Vedoucí operátorů výroby ze tří firem se u nás na univerzitě po čtyři semestry vzdělávali v oblasti techniky, logistiky, personalistiky i ekonomie. Své studium zakončili v sobotu 12. prosince závěrečnými zkouškami a obhajobou projektu.
Předáním diplomů skončil třetí běh Školy mistrů, vzdělávací aktivity pro vedoucí výrobních úseků. Školu mistrů pořádá Technická univerzita v Liberci na objednávku firem od roku 2009. Ucelené studium tohoto typu patří k velmi oblíbeným v Německu, kde mají Školy mistrů více jak stoletou tradici. Proto své pracovníky do Školy mistrů na naší univerzitě hlásí české pobočky německých mateřských firem. Letos to byly Novus, Haas+Sohn a Cis, v jednom z minulých ročníků byla partnerem také firma Knorr-Bremse.
„Studium trvá čtyři semestry a obnáší asi 600 hodin výuky, kterou zaměstnanci firem absolvují o pátcích a sobotách. Výuku zajišťují především naši pedagogové z fakult strojní a ekonomické, některé předměty vyučují externisté. Firmy studium kompletně hradí a je také na nich určit, jakou úroveň vzdělání od svých zaměstnanců po absolvování Školy mistrů očekávají,“ říká Pavel Němeček, prorektor TUL pro zahraniční styky, vědu a výzkum, jeden z koordinátorů Školy mistrů, a doplňuje, že se výuka vede z velké části podle metodik stanovených drážďanskou hospodářskou komorou IHK Dresden, která také poskytla studijní materiály.
Studenti absolvují základy především technických oborů, dalšími probíranými tématy jsou struktura a organizační provázání v podniku, základy businessu a také personalistiky. Do detailu pak probírají téma montáže, které je jejich profesní náplní. Letos museli studenti vypracovat a obhájit projekt, který vycházel přímo z jejich každodenní praxe. Jednalo se většinou o návrhy nových řešení pro výrobní a montážní linky.
Škola mistrů je užitečná pro firmy a časová investice do ní se vyplatí i zaměstnanci, jak dokládá Petr Novotný z fakulty strojní, který Školu mistrů při Technické univerzitě v Liberci zakládal:
„Některé návrhy úpravy montážních procesů a pohybu zboží a pracovníků u montážní linky jsou realizovatelné a firmě mohou ušetřit až statisíce ročně. Ti, kdo, úspěšně absolvují Školu mistrů, zas dostanou oficiální osvědčení, ve firmách jim zvýší plat a mohou povýšit. Diplom ze Školy mistrů je navíc v rámci firem s německým kapitálem přenosný. Už se stalo, že náš absolvent přešel k jiné firmě a diplom a nároky z něj vyplývající mu na novém pracovišti bez problémů uznali,“ říká Petr Novotný a doplňuje, že Škola mistrů je užitečná také pro pedagogy naší univerzity. „Dostáváme bezprostřední zpětnou vazbu od lidí z praxe i z managementu o tom, co se ve firmách děje, co je tam potřeba. Tyto informace pak využijeme i v klasické výuce našich kmenových studentů.“
Do zatím posledního běhu Školy mistrů se přihlásilo 24 studentů, dokončilo ji 13. Podobný počet absolventů vzešel i z předchozích dvou běhů Školy mistrů, kterou pravděpodobně od září příštího roku opět otevřeme.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
Hydroponie z TUL míří do zoo: Saláty krmí plazy i primáty
Liberecká zoo se inspirovala vědeckým projektem hydroponického pěstování salátů na střeše Technické univerzity v Liberci, který loni úspěšně vedla naše doktorandka Tereza Nalezená. Zeleninu pro část svých zvířat tak bude zoo sama pěstovat ve dvou...

Sekce defense je strategická také pro TUL. Vystavovali jsme na veletrhu IDET 2025
Autonomní platformu pro dopravu nákladu ve složitém terénu a nanopistoli jsme představili na největším tuzemském veletrhu obranné a bezpečností techniky IDET 2025 na brněnském výstavišti.

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...