»Recyklovaný« Anděl se tiskl také na naší 3D tiskárně

Vizualizace Anděla. Zdroj petmat.cz.jpg
Vizualizace Anděla. Zdroj: petmat.cz/petsculpt/

Vlákno z použitých PET lahví je hlavním materiálem pohyblivé skulptury Anděla, kterou v těchto dnech tisknou nadšenci doma i odborníci v laboratořích po celé republice. Tři kusy metrového Anděla tiskl také student v naší laboratoři prototypových technologií.

Projekt s názvem PET(s)culpt pochází od designérů, architektů a vývojářů z organizace PETMAT. Metrová pohyblivá skulptura Anděla má upozornit na problematiku dalšího využití PET lahví. Designéři vytvořili počítačový model pohyblivého Anděla složeného z mnoha dílů, model zveřejnili na webu a nabídli jednotlivé části komukoliv volně k vytištění na 3D tiskárnách. Sami přitom oslovili některá pracoviště, mimo jiné naši Laboratoř prototypových technologií Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI).

„Zaujalo nás to, vybrali jsme si tři díly, lidé z PETMATu nám poslali základní technické parametry materiálu a tiskový materiál. Tím je filament vyrobený z použitých PET lahví,“ říká Jiří Šafka, vedoucí laboratoře 3D tisku na TUL.

Všechny tři součásti tiskl student Jakub Macháček. Trvalo to i s pokusy při hledání a nastavení optimálních parametrů tisku přibližně jeden den.

„Museli jsme najít správnou teplotu tak, aby se materiál dobře natavoval a vrstvy se optimálně spojovaly, aniž by se přitom nepálil vstupní materiál. Upravovali jsme také rychlost dávkování. To chvíli zabralo, ale jinak se z recyklovaného PET materiálu tisklo dobře a výsledné produkty dosahují potřebných vlastností,“ říká k práci s netradičním materiálem Jakub, student 3. ročníku bakalářského studia fakulty strojní.

Kromě vytištěných dílů, ze kterých složí Anděla, získávají organizátoři od jednotlivých dodavatelů cenné informace o tom, jaké 3D tiskárny a s jakými a jak přesnými parametry jsou schopny z recyklovaného PET materiálu tisknout. To by mělo pomoci rozšířit myšlenku 3D tisku z použitých PET lahví mezi širší veřejnost, což je hlavním cílem projektu PET(s)culpt.

„Nápad nám byl velmi blízký. Sami nyní pracujeme ve více rovinách na využití odpadních materiálů v 3D tisku. V rámci výzkumného projektu TAČR Epsilon a partnerské firmy Plasty Mladeč vyvíjíme nové tiskové filamenty s příměsí přírodních vláken. Vlastnosti výsledných tiskových materiálů stojí za další bádání,“ říká Jiří Šafka a pokračuje: „Snad by to mohl být motivační prvek i pro nové typy recyklovaných materiálů a inspirace pro naše designéry a architekty. 3D tisk není nic složitého. Díly k Andělovi vytiskl díky open source projektu RepRap student, který se možnostem 3D tisku věnuje několik málo měsíců.“

Spolupráce v oblasti designu není v případě laboratoře prototypových technologií žádnou novinkou. Z našich 3D tiskáren pocházejí boty Instant Shoe návrhářky Pavly Podsedníkové, dezény nesoucí informace v Braillově písmu na oděvech kolekce Touch&Go naší doktorandky Zuzany Hrubošové či kolekce dvoukomponentních šperků Flexible další naší studentky z fakulty textilní Pavly Říhové. Více o tom zde.

Metrová socha Anděla od autora návrhu Dominika Císaře bude součástí betlému v Jindřichově Hradci. Na tamním Masarykově náměstí také betlém i s pravděpodobně největší sochou tištěnou z recyklovaného materiálu letos 2. prosince slavnostně odhalí.

Radek Pirkl

Možná Vás bude zajímat
Web projektu PET(s)culpt

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 541