Mapathon je setkání, na kterém dobrovolníci mapují pro Lékaře bez hranic území, na kterých působí jejich mise. Na naší univerzitě se ve středu 16. května konal už druhý ročník libereckého mapathonu.
Mapathony pořádá po celém světě organizace Missing Maps, která je společným projektem Lékařů bez hranic, britského a amerického Červeného kříže a organizace Humanitarian OpenStreetMap Team.
„Ačkoliv si lidé většinou myslí, že všechna místa na Zemi jsou dobře zmapovaná, není tomu tak,“ říká Jiří Šmída, člen katedry aplikované matematiky FP TUL, která mapathony v Liberci pomáhá pořádat.
Typickými oblastmi, které nemáme detailně zmapovány, jsou podle něj pralesy nebo odlehlá místa například v Jižním Súdánu nebo v Nigérii. Tyto destinace v Africe jsou také místem působení misí Lékařů bez hranic. Ať už se jedná o akutní zásahy v případě epidemií, lokalizace karanténních oblastí, nebo distribuci léčiv a vakcín s krátkou dobou expirace, potřebují Lékaři bez hranic mít co nejpřesnější mapy cílových oblastí.
Proto vznikly asi v roce 2014 po celém světě mapathony, i když pokusy o něco podobného se datují už dříve.
„V České republice je pořádáme od května roku 2016. Zatím jsme jich připravili tady a v sousedním Slovensku asi padesát. V Praze se konají pravidelně každý měsíc, v Liberci jsme s mapathonem podruhé,“ říká Pavel Petr z projektu Missing Maps, který středeční mapathon zajišťoval jako lektor.
To znamená, že asi 25 dobrovolníkům, kteří přišli, vysvětlil, jak se na internetu přihlásit do editoru, v němž lze mapovat. Samotný proces je pak jednoduchý, vyberete si předem vymezenou oblast zájmu a sledujete ve velkém zvětšení satelitní snímek, na kterém pomocí jednoduchých nástrojů označujete stavení a cesty.
„Tím není mapa ještě hotová. Po zmapování kontrolují práci dobrovolníků validátoři a dalším stupněm kontroly jsou lidé přímo v terénu, kteří potvrzují správnost zmapování a také třeba doplní do mapy místní názvy,“ říká Pavel Petr.
Ve středu na libereckém mapathonu zmapovali dobrovolníci 21 cest a silnic a bezmála 3000 budov v centrální oblasti Nigérie Niger State. V prvním ročníku se podařilo zmapovat asi 2000 budov v Nigérii.
Podle Jiřího Šmídy má akce velký potenciál přitáhnout širší veřejnost. „Na druhý mapathon přišli kromě studentů také lidé zvenčí. Ta akce má smysl a chceme v ní pokračovat. Domlouváme pořádání třetího libereckého mapathonu na Dny GIS, které pořádáme ve dnech 13.–15. listopadu 2018,“ doplňuje Jiří Šmída.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
Tvůrci univerzitní formule slavili úspěšnou sezónu a vyhlížejí novou
Tisíce hodin práce, přemýšlení a testování se vyplatily. Univerzitní tým FS TUL Racing přivezl se svým letošním monopostem, v pořadí už šestým, z mezinárodních závodů Formula Student East v Maďarsku a Polsku historicky největší úspěchy.
FUA 30 a Jiří Suchomel 80
Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.
Vlčí máky v kampusu vyrostly na počest válečných hrdinů a veteránů
Pole vlčích máků vykvetlo v univerzitním kampusu jako připomínka Dne válečných veteránů a hrdinů, kteří bojovali za svobodu a demokracii. V pondělí 11. listopadu rudé květy nejen sázeli, ale i kupovali studenti i zaměstnanci univerzity a přispěli...