Koncept Průmyslu 4.0 charakterizuje zavádění nových technologií do výroby, ovlivní ovšem také výzkum, vzdělávání a přinese i širší společenské změny. O všech těchto oblastech se dnes hovořilo na konferenci Průmysl 4.0 v praxi, kterou ve spolupráci s naší univerzitou a Science centrem IQ Landia pořádal CzechInvest.
Na úvod představil koncept Průmyslu 4.0 Jiří Krechl z CzechInvestu a hovořil také o připravenosti České republiky na výzvy s Průmyslem 4.0 spojené.
„Průmysl České republiky je úzce navázán na německý průmysl, z tohoto pohledu lze očekávat, že tendence k zavádění novinek budou i u nás. Infrastruktura České republiky na to ovšem zatím není připravena, není připravena legislativa a ani sami obyvatelé České republiky. Povědomí o vlivu Průmysl 4.0 na celou společnost je u nás zatím malé,“ zakončil Krechl s tím, že to je také důvod, proč CzechInvest letos přednášky o Průmyslu 4.0 pořádá.
Slovo na konferenci patřilo zástupcům univerzity i průmyslu. Za ten hovořil jako první Leoš Dvořák, který má na starosti digitalizaci ve společnosti Siemens.
Uvedl, že továrna Siemensu v německém Ambergu je příkladem výrobního prostředí, které se už dokázalo na podmínky Průmyslu 4.0 adaptovat.
„Digitalizace výrobních procesů je zde na 75 %, od roku 1989 se zvedl objem výroby sedmkrát při stejném počtu lidí,“ uvedl konkrétní příklad Dvořák.
I on se domnívá, že v České republice je zatím prostředí pro nové výzvy průmyslu nepřipraveno. Z následné diskuze po jeho příspěvku vyplynulo, že pomalá implementace konceptu Průmyslu 4.0 je ovlivněna z velké míry nedostatkem financí v rozpočtech podniků. Leoš Dvořák ovšem vidí možné řešení:
„Celkem běžně se dnes zavádějí tzv. EPC kontrakty, naříklad v Siemensu s nimi máme velmi dobré zkušenosti. V těchto smlouvách, které se zatím týkají hlavně nových technologií instalovaných do Smart Cities, dodavatel nové technologie garantuje druhé straně úspory, které jí chytré řešení přinese, a investor se pak zaváže splácet dodavateli právě z těchto úspor. Takové typy smluv očekávám také ve výrobním sektoru.“
Kromě Siemensu se podělili o své zkušenosti s Průmyslem 4.0 také zástupci Škoda Auto, ABB, Merz a dalších firem.
Za akademickou půdu hovořil na konferenci například František Novotný, vedoucí katedry sklářských strojů a robotiky fakulty strojní a vedoucí Oddělení robotických soustav a mechatronických systémů na CxI TUL.
„Hlavními rysy průmyslu, který bude následovat výzvu Průmyslu 4.0, budou servisní roboty a s nimi spojený vývoj senzorických systémů na velmi vysoké úrovni,“ uvedl František Novotný. Důležitým směrem vývoje budou podle něj kolaborativní servisní roboty, kde vstupuje do popředí otázka bezpečnosti – jak bezpečnosti kybernetické, pro bezproblémové plnění pracovních úkolů robota, tak bezpečnosti plynoucí z faktu, že člověk a robot budou nadále sdílet pracovní prostor.
Průmysl 4.0 je konceptem, který vyslovila v roce 2011 na veletrhu v Hannoveru německá kancléřka Angela Merkelová. Je zastřešujícím pojmem pro taková témata jako kyberneticko-fyzické systémy disponující značnou mírou „vlastní“ inteligence, rozšířená realita, která i ve výrobě či v servisních službách propojuje člověka s virtuálním prostředím, autonomní roboty, aditivní výroba především po vzoru již rozšířeného 3D tisku, simulace a virtualizace, internet věcí, Big data a další pojmy.
Zavádění těchto technologií do průmyslu by mělo přinést změny také na pracovním trhu, v oblasti vzdělávání i v sociálním systému. Hovoří se například o minimální nepodmíněné mzdě pro každého člověka, tedy i toho, který nepracuje, či o tom, že na zdravotní a sociální pojištění se budou peníze odvádět z práce robotů.
Rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs, který konferenci dnes zahajoval, nevidí v konceptu Průmyslu 4.0 blesk, který by jedním úderem změnil výrobu i společnost.
„To, co označuje pojem Průmysl 4.0, je soubor technologií a postupů, které už v průmyslu jsou a kterým se kvalitní technické školy už věnují,“ uvedl dnes na konferenci Průmysl 4.0 v praxi rektor Kůs a dodal: „Tento koncept nesměřuje k tomu, jak by se možná na první pohled mohlo zdát, že všechnu práci ve výrobě zastanou roboty a lidé budou situaci jen monitorovat od svých počítačů. I nadále v nově pojatém konceptu průmyslu bude potřeba, aby z vysokých škol vycházeli absolventi, kteří strojům a robotům rozumí, budou je umět programovat a bez kterých se průmysl neobejde.“
Průmyslu 4.0 a jeho výzvám pro výrobu, školství i společnost se podrobněji věnujeme v článku Průmysl čtvrté generace v dalším čísle univerzitního tištěného zpravodaje T-UNI 360, které je již v tisku. Na téma hovořili s redakcí T-UNI Zdeněk Plíva, Miloš Hernych a Leoš Beran z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a Michal Bílek a Vlastimil Hotař z fakulty strojní. V debatě se opíráme také o zkušenosti s kolaborativním robotem ve Škoda Auto, a. s. Časopis bude na univerzitě příští týden. Text budeme publikovat v nejbližších dnech také na T-UNI online. |
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Hravá »uniforma« je ve středoevropském výběru absolventských prací
Módní kolekce UNICAMO s motivem hravé vojenské kamufláže vytvořená absolventkou Fakulty textilní TUL Kateřinou Klozovou se dostala do středoevropského výběru Graduation Projects za rok 2024. Ten zahrnuje třicet nejzajímavějších prací mladých...

Zájemci stáli fronty na zápis do registru dárců. Chtěli pomoci
Obrovský zájem nejen studentů provázel třídenní nábor pro Český národní registr dárců kostní dřeně, který probíhal na naší univerzitě. Akce reagovala na vlnu solidarity s malou Madlenkou, ale i tisíci bezejmennými pacienty, kteří naléhavě...

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL
Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...