Rozhovor s vítězkou start-upové soutěže

Jitka Ládrová.jpg
»Fantasy a manažerská informatika mají k sobě blíž, než by se mohlo zdát.« Jitka Ládrová

Jitka Ládrová, studentka ekonomické fakulty, se před rokem přihlásila do prvního ročníku start-upové soutěže, který vyhlásila naše ekonomická fakulta pod hlavičkou Student Business Clubu. Její projekt na propagaci začínajících spisovatelů porotu zaujal nejvíce a zvítězil.

Proč jste se přihlásila do start-upové soutěže?

Zajímaly mě přednášky, které v průběhu celého roku organizační tým soutěže pořádal, také letní workshop, na kterém měly být a byly osobnosti, jež se svým start-upem prorazily. Navíc chci na toto téma psát doktorskou práci, takže jsem soutěž brala i jako přípravu podkladů.

Jak jste na nápad propagace začínajících autorů přišla?

Ze své zkušenosti. Věnuji se psaní už nějakou dobu, vím, že na knižním trhu je konkurence velká a je těžké se prosadit. Když už nakladatelství vydá začínajícího autora, nevěnuje se pak jeho propagaci. Propagují se jen díla zavedených autorů. Rozhodla jsem se proto vzít iniciativu do svých rukou a propagovat své knihy sama.

Jakým způsobem?

Důležitá je komunikace s fanoušky přes sociální sítě či blog, jezdím také na autorská čtení a na pravidelná setkání, tzv. cony. Píši fantasy, což je specifický žánr, kolem kterého se vytváří silná komunita fanoušků. Způsob propagace, který už také uplatňuji, jsem propracovala do soutěžního projektu, který mohou využít i další spisovatelé.

Čím přesvědčil porotu váš projekt?

Porotu a firmy v porotě přesvědčilo asi to, že už se té oblasti několik let věnuji, mám zkušenosti a také výsledky. Letos na podzim například vyšla má povídka v knižním sborníku Žoldnéři fantazie – Inteligentní ledovce a jiné zrůdy. Málokdo si dokáže představit, kolik je s propagací knihy práce, porota zohlednila asi i to.

V porotě byla firma, kterou váš nápad zaujal natolik, že vám nabídla podporu, jakou?

Prvním krokem mého projektu je vydání vlastní fantasy knihy a agentura BPR Sychrov nabídla, že mi poskytne profesionální vedení. To zahrnuje například vytvoření webových stránek, vedení online marketingové kampaně či pomoc při zpracování knižního traileru k mé nové knize.

Byl pro vás rok ve start-upové soutěži přínosem?

Jsem ráda, že škola soutěž uspořádala a že jsem se přihlásila. Na přednáškách a workshopech jsem získala cenné informace, jiné věci jsem si zopakovala, navázala jsem kontakt i s dalšími soutěžícími, potkala se a mohla hovořit s lidmi, kteří kdysi podnik zakládali z ničeho podobně jako já a dnes jsou úspěšní. Navíc jsem zvítězila a mám šanci nechat svůj projekt rozběhnout.

Studujete manažerskou informatiku, propojuje se v něčem váš obor a vaše knižní tvorba?

Manažerská informatika si vyžaduje analytické myšlení a konstruování fantasy světa je také analytická práce. Vytváříte vlastní svět se svými charakteristikami a zákonitostmi, které si musí v každém bodě příběhu odpovídat. Takže bych řekla ano. Oboje je spojené víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

Děkuji za rozhovor.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 393