Prestižní stipendium získala studentka FT

V soutěži o Fulbright-Masarykovo stipendium uspěla studentka naší fakulty textilní Jana Horáková. Fakulta ho obdržela opět po čtyřech letech.

Jana Horáková je absolventkou Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od roku 2011 je studentkou doktorského studia na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci na katedře netkanýchtextilií a nanovlákenných materiálů. Ve své doktorské práci „3D nanovlákenné tkáňové nosiče“ se pod vedením profesora Davida Lukáše a školitele specialisty Petra Mikeše věnuje výzkumu a vývoji nanovlákenných nosičů pro tkáňové inženýrství.

„V poslední době jsem svůj zájem zaměřila na vývoj a testování cévních náhrad s malým průměrem. Kardiovaskulární onemocnění ohrožují velké procento světové populace, avšak jejich léčba je stále nevyřešeným problémem. S úspěchem se nahrazují cévy s velkým průměrem syntetickými materiály, ale u cév s malým průměrem tento přístup selhává.Arteficiální/umělé malo-průměrové cévy představují v současné době velkou výzvu pro tkáňové inženýrství. Jsou tvořeny několika buněčnými typy s přesně určenými funkcemi. Tento fakt je jedním z důvodů, proč jsem se rozhodla zaměřit svoji disertační práci na tkáňové inženýrství kardiovaskulárního systému,“ představila práci Jana Horáková. 

V rámci Fulbright-Masarykova stipendia se Jana chystá v září 2013 odcestovat na 10měsíční studijní pobyt na Michigan Technological University, Department of Vascular Tissue Engineering. „Michiganská univerzita disponuje špičkovým vybavením biomedicínských laboratoří a renomovaným vědeckým týmem. Budu zde mít možnost vyvíjet materiál tkáňového nosiče anásledně ho testovat jak v laboratorních podmínkách (in vitro), tak i na zvířatech (in vivo),“ upřesnila stipendistka. 

Fulbrightovo stipendium si klade za cíl prohloubit porozumění mezi USA a partnerskými zeměmi. Hodnotícím kritériem Fulbright-Masarykova stipendia je kromě vědecképráce i aktivní účast v občanském a veřejném životě. „Jako členka Akademického senátu TUL a členka Umělecké rady Severočeského filharmonického sboru jsem se proto zařadila do tohoto programu. Zajímá mě nejen výzkum, ale také veřejný život, fungování univerzitní autonomie a americká kultura. Pevně doufám, že splním poslání kandidáta tohoto prestižního stipendia a zároveň rozšířím své znalosti ve vědecké oblasti,“  dodala Jana Horáková.

„Fulbrightovy stipendijní programy financované českou a americkou vládou poskytují českým vědcům příležitost studovat, provádět výzkum či vyučovat v USA. Získání stipendia je úspěchem, jakousi „výkladní skříní“, každé univerzity. Naší doktorandce se tímto otevírá mimořádná příležitost studovat a provádět výzkum na špičkovém pracovišti v USA. Získání stipendia svědčí i o vysoké úrovni vědecké práce pracoviště, na kterém Jana Horáková působí. Spolupráce s americkými vědci je mimo jiné výsledkem půlročního pracovního pobytu  profesora  Davida Lukáše, podpořeného rovněž Fulbrightovou nadací, a Petra Mikeše, podpořeného  stipendiem Clemson University, v Micro and Nanofluidic Systems Laboratory of Clemson University,“ zhodnotila úspěch děkanka fakulty textilní Jana Drašarová.

Více o Fulbrightově programu najdete na: http://www.fulbright.cz/o-nas.

Iveta Lukášová

Další články v rubrice

vaclav-2.jpg

Zemřel Václav Kotek. Jeden z prvních techniků Fakulty textilní

Zemřel technik a dlouholetý zaměstnanec Fakulty textilní TUL Václav Kotek. Zúčastnil se vývojových prací mimořádných inženýrských děl katedry netkaných textilií, mimo jiné světově proslulé technologie tvorby nanovláken známé pod značkou Nanospider.

18. 10. 2024 | Lidé | 371

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_4707-4.jpg

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť

Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...

2. 10. 2024 | Věda a výzkum | 520