Jeho Excelence Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael v České republice, nebyl v Liberci poprvé, poprvé však navštívil libereckou univerzitu, která patřila k hlavnímu bodu programu jeho krátké návštěvy města.
S velvyslancem, který přijel v doprovodu náměstků hejtmana Libereckého kraje, hovořili dnes dopoledne na půdě naší univerzity rektor Zdeněk Kůs a prorektor Ondřej Novák. Rektor Kůs krátce představil Technickou univerzitu v Liberci a především její vědecko-výzkumná zaměření.
„Na Technické univerzitě v Liberci zastáváme přesvědčení, že je důležité, aby univerzita kooperovala s průmyslem a s podniky,“ uvedl v závěru své prezentace rektor. Právě spolupráce na poli vědy a výzkumu byla hlavním bodem a tématem návštěvy izraelského velvyslance.
„Za mého působení na velvyslanectví pracujeme na vládních úrovních na rámcové smlouvě mezi oběma zeměmi, která má za cíl propojit český a izraelský výzkum,“ řekl velvyslanec. A přiblížil konkrétní bázi případné spolupráce i pro naši univerzitu: „Izrael se letos přidal k Horizontu 2020. Pokud by se společné projekty v oblasti například nanotechnologií nebo kompozitních materiálů, které jste mi zde představili, podařilo zařadit do programu Horizont 2020, vlády obou zemí takovou spolupráci jistě podpoří,“ uvedl velvyslanec Gary Koren.
Rektor Kůs s velvyslancem se shodli na tom, že vládní a ministerská vůle a jednání jsou v případě vědy a výzkumu pouze jednou částí dohody. „Jako místopředseda České konference rektorů mohu potvrdit, že na úrovni ministerstva, vlády a rektorů diskuze a spolupráce funguje, souhlasím však s vámi v tom, že je nyní potřeba propojit vědu a výzkum na úrovni jednotlivých pracovišť a vědců,“ dodal rektor Kůs.
Jeho Excelnce Gary Koren dále uvedl, že pokud se v Liberci nebo jinde v České republice bude konat významná odborná konference, je připraven na ní přivést vědce z Izraele, a naopak, pokud se bude konat důležitá konference v Izraeli, zasadí se o přítomnost českých vědců.
Velvyslanec si poté prohlédl několik našich laboratoří špičkového výzkumu v Centru pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI). Mladým vědcům, kteří ho zasvěcovali do svého vědeckého zájmu a výsledků svého bádání, kladl mnoho otázek. „Dozvěděl jsem se tady spoustu nového a zajímavého,“ glosoval s uznáním velvyslanec při odchodu z laboratoří.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Zájemci stáli fronty na zápis do registru dárců. Chtěli pomoci
Obrovský zájem nejen studentů provázel třídenní nábor pro Český národní registr dárců kostní dřeně, který probíhal na naší univerzitě. Akce reagovala na vlnu solidarity s malou Madlenkou, ale i tisíci bezejmennými pacienty, kteří naléhavě...

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek
Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.