Vietnamská absolventka Trinh Thi LINH [tri ti lin] převzala doktorský diplom z rukou děkana fakulty strojní Petra Lenfelda a před pár dny se vrátila domů do Vietnamu. S jakými poznatky a dojmy z naší univerzity a české společnosti?
Proč jste se rozhodla pro studium v Liberci?
Fakulta strojní na mé domovské Univerzitě v Nha Trangu [načangu] a vaše fakulta strojní už dlouhodobě spolupracují. Technická univerzita v Liberci je u nás v povědomí. Vaši pedagogové k nám do Vietnamu jezdí učit a do Liberce na univerzitu zas jezdí naši studenti. Já jsem sice přijela před pěti lety do Liberce sama, ale v té době už na vaší univerzitě byla skupinka osmi studentů z Nha Trangu. Všichni postupně studium dokončili a už jsou zpátky ve Vietnamu.
Jak se vám líbí v Liberci?
Liberec je moc krásné město, líbí se mi příroda i klima. I když, přiznám se, zimu jsem si neoblíbila. Ve Vietnamu sníh skoro nemáme, Nha Trang je navíc plážové turistické letovisko, na sníh tam opravdu zvyklí nejsme a tady ho máte zas až moc. Ale jaro tady mám moc ráda, když Liberec celý rozkvete.
Co jste u nás studovala a našla jste tu ke studiu vše, co jste potřebovala?
Už na univerzitě v Nha Trangu jsem se věnovala geopolymerním materiálům a v Liberci jsem v tomto studiu pokračovala. Jsem s podmínkami ke studiu zde naprosto spokojená. V laboratořích jsem měla k dispozici celou řadu nejmodernějších strojů a zařízení. Na univerzitě ve Vietnamu máme také slušné zázemí, které se neustále zlepšuje, ale přeci jen je vybavenost tady v Liberci na mnohem vyšší úrovni. Liberecká univerzitní knihovna má také předplacený přístup do mnoha online zdrojů a přístup k celé řadě elektronických publikací, k nimž se ve Vietnamu nemohu dostat. Strávila jsem tu proto hodně času i čtením odborných článků a publikací.
Rozumíte a mluvíte výborně česky, studium jste absolvovala v češtině, bylo to pro vás těžké naučit se česky?
Čeština není lehký jazyk. Gramatika je složitá a potíže mi dělá také výslovnost, ale mám váš jazyk ráda. Ve Vietnamu si budu dál pouštět české filmy a písničky a chci si také po mailu psát s kolegy tady z fakulty, abych zůstala s češtinou v kontaktu.
Liberec se vám líbí a co lidé, s jakými lidmi jste se tu potkala?
Kolegyně a kolegové, studenti i lidé z fakulty jsou moc milí. Při mém studiu mi hodně pomáhali. A vstřícní jsou i lidé v Liberci nebo třeba v Praze, kde jsem byla na výletě.
Žijí u nás vietnamští studenti jen v komunitě vietnamských studentů, nebo jste tu našla také české přátele?
Bydlela jsem nejprve na harcovských kolejích mezi českými studenty a z této doby mám také české kamarády. Na Harcově to ani jinak nešlo. Mám tu ale také přátele z dalších zemí, z Číny, Indie a samozřejmě z Vietnamu.
Zvykla jste si na českou kuchyni?
Neměla jsem s ní problém. Brzy mi zachutnala svíčková, drštková polévka nebo třeba guláš, s chutí si dám i špenát.
Vracíte se do Vietnamu, co tam budete jako čerstvá doktorka dělat?
Vracím se na Univerzitu v Nha Trangu, kde budu pokračovat ve výzkumu a studiu v oblasti geopolymerních materiálů a možná se budu pokoušet i o vývoj nějakých novinek v této oblasti. To se ještě uvidí. Ráda bych někdy v budoucnu do Liberce přijela jako turista nebo v rámci nějaké další spolupráce mezi fakultami strojními v Liberci a v Nha Trangu. Liberec mám ráda.
Co řeknete doma, když se vás zeptají na Českou republiku?
Je to země s krásnou kulturou a nádhernou přírodu a jsou tam milí a hodní lidé, kteří jsou ochotní. Určitě se tam jeďte podívat.
Děkuji za rozhovor.
Radek Pirkl
Za vstřícnou pomoc při vedení rozhovoru děkujeme Doře Kroisové, školitelce Trinh Thi Linh.
S Univerzitou v Nha Trangu spolupracuje naše fakulta strojní od roku 2006 v rámci projektu „Vybudování střediska pro vyšší odborné vzdělávání pro zvyšování odborné kvalifikace“. Dalšími partnery projektu, který se realizoval v letech 2006–2010, byly Hanoi University of Technology a Ho Chi Minh City University of Technology. Na detašovaném pracovišti ve Vietnamu se realizovala část výuky bakalářského studijního programu Strojírenství, vyučovali tu také čeští pedagogové včetně pedagogů z naší fakulty strojní. Po ukončení projektu uzavřely Technická univerzita v Liberci a Nha Trang University smlouvu o pokračující spolupráci, která trvá dodnes. V tomto akademickém roce studuje na naší univerzitě 38 studentů z Vietnamu. |
Další články v rubrice
O euru, uhlí i politickém divadle s ministrem průmyslu a obchodu Vlčkem
Má smysl přijmout euro? A jak zabezpečit energetickou soběstačnost České republiky? Tyto a další otázky zajímaly studenty a zaměstnance TUL během diskuse s novým ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem.
Proč se nebát umělé inteligence? Kniha se stopou z TUL, jež boří mýty
Pokud máte stále strach z AI, možná vám jej pomůže zahnat kniha Proč se nebát umělé inteligence? Spolu s odborníky na jednotlivé oblasti AI se na knize editorsky i autorsky podílel Michal Trčka z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
Tvůrci univerzitní formule slavili úspěšnou sezónu a vyhlížejí novou
Tisíce hodin práce, přemýšlení a testování se vyplatily. Univerzitní tým FS TUL Racing přivezl se svým letošním monopostem, v pořadí už šestým, z mezinárodních závodů Formula Student East v Maďarsku a Polsku historicky největší úspěchy.