Česko-slovenské vztahy přinesou zpověď z cely smrti

img_279522_orig.jpg
Přebal knihy o věznění studenta Bořivoje Bartoníčka

Na letošním semináři cyklu Česko-slovenské vztahy budou odborníci pokračovat v tématu Člověk a moc a zabývat se roky 1938–1945. Na programu je i promítání filmu Čekání na smrt o gymnazistovi Bořivoji Bartoníčkovi, který strávil pět měsíců v nacistické cele smrti. Dokument uvede sám jeho autor Stanislav Motl.

Semináře Česko-slovenské vztahy již 28 let svádějí dohromady historiky, archiváře a učitele. Letos se již podruhé sejdou nad tématem Člověk a moc. Hovořit se bude o hospodářském a sociálním vývoji a jeho dopadu na nálady a chování obyvatelstva v protektorátu Čechy a Morava, ve Slovenské republice, v Říšské župě Sudety a dalších odtržených československých území v letech 1938/39–1945.

Odborníci z univerzit a dalších institucí z celé republiky přednesou na půdě Technické univerzity v Liberci ve dnech 22.–24. srpna příspěvky s názvy „Arizace v protektorátu Čechy a Morava“, „Proměna postavení služek v protektorátních středostavovských domácnostech“ či „Hospodářská a sociální politika v Podkarpatské Rusi“.

Na programu je i exkurze, tentokrát do Budyšína a Ochranova, filmový blok a workshopy. Jejich tématem budou nucené práce či výuka pod nacistickým dohledem.

Seminář zahájí ve středu 22. srpna v Oblastní galerii Liberec novinář, spisovatel a dokumentarista Stanislav Motl. Uvede tu svůj dokumentární snímek Čekání na smrt, který vychází z jeho knihy Svědek z cely smrti. Kniha i snímek popisují příběh studenta gymnázia Bořivoje Bartoníčka, který strávil pět měsíců v nacistické cele smrti v Plőtzensee a ve věznici Brandenburg.

„Tady tajně, z okénka své cely, pozoroval tehdejšího prominentního kata Rőtgera, který se připravoval na popravy,“ píše Stanislav Motl v anotaci k dokumentu.

Promítání začíná v Oblastní galerii Liberec v 16.30 hodin, následovat bude diskuze s autorem.

„Součástí filmové zpovědi je také mapování poválečných osudů tehdejších katů, státních zástupců a soudců Lidového soudu v Berlíně, který vynesl rozsudky také nad několika tisíci Čechy,“ pokračuje anotace k dokumentu Čekání na smrt.

Česko-slovenské vztahy pořádají katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TU v Liberci, Vzdělávací nadace Jana Husa a Ústav pro studium totalitních režimů pod patronací Česko-slovenské komise historiků, za spolupráce s Národním archivem a Oblastní galerií Liberec.

-pir-  

Další články v rubrice

IMG_5114-2.jpg

»Havel nám stále chybí«

Čtyři tisíce dní byl Ladislav Špaček jedním z nejbližších lidí prezidenta Václava Havla. Z pozice prezidentova tiskového mluvčího nechyběl u klíčových rozhodnutí i podpisů smluv, jako první věděl o Havlových těžkých zdravotních stavech nebo o...

22. 10. 2024 | Události | 272

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_4707-4.jpg

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť

Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...

2. 10. 2024 | Věda a výzkum | 508