Promoce byly zároveň rozloučením s ústavem

Dnešní promoce byly asi posledními, na kterých zaznělo spojení ústav zdravotnických studií. Ústav se 1. srpna transformoval na fakultu zdravotnických studií a diplomy nové fakulty dnes převzaly její první absolventky.

Diplomy z Fakulty zdravotnických studií TUL dnes dostalo 21 absolventek oboru Všeobecná sestra a jedna absolventka studijního oboru Biomedicínský technik.

„Po dvanácti úspěšných letech fungování ústavu zdravotnických studií jsme se rozhodli pro jeho transformaci na fakultu, ke které došlo letos v létě. Přesně měsíc a devět dní je tu nová fakulta a vy jste prvními, kdo má její jméno ve svém diplomu,“ řekl na úvod své slavnostní řeči rektor Zdeněk Kůs.

„Stáváte se absolventkami v době, která jako by ztrácela rozum. […] Na vysokých školách vzniká celá řada nových a zvláštních oborů jako například animátor volnočasových aktivit. Nepochybuji o tom, že proto abyste uspořádali volejbalový turnaj pro rekreanty, potřebujete vysokou školu, ale nechápu potom, proč vláda opomíjí to, že stále nové metody v medicíně a úžasné přístrojové vybavení v nemocnicích potřebuje vysokoškolsky kvalifikované zdravotní sestry. Vláda, a brzy její slova potvrdil i parlament, říká: ,Zrušme to! Vraťme sestry na úroveň nekvalifikovaného pomocného personálu a dejme jim do ruky hadr a kýbl‘,“ komentoval při dnešních promocích fakulty zdravotnických studií Zdeněk Kůs současnou situaci.
„Buďte rádi, že jste vystudovali, a věřme, že se tento neutěšený stav zase brzy změní,“ uzavřel rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Promoce na naší univerzitě budou pokračovat: 23. září převezmou diplomy absolventi fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické a 7. října absolventi fakulty strojní.

Radek Pirkl