MATLAB, k čemu slouží a jak se k němu dostat?

IMG_1542.JPG
Jsme první MATLABáckou českou univerzitou. MATLAB Day v Liberci

Je to software sloužící k modelování, technickým výpočtům a simulacím. Ve formě celouniverzitní licence ho využívá kolem 1300 univerzit po celém světě. V loňském roce se k této skupině připojila také naše univerzita. Studenti a zaměstnanci tak mohou zdarma tento nástroj využívat v plné šíři. MATLAB včera představili lidé ze společnosti HUMUSOFT.

Jsme první českou univerzitou, která celouniverzitní licenci MATLABu, tzv.Total Academic Headcount (TAH), koupila a umožňuje tak studentům a zaměstnancům využívat MATLAB pro modelování fyzikálních soustav či systémů diskrétních událostí, k návrhu a analýze řídicích systémů, ke zpracování různých signálů, k finančním analýzám a modelování, k široké škále operací validace, verifikace a testování či v simulační grafice.

Součástí TAHu jsou široké možnosti nástrojů a knihoven pro všechna možná použití napříč obory. Využijí je strojaři, informatici, statistici, matematici, fyzici, ekonomové, MATLAB nachází čím dál širší uplatnění.

Možnosti MATLABu přišli včera na naši školu představit zástupci společnosti HUMUSOFT, která je výhradním distributorem MATLABu pro Českou republiku.

„Součástí licence TAH jsou také precizně vypracované online kurzy, které uživatele provedou základy používání MATLABu i konkrétními pokročilejšími úlohami. Navíc absolvent takového online kurzu obdrží certifikát, který potvrzuje, že třeba zvládl fyzikální modelování. Získat takový certifikát stojí jinak dost peněz, díky celouniverzitní licenci TAH ho studenti i zaměstnanci mohou získat zdarma,“ říká ředitel společnosti HUMUSOFT Jan Daněk.

„Takové certifikáty při pracovním pohovoru určitě uplatníte, MATLAB totiž není jen nástroj pro školy, používají ho ve větší a větší míře také firmy, malé i nadnárodní,“ dodává Jan Daněk.

Škoda Auto, Denzo, Nissan, ČEZ Group, Honeywell, Johnson Controls, BMW…, to je jen úvod dlouhého výčtu českých i světových společností, které s MATLABem pracují. MATLAB využívá na světě přibližně 2,5 milionu uživatelů.

Celouniverzitní licenci MATLABu má asi 1300 univerzit po celém světě, v České republice je Technická univerzita v Liberci první, v sousedním Slovensku mají tuto licenci čtyři univerzity. Zakoupení licence TAH financovala naše škola z projektu "Vzdělávací infrastruktura TUL pro zvyšování relevance, kvality a přístupu ke vzdělání v podmínkách Průmyslu 4.0" a software zavedla a administruje fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

„Žádný software s tak komplexní šíří záběru a aplikovatelnosti pro vědecko-technické účely neexistuje, navíc umí spolupracovat s celou řadou jiných běžně používaných nástrojů, například s Excelem a dalšími,“ řekl včera redakci T-UNI Jan Daněk na akci MATLAB Day, která měla našim studentům přiblížit možnosti a přednosti tohoto nástroje.

Jak spustíte MATLAB na svém počítači, se dozvíte zde.

-pir-

Další články v rubrice

IMG_8812-2.jpg

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek

Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

2. 4. 2025 | Události | 371
IMG_8501-4.jpg

Trojzemí na křižovatce nových výzev

Úskalí měnícího se geopolitického uspořádání světa a na to navázané výzvy, ale i nové cesty k řešení. I tato témata zazněla během mezinárodní konference Trojzemí na křižovatce, kterou hostila naše univerzita. Konference byla věnovaná strategickému...

20. 3. 2025 | Události | 233

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 669
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 365