3D tisk jde cestou automatizace a individualizace v duchu Průmyslu 4.0

_MG_2607 - kopie.png
Jak z filmu Duna. Ukázky 3D tisku na konferenci 3D Trends 2018. Foto: Michal Ackermann

Moderním trendům a budoucímu vývoji v oblasti 3D tisku se věnovala dvoudenní mezinárodní konference 3D Trends 2018, kterou jsme minulý týden pořádali ve spolupráci s North Carolina State University.

Konference má tradičně mezinárodní účast, přijeli na ni letos partneři z USA, Německa i Slovenska. Podle Jiřího Šafky z Laboratoře prototypových technologií Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI), která konferenci organizovala, je důležité především to, že se v Liberci na jednom místě setkají všechny tři strany, které mají k 3D tisku co říci:

„Jde nám hlavně o propojení vědců z akademické půdy, kteří v oblasti 3D tisku bádají nad novými postupy a materiály, firem, které 3D tiskárny, ale i vlastní spotřební materiál – filamenty a prášky – vyrábějí, a firem, které 3D tisk uplatňují ve své výrobě nebo vývoji. V tom je platforma 3D Trends unikátní.“

Hlavními řečníky konference byli Chris Rock z North Carolina State University a Aleš Grygar z ostravské firmy Invent Medical Group, která se zabývá 3D tiskem pro oblast ortopedických pomůcek.

Dále hovořili zástupci firem, jako je Hewlett-Packard, Concept Laser, SLM Solution a dalších firem, které patří ke světovým špičkám v oboru 3D tisku. Vystoupili také kolegové z univerzit s přehledy svých výzkumných projektů zasahujících do různých oblastí od strojírenství až po stavebnictví. Nápříklad výrobu nových elektrických motorů s použitím 3D technologie představil David Paloušek z VUT v Brně nebo stavbu domů pomocí 3D tisku z betonu prezentoval Viacheslav Markin z TU v Drážďanech.

Velkým tématem konference byla budoucnost pod hlavičkou Průmyslu 4.0. „Také vývoj v oblasti 3D tisku, jak představili na 3D Trends zástupci firem, směřuje jednoznačně k automatizaci a individualizaci,“ říká Jiří Šafka a doplňuje:

„Budoucností, už velmi hmatatelnou, jsou automatické výrobní linky s 3D tiskárnami, do kterých jenom zadáváte výrobní data. Distribuce materiálu, uskladnění výrobků a další logistika už se děje na základě vyhodnocení vstupních dat a pomocí robotů automaticky. Co se týče individualismu, je to právě 3D tisk, který dnes už umožňuje vyrobit jeden kus, stovky, ale i tisíce kusů jednoho výrobku zákazníkovi na míru, a to občas levněji a mnohem rychleji než jinými postupy.“

Jediná 3D tiskárna tohoto typu na českých univerzitách 

Součástí konference byla také ukázka přístrojového vybavení účastníků i našich laboratoří. Mohli jsme tak veřejnosti poprvé představit novou 3D tiskárnu HP 4200, kterou máme jako jediné univerzitní pracoviště v republice.

„Tato tiskárna nám umožňuje získávat produkty svými parametry srovnatelné s těmi vyrobenými vstřikováním, ovšem v kratším čase. A nejde už jen o pár kusů vyvíjených v rámci prototypování, můžeme tisknout i tisíce kusů,“ říká Šafka.

O tiskárně HP 4200 budeme na T-UNI ještě psát.

Konference 3D Trends je druhou konferencí, kterou pořádáme ve spolupráci s North Carolina State University, další společnou akcí je mezinárodní konference NART, která se zaměřuje na nanovlákna.

Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

IMG_5114-2.jpg

»Havel nám stále chybí«

Čtyři tisíce dní byl Ladislav Špaček jedním z nejbližších lidí prezidenta Václava Havla. Z pozice prezidentova tiskového mluvčího nechyběl u klíčových rozhodnutí i podpisů smluv, jako první věděl o Havlových těžkých zdravotních stavech nebo o...

22. 10. 2024 | Události | 273

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_4707-4.jpg

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť

Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...

2. 10. 2024 | Věda a výzkum | 520