3000 budov v Nigérii jsme zmapovali na mapathonu

Mapathon je setkání, na kterém dobrovolníci mapují pro Lékaře bez hranic území, na kterých působí jejich mise. Na naší univerzitě se ve středu 16. května konal už druhý ročník libereckého mapathonu.

Mapathony pořádá po celém světě organizace Missing Maps, která je společným projektem Lékařů bez hranic, britského a amerického Červeného kříže a organizace Humanitarian OpenStreetMap Team.

„Ačkoliv si lidé většinou myslí, že všechna místa na Zemi jsou dobře zmapovaná, není tomu tak,“ říká Jiří Šmída, člen katedry aplikované matematiky FP TUL, která mapathony v Liberci pomáhá pořádat.

Typickými oblastmi, které nemáme detailně zmapovány, jsou podle něj pralesy nebo odlehlá místa například v Jižním Súdánu nebo v Nigérii. Tyto destinace v Africe jsou také místem působení misí Lékařů bez hranic. Ať už se jedná o akutní zásahy v případě epidemií, lokalizace karanténních oblastí, nebo distribuci léčiv a vakcín s krátkou dobou expirace, potřebují Lékaři bez hranic mít co nejpřesnější mapy cílových oblastí.

Proto vznikly asi v roce 2014 po celém světě mapathony, i když pokusy o něco podobného se datují už dříve.

„V České republice je pořádáme od května roku 2016. Zatím jsme jich připravili tady a v sousedním Slovensku asi padesát. V Praze se konají pravidelně každý měsíc, v Liberci jsme s mapathonem podruhé,“ říká Pavel Petr z projektu Missing Maps, který středeční mapathon zajišťoval jako lektor.

To znamená, že asi 25 dobrovolníkům, kteří přišli, vysvětlil, jak se na internetu přihlásit do editoru, v němž lze mapovat. Samotný proces je pak jednoduchý, vyberete si předem vymezenou oblast zájmu a sledujete ve velkém zvětšení satelitní snímek, na kterém pomocí jednoduchých nástrojů označujete stavení a cesty.

„Tím není mapa ještě hotová. Po zmapování kontrolují práci dobrovolníků validátoři a dalším stupněm kontroly jsou lidé přímo v terénu, kteří potvrzují správnost zmapování a také třeba doplní do mapy místní názvy,“ říká Pavel Petr.

Ve středu na libereckém mapathonu zmapovali dobrovolníci 21 cest a silnic a bezmála 3000 budov v centrální oblasti Nigérie Niger State. V prvním ročníku se podařilo zmapovat asi 2000 budov v Nigérii.

Podle Jiřího Šmídy má akce velký potenciál přitáhnout širší veřejnost. „Na druhý mapathon přišli kromě studentů také lidé zvenčí. Ta akce má smysl a chceme v ní pokračovat. Domlouváme pořádání třetího libereckého mapathonu na Dny GIS, které pořádáme ve dnech 13.–15. listopadu 2018,“ doplňuje Jiří Šmída.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_8812-2.jpg

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek

Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

2. 4. 2025 | Události | 366
Sobota a zkouškové období – ten pravý čas pro svatbu Adélky a Sama na TUL. Foto: Kryštof Novák

Když se žení student, tak na TUL

Na Technické univerzitě v Liberci se toho odehrává hodně, tak proč ne svatba? Zvlášť, když je ženich studentem a nevěsta dcerou zaměstnankyně. Svatební veselici poskytla útočiště budova G – předsálí auly i aula samotná.

28. 3. 2025 | Události | 1 834

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 638
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 353