neděle 20. říjen 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Naše univerzita zahajuje perspektivní spolupráci s Izraelem

Naše univerzita zahajuje perspektivní spolupráci s Izraelem

Naše univerzita zahajuje perspektivní spolupráci s Izraelem
Podpis smlouvy
Dvě memoranda o spolupráci s prezidenty prestižních izraelských ústavů Ben Gurion University a Afeka Academic College of Engineering podepsal rektor Technické univerzity v Liberci profesor Zdeněk Kůs za přítomnosti místopředsedy Vlády ČR pro výzkum, vývoj a inovace Pavla Bělobrádka a izraelského ministra pro vědu, technologie a vesmír Ofira Akunise. Stalo se ve středu 1. března v Jeruzalémě v průběhu třídenní mise vicepremiéra  Bělobrádka, která měla za cíl prohlubování vzájemných vztahů v oblasti vědy a výzkumu.
 
V průběhu pracovní cesty místopředseda Vlády ČR Bělobrádek podepsal deklaraci o spolupráci s Danielem Zajfmanem, prezidentem Weizmannova Institutu, který patří do světové desítky nejlepších vědeckých institucí.
 
Je to důležitý okamžik, protože izraelské univerzity a výzkumná pracoviště jsou na vysoké úrovni a pracují tam světově uznávaní vědci. Mají dlouholetou tradici v oblasti technologického transferu a patří k nejúspěšnějším na světě v oblasti komercializace výsledků výzkumu. Naši mladí odborníci dostávají obrovskou šanci, zapojit se do výzkumných programů na skutečně špičkových a uznávaných pracovištích. S izraelskými badateli jsme již v rámci Programu mezinárodní spolupráce mezi Českou republikou a státem Izrael GESCHER řešili společný projekt a najdeme určitě i další. Izraelské kolegy například zajímá náš výzkum v kompozitních materiálech nebo v nanotechnologiích. Dohodli jsme se také, že by studenti, doktorandi a postdoktorandi obou zemí mohli jezdit na stáže a vzájemně se poznávat, můžeme pořádat společné konference a realizovat společné projekty,“ řekl rektor TUL. 
 
Úspěšná březnová mise, nebyla pro Technickou univerzitu v Liberci prvním kontaktem s Izraelem.  Letos v únoru byli rektor TUL Zdeněk Kůs a prorektor TUL Pavel Němeček členy české odborné mise k technologickému transferu vedené předsedou Technologické agentury ČR Petrem Očkem. V listopadu 2014 navštívil naši univerzitu velvyslanec Státu Izrael v České republice Gary Koren. Už tehdy byl hlavním bodem návštěvy spolupráce na poli vědy a výzkumu. „Pokud se v Liberci nebo jinde v České republice bude konat významná odborná konference, jsem připraven na ní přivést vědce z Izraele, a naopak, pokud se bude konat důležitá konference v Izraeli, zasadím se o přítomnost českých vědců,“ řekl tehdy Jeho Excelence Gary Koren.
 
Podle rektora Kůse je velmi důležité, aby se výsledky společného bádání úspěšně komercializovaly. Vládní Rada po výzkum, vývoj a inovace, které je profesor Kůs členem, se tomu intenzivně věnuje. Vznikla i komise, která se bude těmito obory zabývat. „Společné projekty mohou být dobrou přípravou na období, kdy vyschnou finanční zdroje z evropských grantů. V předstihu můžeme tvořit vědecké týmy a nacházet konkurenceschopná témata. To, že se Izrael – země, u které se v oblasti inovací a komercionalizace vědy mohou učit vyspělé země – chce s námi podělit o své know-how, je obrovská šance a také výzva pro vědecké týmy i české firmy,“ konstatoval profesor Kůs.
 
J. Kočárková
Foro: archiv TUL
 
Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání