Jeden ze závěrů konference NESEFF, kterou fakulta strojní pořádala koncem září, je příslib budoucí spolupráce s Moskevským energetickým institutem a Technickou univerzitou v Baku na poli výměny doktorandů.
NESEFF (Network for Energy Supply and Energy Efficiency) je mezinárodní organizace zaměřená na úsporu energií a alternativní energetické zdroje. Jejím členem je také Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci, která na konci září pořádala pravidelnou konferenci této organizace.
Na konferenci se svými příspěvky na téma energetických úspor vystoupili zástupci National Research Univerzity v Moskvě, známé jako Moskevský energetický institut, Ázerbájdžánské technické univerzity se sídlem v Baku, Brandenburgische Technische Universität v Chotěbuzi – Senftenbergu (BTU), berlínské Bundesanstalt für Materialforschung und –prüfung (BAM) a zástupci Technische Universität Dresden (TUD).
„Tématem konference jsou úspory primární energie, cílem je vyměnit si poznatky, ale také propojit výzkumníky na tomto poli napříč zeměmi a institucemi. Každá země zastoupená v platformě NESEFF má odlišné podmínky v energetice a rovněž energetická národní politika se může značně v některých ohledech lišit. Dnešním trendem je, že aktivity vedoucí k úsporám primární energie lze pozorovat i v zemích, které tradičně disponují velkými energetickými surovinami. Energetické úspory jsou globální téma, které nezná hranic,“ říká za organizátory konference NESEFF Karel Fraňa, proděkan pořádající fakulty strojní.
Jeho slova stvrdil akt slavnostního přistoupení dvou posledně jmenovaných institucí – BAM a TUD – k platformě NESEFF. Právě s Technickou univerzitou v Drážďanech naše univerzita již dlouhodobě spolupracuje v rámci přeshraničních projektů. Jedna z oblastí spolupráce jsou energetické úspory v budovách, které společně řešíme v rámci přeshraničního projektu BauQu.
Konference otevřela další možnosti spolupráce mezi vysokými školami.
„Je potřeba propojit se světem především mladé doktorandy, protože oni jsou budoucností našeho výzkumu,“ řekl redakci T-UNI profesor Ildar A. Sultanguzin z Moskevského energetického institutu a dodal: „Technická univerzita v Liberci je nám v mnoha ohledech blízkým pracovištěm, máme zájem o navázání hlubší spolupráce.“
Podobně naladěni byli zástupci univerzity v Baku, prohlídka našich laboratoří, která byla součástí setkání NESEFF, je nadchla.
„S ázerbájdžánskou technickou univerzitou máme od roku 2016 podepsánu smlouvu o spolupráci a výměně studentů a akademiků, rádi bychom znění smlouvy brzy naplnily skutky. Po nedávné návštěvě v sídle technické univerzity v Baku musím konstatovat, že její výzkum je na skvělé úrovni. Zejména výměna mladých vědeckých pracovníků by mohla pomoci propojit obě naše pracoviště,“ dodává profesor Fraňa.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...

Projekt na čištění toxických vod LIFEPOPWAT je v evropském finále a uchází se o váš hlas
Unikátní technologie na odstranění pesticidů z drenážních vod nasazená s úspěchem na výsypce lomu Hájek na Karlovarsku a na výsypce v polském Jaworznu postoupila jako první český projekt v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života mezi devět...