Kosmický tábor – Společně do vesmíru

sts105-707-022.jpg
Na oběžné dráze je již dvacet let – ISS. Foto: NASA

Mezinárodní kosmický tábor má na programu besedu s kosmonautem i přímé spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Konat se bude od 14. do 21. července 2018 v areálu Technické univerzity v Liberci a stále je možné se na něj přihlásit. Vrchoné akce programu budou přístupné široké veřejnosti.

Pro účastníky ve věku 12–16 let je připraven vzdělávací program: základy satelitního snímkování Země, navigační systém GLONASS, stavba létajících modelů raket, škola dronů a projektová kancelář pro uměleckou interpretaci astrologických fotografií a snímků vesmíru.

Během 1. mezinárodní letní kosmické školy Společně do vesmíru se účastníci také setkají s ruským kosmonautem Sergejem Avdějevem, který do roku 2005 držel světový rekord v délce pobytu ve vesmíru – 747 dní, a který celkem strávil více jak 42 hodin v otevřeném vesmíru. Beseda se koná ve středu 18. července od 16.00 hodin v IQ Landii a je zdarma přístupná široké veřejnosti.

Dalším vrcholem programu školy Společně do vesmíru je přímé spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Videokonference se bude konat v aule Technické univerzity v Liberci (budova G, Univerzitní náměstí) a bude přístupná široké veřejnosti. Termín organizátoři upřesní během táborového týdne. Dozvědět se ho můžete ze záložky "kalendář" na T-UNI, kam pozvánku na videokonferenci ihned po ujasnění termínu zařadíme.

V pátek 20. července se pak na univerzitním sportovišti na Harcově uskuteční mezinárodní soutěž modelů raket, které během letní školy účastníci tábora vytvořili. I tato část programu je volně přístupná všem zájemcům, termín také upřesníme v kalendáři na T-UNI.

Účastníky také čekají sportovní aktivity, výlety, exkurze po památkách a návštěva IQLandie.

Cena týdenní letní školy je 3000 korun, zahrnuje ubytování, stravování, vstupy, kulturní a sportovní programy, odborné lektory. Tábor bude probíhat v prostorách Technické univerzity v Liberci. Účastníci budou ubytovaní na kolejích a budou se stravovat 5x denně v menze.

Tábor spolupořádají ruská společnost RISKAT, státní korporace pro kosmické aktivity Roskosmos, Rusko-česká smíšená obchodní komora a Agentura Essential Communication.

Stále jsou volná místa: hlásit se můžete u Zuzany Sommerové na emailu sommerova@esscom.cz nebo na telefonu +420 777 919 942.

-red-

Možná Vás bude zajímat
Společně do vesmíru na facebooku

Další články v rubrice

01.jpg

Školka má novou ředitelku, adresu a mění i statut

Řadu novinek chystá od září univerzitní mateřská škola ŠkaTULka. Dozvědět se je můžete na informativní schůzce v úterý 29. dubna od 16:00 hodin v posluchárně G 306. Zásadní změny se týkají přesídlení do jiné budovy v rámci kampusu, obsazení...

17. 4. 2025 | Univerzita | 1 150
Sobota a zkouškové období – ten pravý čas pro svatbu Adélky a Sama na TUL. Foto: Kryštof Novák

Když se žení student, tak na TUL

Na Technické univerzitě v Liberci se toho odehrává hodně, tak proč ne svatba? Zvlášť, když je ženich studentem a nevěsta dcerou zaměstnankyně. Svatební veselici poskytla útočiště budova G – předsálí auly i aula samotná.

28. 3. 2025 | Události | 1 868

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 682
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 376