»Recyklovaný« Anděl se tiskl také na naší 3D tiskárně

Vizualizace Anděla. Zdroj petmat.cz.jpg
Vizualizace Anděla. Zdroj: petmat.cz/petsculpt/

Vlákno z použitých PET lahví je hlavním materiálem pohyblivé skulptury Anděla, kterou v těchto dnech tisknou nadšenci doma i odborníci v laboratořích po celé republice. Tři kusy metrového Anděla tiskl také student v naší laboratoři prototypových technologií.

Projekt s názvem PET(s)culpt pochází od designérů, architektů a vývojářů z organizace PETMAT. Metrová pohyblivá skulptura Anděla má upozornit na problematiku dalšího využití PET lahví. Designéři vytvořili počítačový model pohyblivého Anděla složeného z mnoha dílů, model zveřejnili na webu a nabídli jednotlivé části komukoliv volně k vytištění na 3D tiskárnách. Sami přitom oslovili některá pracoviště, mimo jiné naši Laboratoř prototypových technologií Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI).

„Zaujalo nás to, vybrali jsme si tři díly, lidé z PETMATu nám poslali základní technické parametry materiálu a tiskový materiál. Tím je filament vyrobený z použitých PET lahví,“ říká Jiří Šafka, vedoucí laboratoře 3D tisku na TUL.

Všechny tři součásti tiskl student Jakub Macháček. Trvalo to i s pokusy při hledání a nastavení optimálních parametrů tisku přibližně jeden den.

„Museli jsme najít správnou teplotu tak, aby se materiál dobře natavoval a vrstvy se optimálně spojovaly, aniž by se přitom nepálil vstupní materiál. Upravovali jsme také rychlost dávkování. To chvíli zabralo, ale jinak se z recyklovaného PET materiálu tisklo dobře a výsledné produkty dosahují potřebných vlastností,“ říká k práci s netradičním materiálem Jakub, student 3. ročníku bakalářského studia fakulty strojní.

Kromě vytištěných dílů, ze kterých složí Anděla, získávají organizátoři od jednotlivých dodavatelů cenné informace o tom, jaké 3D tiskárny a s jakými a jak přesnými parametry jsou schopny z recyklovaného PET materiálu tisknout. To by mělo pomoci rozšířit myšlenku 3D tisku z použitých PET lahví mezi širší veřejnost, což je hlavním cílem projektu PET(s)culpt.

„Nápad nám byl velmi blízký. Sami nyní pracujeme ve více rovinách na využití odpadních materiálů v 3D tisku. V rámci výzkumného projektu TAČR Epsilon a partnerské firmy Plasty Mladeč vyvíjíme nové tiskové filamenty s příměsí přírodních vláken. Vlastnosti výsledných tiskových materiálů stojí za další bádání,“ říká Jiří Šafka a pokračuje: „Snad by to mohl být motivační prvek i pro nové typy recyklovaných materiálů a inspirace pro naše designéry a architekty. 3D tisk není nic složitého. Díly k Andělovi vytiskl díky open source projektu RepRap student, který se možnostem 3D tisku věnuje několik málo měsíců.“

Spolupráce v oblasti designu není v případě laboratoře prototypových technologií žádnou novinkou. Z našich 3D tiskáren pocházejí boty Instant Shoe návrhářky Pavly Podsedníkové, dezény nesoucí informace v Braillově písmu na oděvech kolekce Touch&Go naší doktorandky Zuzany Hrubošové či kolekce dvoukomponentních šperků Flexible další naší studentky z fakulty textilní Pavly Říhové. Více o tom zde.

Metrová socha Anděla od autora návrhu Dominika Císaře bude součástí betlému v Jindřichově Hradci. Na tamním Masarykově náměstí také betlém i s pravděpodobně největší sochou tištěnou z recyklovaného materiálu letos 2. prosince slavnostně odhalí.

Radek Pirkl

Možná Vás bude zajímat
Web projektu PET(s)culpt

Další články v rubrice

KRF09566 (1).jpg

FUA 30 – od velkého třesku po Suchtova vnoučata

Fakulta umění a architektury TUL zakončila slavnostním večerem rok oslav třiceti let své existence, osmdesátin zakladatele FUA Jiřího Suchomela a sta let od narození architekta Karla Hubáčka. Nadělila si ročenku věnovanou uplynulým 30 letům. A...

4. 2. 2025 | Události | 437
Zprava rektor Miroslav Brzezina, předseda Michal Hron a Pavel Jelínek na pietním shromáždění u vily Rosenbachových (2).JPG

Vzpomněli oběti holocaustu a osvobození Osvětimi

Připálili svíčku u Stolpersteine připomínající osudy rodiny Rosenbachových. Tak uctili Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti rektor Miroslav Brzezina a předseda liberecké židovské obce Michal Hron. K...

29. 1. 2025 | Události | 298

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 270
technicka-univerzita-liberec-_0001_DSC09569.jpg

Termíny pro přihlášky na TUL už hoří

Ještě týden – do konce března – se můžete hlásit na většinu studijních programů na liberecké univerzitě. Víc času na přihlášku máte třeba na ekonomické fakultě nebo fakultě zdravotnických studií. Pro nadcházející akademický rok máme několik...

24. 3. 2025 | Univerzita | 302