Spolupráci na úrovni vědců vyzdvihli rektor s velvyslancem

Návštěva velvyslance Izraele (7).jpg
Velvyslanec Gary Koren (vpravo) navštívil naše laboratoře.

Jeho Excelence Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael v České republice, nebyl v Liberci poprvé, poprvé však navštívil libereckou univerzitu, která patřila k hlavnímu bodu programu jeho krátké návštěvy města.

S velvyslancem, který přijel v doprovodu náměstků hejtmana Libereckého kraje, hovořili dnes dopoledne na půdě naší univerzity rektor Zdeněk Kůs a prorektor Ondřej Novák. Rektor Kůs krátce představil Technickou univerzitu v Liberci a především její vědecko-výzkumná zaměření.

„Na Technické univerzitě v Liberci zastáváme přesvědčení, že je důležité, aby univerzita kooperovala s průmyslem a s podniky,“ uvedl v závěru své prezentace rektor. Právě spolupráce na poli vědy a výzkumu byla hlavním bodem a tématem návštěvy izraelského velvyslance.

„Za mého působení na velvyslanectví pracujeme na vládních úrovních na rámcové smlouvě mezi oběma zeměmi, která má za cíl propojit český a izraelský výzkum,“ řekl velvyslanec. A přiblížil konkrétní bázi případné spolupráce i pro naši univerzitu: „Izrael se letos přidal k Horizontu 2020. Pokud by se společné projekty v oblasti například nanotechnologií nebo kompozitních materiálů, které jste mi zde představili, podařilo zařadit do programu Horizont 2020, vlády obou zemí takovou spolupráci jistě podpoří,“ uvedl velvyslanec Gary Koren.

Rektor Kůs s velvyslancem se shodli na tom, že vládní a ministerská vůle a jednání jsou v případě vědy a výzkumu pouze jednou částí dohody. „Jako místopředseda České konference rektorů mohu potvrdit, že na úrovni ministerstva, vlády a rektorů diskuze a spolupráce funguje, souhlasím však s vámi v tom, že je nyní potřeba propojit vědu a výzkum na úrovni jednotlivých pracovišť a vědců,“ dodal rektor Kůs.

Jeho Excelnce Gary Koren dále uvedl, že pokud se v Liberci nebo jinde v České republice bude konat významná odborná konference, je připraven na ní přivést vědce z Izraele, a naopak, pokud se bude konat důležitá konference v Izraeli, zasadí se o přítomnost českých vědců.

Velvyslanec si poté prohlédl několik našich laboratoří špičkového výzkumu v Centru pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI). Mladým vědcům, kteří ho zasvěcovali do svého vědeckého zájmu a výsledků svého bádání, kladl mnoho otázek. „Dozvěděl jsem se tady spoustu nového a zajímavého,“ glosoval s uznáním velvyslanec při odchodu z laboratoří.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

01.jpg

Školka má novou ředitelku, adresu a mění i statut

Řadu novinek chystá od září univerzitní mateřská škola ŠkaTULka. Dozvědět se je můžete na informativní schůzce v úterý 29. dubna od 16:00 hodin v posluchárně G 306. Zásadní změny se týkají přesídlení do jiné budovy v rámci kampusu, obsazení...

17. 4. 2025 | Univerzita | 285
IMG_8501-4.jpg

Trojzemí na křižovatce nových výzev

Úskalí měnícího se geopolitického uspořádání světa a na to navázané výzvy, ale i nové cesty k řešení. I tato témata zazněla během mezinárodní konference Trojzemí na křižovatce, kterou hostila naše univerzita. Konference byla věnovaná strategickému...

20. 3. 2025 | Události | 232

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 589
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 336