Je to software sloužící k modelování, technickým výpočtům a simulacím. Ve formě celouniverzitní licence ho využívá kolem 1300 univerzit po celém světě. V loňském roce se k této skupině připojila také naše univerzita. Studenti a zaměstnanci tak mohou zdarma tento nástroj využívat v plné šíři. MATLAB včera představili lidé ze společnosti HUMUSOFT.
Jsme první českou univerzitou, která celouniverzitní licenci MATLABu, tzv.Total Academic Headcount (TAH), koupila a umožňuje tak studentům a zaměstnancům využívat MATLAB pro modelování fyzikálních soustav či systémů diskrétních událostí, k návrhu a analýze řídicích systémů, ke zpracování různých signálů, k finančním analýzám a modelování, k široké škále operací validace, verifikace a testování či v simulační grafice.
Součástí TAHu jsou široké možnosti nástrojů a knihoven pro všechna možná použití napříč obory. Využijí je strojaři, informatici, statistici, matematici, fyzici, ekonomové, MATLAB nachází čím dál širší uplatnění.
Možnosti MATLABu přišli včera na naši školu představit zástupci společnosti HUMUSOFT, která je výhradním distributorem MATLABu pro Českou republiku.
„Součástí licence TAH jsou také precizně vypracované online kurzy, které uživatele provedou základy používání MATLABu i konkrétními pokročilejšími úlohami. Navíc absolvent takového online kurzu obdrží certifikát, který potvrzuje, že třeba zvládl fyzikální modelování. Získat takový certifikát stojí jinak dost peněz, díky celouniverzitní licenci TAH ho studenti i zaměstnanci mohou získat zdarma,“ říká ředitel společnosti HUMUSOFT Jan Daněk.
„Takové certifikáty při pracovním pohovoru určitě uplatníte, MATLAB totiž není jen nástroj pro školy, používají ho ve větší a větší míře také firmy, malé i nadnárodní,“ dodává Jan Daněk.
Škoda Auto, Denzo, Nissan, ČEZ Group, Honeywell, Johnson Controls, BMW…, to je jen úvod dlouhého výčtu českých i světových společností, které s MATLABem pracují. MATLAB využívá na světě přibližně 2,5 milionu uživatelů.
Celouniverzitní licenci MATLABu má asi 1300 univerzit po celém světě, v České republice je Technická univerzita v Liberci první, v sousedním Slovensku mají tuto licenci čtyři univerzity. Zakoupení licence TAH financovala naše škola z projektu "Vzdělávací infrastruktura TUL pro zvyšování relevance, kvality a přístupu ke vzdělání v podmínkách Průmyslu 4.0" a software zavedla a administruje fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.
„Žádný software s tak komplexní šíří záběru a aplikovatelnosti pro vědecko-technické účely neexistuje, navíc umí spolupracovat s celou řadou jiných běžně používaných nástrojů, například s Excelem a dalšími,“ řekl včera redakci T-UNI Jan Daněk na akci MATLAB Day, která měla našim studentům přiblížit možnosti a přednosti tohoto nástroje.
Jak spustíte MATLAB na svém počítači, se dozvíte zde.
-pir-
Další články v rubrice

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...