Dny GIS jsou přehlídkou desítek a stovek map, které ukazují různé pohledy na města a krajinu kolem nás. Akce je určena především žákům základních a středních škol a studenty vysokých škol, přijít se podívat však může kdokoliv. Přijďte se přesvědčit 12.–14. listopadu do budovy G Technické univerzity v Liberci.
„Každý rok mají Dny GIS Liberec jedno téma, kterému se snažíme věnovat. Jsme svědky výrazných klimatických změn, jistě jste si všimli dlouhých epizod sucha. Například v loňském roce se návštěvníkům liberecké či jablonecké přehrady naskytl smutný pohled na extrémně nízký stav vody,“ říká za organizátory Daniel Vrbík z Technické univerzity v Liberci a dodává:
„Když do vyschlé krajiny přijde prudký déšť, půda nezvládá vodu vsakovat a objevují se lokální bleskové povodně. Letos jsme se tedy tematicky rozhodli zaměřit akci na oba tyto extrémy.“
Již 19. ročník seznámí návštěvníky s moderními postupy práce s mapami a geografickými daty regionálních i celostátních institucí, jako jsou Magistrát města Liberce, Krajský úřad Libereckého kraje, Gymnázium v Jeronýmově ulici, Česká geologická služba, iQlandia Liberec, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje či hostující Technická univerzita v Liberci.
Návštěvníci Dnů GIS si prohlédnou praktické ukázky práce geografů, kteří využívají geografické informační systémy. Těšit se mohou na ukázku 3D tisku krajiny Liberce a Ještědu, na hotových modelech si sáhnou na terén Libereckého kraje a zkusí určit povodí jizerskohorských přehrad.
Při putování po mapě Libereckého kraje se zájemci naučí pracovat s mapou, a to nejen digitální, ale i papírovou. S hasiči zjistí, jak GIS pomáhá při hašení požárů, a budou mít jedinečnou možnost prohlédnout si mobilní operační středisko HZS LK.
Na programu je také přednáška pořádaná v úterý 12. listopadu od 18.00 hodin v prostorách univerzity. Bude se skládat ze dvou částí, první část „Voda a krajina“ představí výzkum České geologické služby chování povrchové a podzemní vody v návaznosti na plánované rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów. Druhá část „Voda a město“ se zaměří na to, jakým způsobem se v historii vzájemně ovlivňovaly a nadále ovlivňují město Liberec a voda v něm.
Akce GIS Day byla ve světě poprvé uspořádána v roce 1999. V Liberci se s Dny GIS veřejnost setkává již od roku 2000. Za tu dobu ji navštívily tisíce žáků základních a středních škol ze všech částí Libereckého kraje. Dny GIS v Liberci si za devatenáct let své existence vypracovaly renomé akce s vysokou vzdělávací hodnotou, kterou oceňují pedagogové základních a středních škol.
Známkou unikátnosti akce v celosvětovém měřítku pak je spolupráce desítek institucí, které geografické informační systémy a geografii používají pro tvorbu prostorových databází, analýzy dat a tvorbu map.
Helena Ferstlová
Další články v rubrice
Volí se předseda Akademie věd. Liberecká univerzita má dva volební hlasy
Profesorce Evě Zažímalové končí v březnu 2025 druhé funkční období v roli předsedkyně Akademie věd ČR. Členové Akademického sněmu proto dnes volí jejího nástupce. Mezi 276 volebními hlasy jsou i dva liberecké – rektora Miroslava Brzeziny a...
Absolvent TUL Jaroslav Rudiš převzal státní vyznamenání
Našeho absolventa, spisovatele Jaroslava Rudiše, ocenil u příležitosti 106. výročí vzniku samostatné republiky prezident Petr Pavel Medailí za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
Pražské Jezulátko má nové roucho. Díky úsilí thajských vědců i přispění TUL
Na novém rouchu pro Pražské Jezulátko, jednom z nejznámějších českých náboženských symbolů, spolupracovaly Rajamangala University of Technology Thanyaburi v Thajsku a Technická univerzita v Liberci. Převážně buddhistické Thajsko se ušitím oblečku...