Historik Milan Svoboda z naší univerzity se zasloužil o to, že park u zámku v centru města nese ode dneška jméno Clam-Gallasů.
Rozprostírá se na nevelké ploše. Duby, rododendrony, záhon růží a kamínky sypané pěšiny skrz udržované trávníky. Nenápadná, ale velmi cenná oáza klidu v těsné blízskosti centra Liberce, který příliš dalších oddechových zón ve svém srdci nenabízí.
Na jedné straně ho ohraničují zdi renesančního zámku, i proto ho Liberečané nazývají Zámecký park, dříve Schlosspark, ale nebyl to nikdy jeho oficiální název. Na protilehlé straně s ním sousedí nově zrekonstruovaná univerzitní budova P, kde sídlí mimo jiné katedra historie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické (FP).
Historik a pedagog Milan Svoboda tak skrz něj nebo kolem něj chodí takřka denně, nedalo mu to a rozhodl se prosadit pro park jméno.
„Od druhé poloviny 18. století se rod Clam-Gallasů a jeho příbuzní s typickou dobročinností a péčí zasazují o kulturní, sociální i hospodářský rozvoj celého libereckého regionu. Byl to zde poslední významný hraběcí rod,“ odůvodňuje volbu jména Milan Svoboda na dnešním slavnostním aktu, při kterém je park oficiálně „pokřtěn“ na park Clam-Gallasů. Dodal dále, že je to volba podpořená i situováním parku – sousedící renesanční zámek vlastnili jako poslední rod Clam-Gallasové, v jeho kapli byl pokřtěn významný člen rodu Franz Clam-Gallas. A dnešní Komenského ulice, která park lemuje, nesla až do první republiky jméno Clam-Gallas Strasse.
„Naše katedra je jedinou katedrou historie v regionu a je dobře, že se naši historici neuzavírají do svého bádání, ale přispívají zde k dění a oživují kulturní odkaz našich předků. Kdo jiný by tak měl činit? Ať už četnými přednáškami pro veřejnost, nebo třeba úsilím, které dnes společně završujeme pojmenováním tohoto parku,“ řekl dnes redakci T-UNI děkan FP Jan Picek.
„Zároveň věřím, že tím pojmenováním vzroste třeba i mezi mladými Liberečany povědomí o rodu Clam-Gallasů a jeho významu pro město a celý region,“ dodal.
Na dnešním slavnostním aktu promluvili také primátor Liberce Tibor Batthyány a pravnučka Franze Clam-Gallase Christine Winkelbauer-Kellyová, která je také předsedkyní Správní rady Nadačního fondu Clam-Gallas. Oba ve svém projevu neopomenuli poděkovat reprezentaci Technické univerzity v Liberci a především jejím historikům za předložení a prosazení Clam-Gallasů do jména parku. Oba poté v přilehlé zámecké kapli podepsali memorandum, kterým se město Liberec zavazuje instalovat v parku také bustu Franze Clam-Gallase. Měla by být hotova přibližně za rok.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Univerzita dostává své technologie na globální trh
Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...

Zápis do ŠkaTULKy se koná 24. června
Univerzitní mateřská škola ŠkaTULka v nových prostorách a s novou ředitelkou přijme 24 dětí. Přihlášku, kritéria výběru i info o školce najdete na webu ŠkaTULky.

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...