S brýlemi od Microsoftu navrhovali zastávku u galerie

Andrey Kuzmenko_návrh zastávky (2).jpg
Andrey Kuzmenko navrhl zastávku z kolejnic

Studenti katedry environmental design navrhli zastávku u liberecké galerie, pomáhaly jim přitom brýle HoloLens, technologická novinka od Microsoftu.

O tom, že máme jako jedno z mála vědeckých pracovišť brýle HoloLens, jsme psali už dříve. Tým Jana Kočího z Laboratoře systémové integrace CxI je získal do zápůjčky od Škoda Auto, aby pro automobilku navrhl aplikace pracující s rozšířenou realitou. Více čtěte zde.

Po splnění zadání se vědci z CxI rozhodli nabídnout novinku i dalším pracovištím na naší univerzitě. Výzvy Jana Kočího a Davida Krčmaříka se chopili Jan Stolín a Richard Charvát z katedry environmental design Fakulty umění a architektury TUL.

„Na správní radě galerie jsme se bavili o zvažovaném posunování zastávky u galerie. Je to důležitá křižovatka a napadlo mě, že by to bylo dobré téma pro naše studenty. Vznikly digitální modely, které jsme pak vyzkoušeli v prostředí brýlí HoloLens,“ říká Jan Stolín, vedoucí katedry.

Několik studentů během asi dvou měsíců vypracovalo své návrhy. Kromě klasické vizualizace a modelu zastávky převedli svůj návrh také do prostředí HoloLens.

S brýlemi od Microsoftu na očích je možné si 3D modely návrhů „promítnout“ přímo do cílového místa, měnit jejich rozměry, barvy, pozice a další charakteristiky a především si navrženou zastávku obcházet a procházet jí tak, jako by již na místě stála. To jsou výhody rozšířené reality zažívané díky HoloLens a právě navrhování objektů do skutečného prostředí se jeví jako jedna z perspektivních oblastí užití této novinky.

„Ve světě designu i architektury je virtuální realita i rozšířená realita trendem. Jeden náš student pracuje v architektonické kanceláři v Londýně, která zpracovává velké projekty pro movitou klientelu. Popisoval nám, že zákazníky často nezajímá ani tak projekt, ale jeho vizualizace a možnost ,promítnoutʻ si výsledek do prostředí virtuální reality. Rozšířená realita, která umožňuje větší interakci s člověkem a s reálným prostředím, je pro takové případy vítanou pomůckou,“ říká Richard Charvát z katedry environmental design FA TUL.

Většímu využití možností rozšířené reality u zákazníků designérských a architektonických kanceláří jistě napomůže snadná ovladatelnost. Ke změnám viděného stačí intuitivní pohyby ruky a jednoduché hlasové povely. Novinka zatím stojí okolo 80–90 tisíc korun, což je pro větší  kanceláře dostupná cena.

Studentské návrhy jsou pozoruhodné. Například Andrey Kuzmenko by si zastávku před galerií představoval jakoby vytvořenou z kolejnic. „Železnice i tramvaje mají v Liberci velkou tradici a rozvoj Liberce je s nimi spojen. Z toho jsem čerpal ve svém návrhu,“ přibližuje svůj návrh Andrey. Jeho zastávka není krytá. „Zastávka je blízko konečné a málokdo tu čeká na tramvaj. Lidé tu spíše vystupují cestou do galerie, do muzea nebo do polikliniky,“ zdůvodňuje Andrey.

Jeho spolužák z katedry Jan Janecký čerpal z inspiraci přímo z místa, kde by zastávka měla stát. „Můj návrh má evokovat větve procházející aleje stromů, která je zde dominantní,“ popisuje. Jeho zastávka je na rozdíl od Andreyovy částečně krytá a k jejím charakteristikám patří podle tvůrce také to, že nabízí jinou podobu z kopce, odkud k ní tramvaje přijíždějí, a jinou při pohledu z úrovně zastávky.

Město i kraj novou zastávku, která by obsluhovala prostor Oblastní galerie v Liberci a Severočeského muzea v Liberci, plánuje, zatím se však více než její podoba řeší umístění zastávky, případně zřízení další zastávky ve frekventovaném tramvajovém úseku, který bude v dohledné době obsluhovat také nově vznikající bytovou zástavbu.

Zda bude nakonec na místě stát zastávka podle jednoho ze studentských návrhů, není vyloučené. Katedra je, podle slov jejího vedoucího Jana Stolína, připravena návrhy studentů městu či kraji prezentovat.

-pir-

Další články v rubrice

IMG_8591-2.jpg

Den učitelů jsme oslavili zhudebněním Komenského Labyrintu

Jedinečné propojení klavírního koncertu a přednesu pasáží z Labyrintu světa a ráje srdce od Jana Amose Komenského zaznělo ve čtvrtek v univerzitní aule u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Koncertu pro pedagogy, žáky i studenty přihlíželi mimo...

21. 3. 2025 | Kultura | 225
IMG_9128-3.jpg

Knihy našich pedagogů nadchly porotce Magnesie Litery

Hned dvě knihy akademiků z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL jsou v širší nominaci nejprestižnější soutěžní přehlídky tuzemské literatury Magnesia Litera. Kateřina Portmann a kolektiv katedry historie zaujali porotce knihou Návrat...

23. 4. 2025 | Kultura | 352

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 665
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 365