské zahrady tam vystavují vybrané studentské práce z oborů textilní a oděvní design, navrhování vzorů a design skla a šperku. Svou tvorbu představují i někteří z pedagogů katedry Lída Šikolová, Oldřich Plíva či Marcela Kindl Steffanová.
Výstavu na Hradě můžete zhlédnout až do 22. října.
Další články v rubrice
Podpořte naše autory v soutěži Kniha roku Libereckého kraje. V prestižní soutěži máme pět publikací
Hned pět publikací autorů spojených s Technickou univerzitou v Liberci může zabodovat v soutěži Kniha roku Libereckého kraje. Ty nejlepší loni vydané publikace bude hodnotit odborná porota. Ale po celý březen může na internetu veřejnost hlasovat v...
Den architektury vás zavede do našeho kampusu, do Domu Karla Hubáčka, Zauhlovačky i na Ještěd
Koná se celý týden od pátku 27. září, liberecký program festivalu Den architektury zaštiťuje Fakulta umění a architektury TUL.
Deska z textilního odpadu proniká také do světa výtvarného umění a designu
Už našla uplatnění ve stavebnictví i nábytkářství. Premiéra desky z recyklovaného textilního materiálu na výtvarné scéně se odehrává právě v těchto dnech v jablonecké Galerii N, kde ji můžete vidět na výstavě Martina Hofmana »Recyklus«.