Aditivní technologie výroby plastových dílů a technologie kompozitů s polymerní matricí byly hlavní náplní společného v pořadí druhého vědeckého praktika na Fraunhofer institutu obráběcí a tvářecí techniky v Žitavě, kterého se zúčastnili studenti Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci a Vysoké školy Zittau/Görlitz.
První společné praktikum se uskutečnilo v listopadu tohoto roku na naší univerzitě a bylo zaměřeno na progresivní metody zpracování plastů technologiemi vstřikování a vyfukování. Obě praktika se konala v rámci mezinárodního projektu „GreK“, jež je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj prostřednictvím Programu spolupráce Svobodný stát Sasko – Česká republika 2014-2020.
V laboratoři mechanických vlastností institutu Frauenhofer tentokrát studenti hodnotili pevnostní charakteristiky kompozitů v závislosti na jejich struktuře a použitých materiálů. Seznámili se také s technologiemi 3D tisku, lisováním kompozitního polotovaru a vyzkoušeli si také výrobu prototypového dílu metodou ruční laminace. „Tato klasická metoda ručního kladení spočívá v nanesení gelcoatu na vyčištěnou otevřenou formu a postupném kladení vrstev výztuže v podobě tkanin nebo rohože, prosycované pryskyřicí“, řekl Ondřej Kotera z Fraunhofer institutu a Vysoké školy Zittau/Görlitz.
Fraunhoferovy instituty jsou hlavními regionálními a národními hráči v německém inovačním ekosystému a úzce spolupracují s regionálními univerzitami a průmyslovými podniky. Je tomu tak i v případě Vysoké školy Zittau/ Görlitz a žitavské pracovní skupiny Fraunhofer institutu, zabývající se plastikářskými technologiemi a vývojem technologií lehčených struktur. „Tuto symbiózu reprezentují osobnosti, které přicházejí z univerzitní i výzkumné sféry. Spolupráce naší univerzity s Vysokou školou v Žitavě tak nabízí prostřednictvím sdílení lidských zdrojů, laboratoří, přístrojů apod. jedinečnou možnost vzájemně propojit a integrovat výukovou i výzkumnou činnost s největší organizací pro aplikovaný výzkum v Evropě“, konstatoval Luboš Běhálek z fakulty strojní, který je odpovědným řešitelem projektu GreK za českou stranu.
Společná výuka v zimním semestru vyvrcholí exkurzemi ve výrobních provozech předního výrobce plastových exteriérových dílů pro automobilový průmysl firmy, Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o. Liberec, a ve společnosti a Rail Components and Systems GmbH Königsbrück, zabývající se výrobou a vývojem lehčených plastových dílů na bázi sklolaminátu pomocí technologií ručního laminování, strojního lisování.
První společné praktikum se uskutečnilo v listopadu tohoto roku na naší univerzitě a bylo zaměřeno na progresivní metody zpracování plastů technologiemi vstřikování a vyfukování. Během praktického cvičení byla studentům znázorněna také možnost využití programů numerické simulace a to za účelem predikovat a současně také přizpůsobovat výrobní postupy plastových dílů, které jsou důležitým nástrojem pro vývoj technologických procesů.
-red-
Další články v rubrice

Na TUL přijeli přednášet odborníci na teorii strojů z celého světa
Mezinárodní konference o teorii strojů a mechanismů (TMM) se koná na Technické univerzitě jen jednou za čtyři roky a patří k vysoce prestižním. Je tak významná, že na ni neváhají přijet odborníci z jiných kontinentů, aby si s kolegy vyměňovali...

Barvy a materiály nových škodovek určuje naše absolventka
Vybrat a sladit ty správné barvy, materiály a struktury, které budou vnímat, a jichž se budou dotýkat posádky nových škodovek, je práce týmu, který ve Škodě Auto vede naše absolventka Kateřina Vránová. Tým designu Color, Material and Finish (CMF)...

Velký úspěch našich vědců. Hned tři inovace z TUL získaly medaile na veletrhu Invent Arena
Zcela nový materiál – porézní skleněná plastelína použitelná v módě nebo designu –, mobilní zařízení, které kdekoliv pohotově vyrobí nano- a mikrovlákna, a autonomní užitkové vozidlo pro přepravu nákladu v obtížných podmínkách. To jsou tři patenty...