Fakulta textilní testuje chytré textilie

Specifická měření a testování fyziologických vlastností materiálů provádí katedra oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci pro výrobce speciálních oděvů. Poskytuje firmám potřebná data a ty se na základě výsledků rozhodnou pro aplikaci konkrétního materiálu, případně kombinaci materiálů.

Lidé jsou nároční. Chtějí, aby se ve sportovních oděvech nepotili, ale také aby jim nebyla zima a aby byli chráněni před větrem a deštěm.„Díky spolupráci s libereckou univerzitou se dostáváme velmi rychle k reálným vlastnostem textilií a tyto hodnoty pak mohou ovlivnit výběr materiálů,“ řekl .Michal Tichý z liberecké firmy DirectAlpine, pro kterou dnes katedra oděvnictví testovala materiály pro novou zimní kolekci.

Společnost Direct Alpine s.r.o. vyrábí špičkové oděvy i pro extremní podmínky. S naší univerzitou spolupracuje od roku 2005. Firma nabízí odborné konzultace k tématům diplomových a bakalářských prací. Umožňuje studentské praxe  i dlouhodobé odborné stáže studentům v oblasti návrhů inovativních oděvů a konstrukce střihů. „V současné době studenti FT TUL zpracovávají čtyři témata zaměřená na fyziologické vlastnosti sportovních oděvů, impregnace oděvů a vyhodnocení dopadu reklamních potisků na oděvech,“ řekl vedoucí katedry oděvnictví Antonín Havelka.

Na výrobu kvalitních sportovních oděvů používají výrobci tzv. „sendvičové“ materiály - to jsou materiály složené z několika vrstev. Kvalitu oděvu a fyziologický komfort nositele ovlivňuje především paropropustná membrána, která většinou tvoří prostřední vrstvu sendvičového výrobku. Velmi důležitá je třetí – ochranná vrstva oděvů. Měření se zaměřuje na fyziologické vlastnosti textilií: prodyšnost vzduchu, propustnost vodních par a tepelně izolační vlastnosti, které je FT TUL schopna objektivně měřit pomocí speciálních laboratorních přístrojů.

Cílem je komfortní nošení oděvů. Nejde jen o to, aby oděv nositeli umožnil plný rozsah pohybu a perfektně padl z hlediska střihového řešení, ale zároveň, aby se člověk v oděvu cítil dobře. Komfortní nošení má i hlubší smysl: přehřátí zpocení lidé se hůře soustředí, mají nižší výkonnost a jsou více náchylní ke stresu. Oděv musí nejen hřát, ale také propouštět teplo a propouštět vlhko. Pot ve formě kapaliny na pokožce je hodnocen jako diskomfort,“ uvedl docent Havelka. Dodal, že u luxusnějších oděvů je inovativní zónové střihové řešení a kombinace materiálů nezbytností. Člověk se nepotí všude stejně, a chytrá bunda musí mít proto několik zón s různou propustností. Zátěr nebo jiná úprava švů a zipů jsou samozřejmostí.

Firmy hledají stále lepší materiály, které vyhovují nošení při námaze v různých podmínkách. Katedra oděvnictví FT TUL pracuje například na cyklistickém tričku se signalizací s LED diodami, které budou fungovat jako brzdové světlo a blinkry.„Spolupráce s výrobci speciálních oděvů dokazuje perspektivu studijních oborů zaměřených na textil. V  České republice se už asi nebudou vyrábět laciná trička. Pro české textilní producenty jsou ale perspektivní technické a inteligentní textilie. Textilie s vysokou přidanou hodnotou jsou schopné výrobcům zajistit dlouhodobou stabilitu. Poptávka na trhu po nich roste a s ní zároveň roste zájem podniků spolupracovat s naší univerzitou,“ konstatoval rektor TUL Zdeněk Kůs.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

technicka-univerzita-liberec-_0001_DSC09569.jpg

Termíny pro přihlášky na TUL už hoří

Ještě týden – do konce března – se můžete hlásit na většinu studijních programů na liberecké univerzitě. Víc času na přihlášku máte třeba na ekonomické fakultě nebo fakultě zdravotnických studií. Pro nadcházející akademický rok máme několik...

24. 3. 2025 | Univerzita | 319