Výstava Zóna bez hranic přinese díla více jak 30 českých a slovenských současných šperkařů. Kromě Jablonce nad Nisou, kde ji můžete zhlédnout od úterý 7. listopadu, bude putovat do galerií v Praze, Bratislavě a polské Legnicy.
Jednou ze tří kurátorek unikátní výstavy je Marcela Kindl Steffanová z katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci.
„Práce vybraných autorů prezentují celou škálu přístupů k různorodým materiálům a technologiím. Společným pojítkem zastoupených autorů je originalita, kreativita a schopnost prostřednictvím šperku předávat silnou uměleckou výpověď. Vybrali jsme to nej ze současného šperku obou zemí,“ říká Marcela Kindl Steffanová, která je vyučující v ateliéru Šperku a která je sama tvůrkyní originálních šperků. I s její prací se budete moci na přehlídce autorského šperku Zóna bez hranic seznámit.
Na výstavě bude svou tvorbou zastoupena i vedoucí našeho šperkařského ateliéru Ludmila Šikolová, dále za katedru také Veronika Pouzarová.
„Je radost sledovat, jak se někteří naši studenti ve šperku našli. Naším ateliérem prošli lidé, kteří jsou dnes už ve šperkařském světě pojmem. Výstava představí mimo jiné skvělé práce dvou našich absolventek Terezy Borlové a Alžběty Dvořákové,“ dodává Marcela Kindl Steffanová.
Kromě ní jsou kurátorkami výstavy také Tereza Vernerová Volná a za slovenský úhel pohledu Mária H. Nepšinská.
Podle kurátorek kombinace vystavených šperků z Česka i Slovenska poukazuje na fakt, že šperkaři z obou zemí jsou spolu stále schopni výtečně komunikovat prostřednictvím své tvorby, která jako by rozdělení Československa téměř nezaznamenala.
„Společně tak překračují hranice zemí i zažitých představ o tom, co vše může být šperkem,“ doplňuje Tereza Vernerová Volná.
Výstava Zóna bez hranic, Česko-slovenský autorský šperk má v jablonecké Galerii N vernisáž v úterý 7. listopadu v 17.00 hodin. K vidění tam bude do 28. listopadu. Do června příštího roku pak výstava poputuje postupně do dalších měst se silnou šperkařskou tradicí: Prahy, Bratislavy a polské Legnicy.
-pir-
Další články v rubrice

Educa Week přivádí na TUL slavného youtubera i bývalého poradce Václava Havla
Karel Kovář alias Kovy nasbíral na svém YouTube kanále téměř milion sledujících a patří k nejvlivnějším youtuberům. Letos bude spolu s Ladislavem Špačkem, mistrem etikety, spisovatelem a někdejším poradcem Václava Havla, tahákem Educa Week...

Knihy našich pedagogů nadchly porotce Magnesie Litery
Hned dvě knihy akademiků z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL jsou v širší nominaci nejprestižnější soutěžní přehlídky tuzemské literatury Magnesia Litera. Kateřina Portmann a kolektiv katedry historie zaujali porotce knihou Návrat...

Duhový most dal naději a propojil smysly i dvě fakulty
Světelná instalace, zpěv, mluvené slovo, tanec a prostor kostela sv. Josefa na Hrubé Skále spojily dvě fakulty a daly vzniknout jedinečnému zážitku. Tím byl Duhový most – experiment, jenž zkombinoval světelnou symboliku s písněmi, které odkazovaly...