Univerzitní soutěž dronů poprvé v ČR

Jaroslav (vlevo), Andrej a jejich hračky..jpg
Jaroslav (vlevo), Andrej a jejich hračky.

Závodní dráhou přímo v kampusu Technické univerzity v Liberci, a to i při osvětlení ve večerních hodinách, budou prolétávat drony během první české univerzitní soutěže FPV dronů, kterou pořádají naši studenti 21. října.

Do soutěže VrTULe 2016 Liberec se mohou hlásit všichni zájemci se závodními FPV drony, a to od pondělí 3. října přes facebookovou událost zde.

Kvalifikace do závodu se bude konat v pátek 21. října od 10.00 hodin, samotný závod odstartuje podle počtu účastníků přibližně ve dvě hodiny odpoledne.

„Závodní dráha má 550 metrů a povedeme ji Univerzitním náměstím a parkovištěm budovy G,“ říká Jaroslav Kovalenko, doktorand katedry výrobních systémů a automatizace fakulty strojní, který spolu s dalšími studenty první univerzitní závod FPV dronů v České republice organizuje.

Účast zatím organizátoři nedokážou odhadnout, ale do samotného závodu se probojuje se svými stroji maximálně 32 pilotů.

„Chceme si tak zároveň ověřit zájem o létání s drony mezi lidmi na univerzitě. Pokud to studenty nadchne a sešlo by se jich víc, rádi bychom odstartovali projekt studentské dronové formule,“ říká další z organizátorů, student Andrej Shynkarenko z téže katedry. V projektu Studentské formule 1, který se rozšířil na univerzity po celém světě, studentské týmy (a jeden z nich máme také na naší univerzitě) navrhují a konstruují závodní monopost F1, se kterým se pak účastní univerzitních závodů po celém světě.

Pro drony takový projekt zatím neexistuje a Technická univerzita v Liberci by tak byla globálním vyhlašovatelem této soutěže.

Organizátorům by přitom nešlo jen o to létat s drony, projekt dronové formule stejně jako stávající studentské F1 by byl prostorem také pro inovace a vědu.

„Studenti by mohli na téma konstrukce dronů, jejich řídicích jednotek, designu, využití v praxi a další vypracovat diplomové či disertační práce nebo se v oblasti dronů inspirovat pro další vědecké bádání,“ říká Andrej Shynkarenko a pokračuje: „Drony by mohly být pro studentské práce lákavým tématem, stejně jako je posledních pár let například nanosvět,“ upřesňuje 28letý student fakulty strojní vize, pro něž je soutěž FPV Racing VrTULe 2016 Liberec prvním krokem.

Závodit 21. října mohou studenti, zaměstnanci univerzity i široká veřejnost, jedinou podmínkou je mít vlastní dron. Na své si přijdou také diváci. Akci doprovodí vystoupení bubenické kapely. Připraveno bude občerstvení a zájemci včetně dětí si budou moci vyzkoušet let s dronem. Navíc finálové lety, ale už i lety předchozích vyřazovacích kol, se budou konat po soumraku a ve večerních hodinách, kdy podsvícená závodní dráha a svítící drony nabídnou v kampusu nevšední podívanou.


Pro ty, kdo nerozlišují mezi drony

Na závodě FPV dronů piloti dráhu letu svého stroje nesledují přímo, mají speciální brýle, v nichž se jim promítá obraz, který zachycuje malá kamera připevněná na čelní straně dronu. Odtud zkratka First-person View – FPV. Závodní drony váží do 1 kilogramu, dokážou letět rychlostí okolo 80 km/h a na jedno nabití baterky vydrží letět přibližně 4 minuty. Piloti proto na závody vozí celé sady baterií, které mění po každém odlétaném kole, u dlouhých závodů i v průběhu kola.

 

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 384