Nejlepší matematici ze středních škol k nám přijedou na olympiádu

Matematicka_olympiada_den2_10.jpg
Vření mozků. Z loňského finále. Foto: Milan Volejník, Gymnázium Dašická, Pardubice

Celostátní kolo matematické olympiády se do Liberce vrací po 14 letech. Konat se bude na konci března na naší univerzitě.

Na Technickou univerzitu v Liberci přijedou koncem března vítězové krajských kol z celé České republiky, tedy více jak 70 soutěžících. Liberecký kraj bude mít jedinou zástupkyni: Zuzanu Urbanovou z Gymnázia F. X. Šaldy.

Soutěžit se bude ve dvou kategoriích: v kategorii A, která je primárně určena studentům 3. a 4. ročníků (septim a oktáv) středních škol, ale postoupit do ní mohou i jejich mladší kolegové, a kategorii P, která se zaměřuje na programování.

„Z vítězů těchto ústředních kol budou po následných výběrových soustředěních jmenováni reprezentanti České republiky na letošní 58. mezinárodní matematickou olympiádu v brazilském Riu de Janeiro – ta se bude konat v červenci – a na 29. mezinárodní olympiádu v informatice v íránském Teheránu, která se koná na přelomu července a srpna,“ říká Milan Cvrček, hlavní organizátor celostátního kola matematické olympiády, pedagog na katedře aplikované matematiky FP TUL a člen Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF).

Obě instituce: Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL a liberecká pobočka JČMF jsou organizátory letošního finále.

Matematická olympiáda je nejstarší předmětová soutěž, kterou vyhlašuje ministerstvo školství. Vznikla v roce 1951 jako soutěž pro středoškolské žáky, v současné době je určena v jednotlivých kategoriích pro žáky základních i středních škol, v posledních desetiletích přibyla také kategorie P pro programátory. Odborným garantem matematické olympiády je Jednota českých matematiků a fyziků.

Celostátní kolo matematické olympiády se v Liberci konalo naposledy v roce 2003, předtím už jen v roce 1962.

A jaké úlohy na matematické olympioniky čekají? Loni řešili v celostátním kole třeba toto zadání:

Mezi obyvateli jistého města jsou populární matematické kluby. Dokonce každé dva z nich mají alespoň jednoho společného člena. Dokažte, že můžeme obyvatelům města rozdat kružítka a pravítka tak, že jen jeden obyvatel dostane obojí, a přitom každý klub bude mít při plné účasti svých členů k dispozici jak pravítko, tak kružítko.

Řešení najdete zde (úloha č. 3).

Finále matematické olympiády hostíme ve dnech 26. až 31. března a jeho konání kromě ministerstva školství podpořily také Liberecký kraj a město Liberec.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_0573-2.jpg

Trabant i Chupa Chups dávaly zabrat. Slavili jsme Den Evropy

„Obal lízátek Chupa Chups navrhl Salvador Dalí?“ diví se student Petr u stolku se španělskou vlajkou. Baví se s vrstevníkem z Erasmu+ a vyplňuje kvíz v rámci univerzitní akce Speak Dating. Není sám. Prostorem před menzou se skoro nedá projít. A...

25. 4. 2024 | Události | 138
Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 420

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce