Česko-slovenské vztahy přinesou zpověď z cely smrti

img_279522_orig.jpg
Přebal knihy o věznění studenta Bořivoje Bartoníčka

Na letošním semináři cyklu Česko-slovenské vztahy budou odborníci pokračovat v tématu Člověk a moc a zabývat se roky 1938–1945. Na programu je i promítání filmu Čekání na smrt o gymnazistovi Bořivoji Bartoníčkovi, který strávil pět měsíců v nacistické cele smrti. Dokument uvede sám jeho autor Stanislav Motl.

Semináře Česko-slovenské vztahy již 28 let svádějí dohromady historiky, archiváře a učitele. Letos se již podruhé sejdou nad tématem Člověk a moc. Hovořit se bude o hospodářském a sociálním vývoji a jeho dopadu na nálady a chování obyvatelstva v protektorátu Čechy a Morava, ve Slovenské republice, v Říšské župě Sudety a dalších odtržených československých území v letech 1938/39–1945.

Odborníci z univerzit a dalších institucí z celé republiky přednesou na půdě Technické univerzity v Liberci ve dnech 22.–24. srpna příspěvky s názvy „Arizace v protektorátu Čechy a Morava“, „Proměna postavení služek v protektorátních středostavovských domácnostech“ či „Hospodářská a sociální politika v Podkarpatské Rusi“.

Na programu je i exkurze, tentokrát do Budyšína a Ochranova, filmový blok a workshopy. Jejich tématem budou nucené práce či výuka pod nacistickým dohledem.

Seminář zahájí ve středu 22. srpna v Oblastní galerii Liberec novinář, spisovatel a dokumentarista Stanislav Motl. Uvede tu svůj dokumentární snímek Čekání na smrt, který vychází z jeho knihy Svědek z cely smrti. Kniha i snímek popisují příběh studenta gymnázia Bořivoje Bartoníčka, který strávil pět měsíců v nacistické cele smrti v Plőtzensee a ve věznici Brandenburg.

„Tady tajně, z okénka své cely, pozoroval tehdejšího prominentního kata Rőtgera, který se připravoval na popravy,“ píše Stanislav Motl v anotaci k dokumentu.

Promítání začíná v Oblastní galerii Liberec v 16.30 hodin, následovat bude diskuze s autorem.

„Součástí filmové zpovědi je také mapování poválečných osudů tehdejších katů, státních zástupců a soudců Lidového soudu v Berlíně, který vynesl rozsudky také nad několika tisíci Čechy,“ pokračuje anotace k dokumentu Čekání na smrt.

Česko-slovenské vztahy pořádají katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TU v Liberci, Vzdělávací nadace Jana Husa a Ústav pro studium totalitních režimů pod patronací Česko-slovenské komise historiků, za spolupráce s Národním archivem a Oblastní galerií Liberec.

-pir-  

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 287

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383