pátek 06. prosinec 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Česko-slovenské vztahy přinesou zpověď z cely smrti

Česko-slovenské vztahy přinesou zpověď z cely smrti

img_279522_orig.jpg
Přebal knihy o věznění studenta Bořivoje Bartoníčka

Na letošním semináři cyklu Česko-slovenské vztahy budou odborníci pokračovat v tématu Člověk a moc a zabývat se roky 1938–1945. Na programu je i promítání filmu Čekání na smrt o gymnazistovi Bořivoji Bartoníčkovi, který strávil pět měsíců v nacistické cele smrti. Dokument uvede sám jeho autor Stanislav Motl.

Semináře Česko-slovenské vztahy již 28 let svádějí dohromady historiky, archiváře a učitele. Letos se již podruhé sejdou nad tématem Člověk a moc. Hovořit se bude o hospodářském a sociálním vývoji a jeho dopadu na nálady a chování obyvatelstva v protektorátu Čechy a Morava, ve Slovenské republice, v Říšské župě Sudety a dalších odtržených československých území v letech 1938/39–1945.

Odborníci z univerzit a dalších institucí z celé republiky přednesou na půdě Technické univerzity v Liberci ve dnech 22.–24. srpna příspěvky s názvy „Arizace v protektorátu Čechy a Morava“, „Proměna postavení služek v protektorátních středostavovských domácnostech“ či „Hospodářská a sociální politika v Podkarpatské Rusi“.

Na programu je i exkurze, tentokrát do Budyšína a Ochranova, filmový blok a workshopy. Jejich tématem budou nucené práce či výuka pod nacistickým dohledem.

Seminář zahájí ve středu 22. srpna v Oblastní galerii Liberec novinář, spisovatel a dokumentarista Stanislav Motl. Uvede tu svůj dokumentární snímek Čekání na smrt, který vychází z jeho knihy Svědek z cely smrti. Kniha i snímek popisují příběh studenta gymnázia Bořivoje Bartoníčka, který strávil pět měsíců v nacistické cele smrti v Plőtzensee a ve věznici Brandenburg.

„Tady tajně, z okénka své cely, pozoroval tehdejšího prominentního kata Rőtgera, který se připravoval na popravy,“ píše Stanislav Motl v anotaci k dokumentu.

Promítání začíná v Oblastní galerii Liberec v 16.30 hodin, následovat bude diskuze s autorem.

„Součástí filmové zpovědi je také mapování poválečných osudů tehdejších katů, státních zástupců a soudců Lidového soudu v Berlíně, který vynesl rozsudky také nad několika tisíci Čechy,“ pokračuje anotace k dokumentu Čekání na smrt.

Česko-slovenské vztahy pořádají katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TU v Liberci, Vzdělávací nadace Jana Husa a Ústav pro studium totalitních režimů pod patronací Česko-slovenské komise historiků, za spolupráce s Národním archivem a Oblastní galerií Liberec.

-pir-  

Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání