Když se podá fyzika zábavnou formou, děti od ní nemůžete odtrhnout. Tento týden se o tom opět mohli přesvědčit naši studenti učitelství, kteří pro děti ze základních škol připravili Fyzikální jarmark.
Fyzikální jarmark pořádala v úterý 9. ledna potřetí v předsálí auly katedra fyziky FP TUL spolu s Klubem malých debrujárů při škole Doctrina - Podještědském gymnáziu. Tradice jarmarku ovšem sahá už do roku 2008.
Stanoviště zaměřená na jednotlivé fyzikální jevy a pokusy připravovali především naši studenti učitelství prvního stupně ZŠ v rámci předmětu Fyzika v přírodovědě.
Pozvání na jarmark dostaly děti z libereckých základních škol, přijelo jich asi 180. Pozorovaly pokusy a samy je zkoušely, vyráběly si jednoduché „fyzikální“ hračky.
Seznámily se přitom s principy akustiky a proudění vzduchu, s magnetismem, elektrostatickým jevem, gravitací a celou škálou dalších jevů, které je běžně obklopují, ale možná málokdy je napadne se nad nimi pozastavit.
„Za léta pořádání jarmarku máme od učitelů i dětí velmi pozitivní vazbu. Některým učitelům se daří výuku přírodovědy nebo pracovní výchovy podle zde ,odkoukanýchʻ pokusů zpestřit. Ale prostoru v hodinách nebývá mnoho,“ říká Vladimíra Erhartová, která učí na Podještědském gymnáziu v Liberci a externě také na naší fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické, a dodává: „Je to proto důležitá akce i pro naše studenty, kteří si na vlastní kůži vyzkouší podat fyziku poutavě a mohou se tu v interakci s dětmi přesvědčit, zda se jim to daří.“
-red-
Další články v rubrice

TUL pomáhá obnovit poutní cestu k ikonické japonské svatyni
Jako vstal bájný pták Fénix z popela, podobně má rozkvést zanedbané okolí poutní cesty k nejdůležitější šintoistické svatyni v japonské Ise. Na obnově místa s více než tisíciletou tradicí se budou podílet vedoucí projektu ISE Fenix z fakulty...

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...