Mozaiku kulturních akcí v libereckém kině Varšava Ještěd z klece zahájila v pondělí 22. října vernisáž výstavy závěrečných prací studentů Fakulty umění a architektury TUL.
Budova kina Varšava v centru Liberce se po letech na týden opět otevřela kultuře. Až do této neděle 28. října se budou ve Varšavě konat výstavy, divadelní představení, autorské večery a projekce filmů.
Divadlo F.X. Kalby uvede inscenaci Siegfriedova idyla, promítat se bude film Auto*Mat Víta Marečka nebo Mélièsova Cesta na měsíc. Zahrají kapely Mrazak či Nicotinepills. To je jen letmý pohled do týdenního programu akce "Ještěd z klece".
Svým názvem odkazuje k oblíbené přehlídce prací studentů fakulty umění a architektury liberecké technické univerzity „Ještěd f kleci“.
„Hlavní součástí akce ve Varšavě je také přehlídka bakalářských a diplomových prací našich studentů. Celý Ještěd z klece má ale především upozornit veřejnost na problém bývalého kina Varšava,“ uvedl jeden z organizátorů architekt Jiří Žid, který je zároveň členem občanského sdružení Zachraňme kino Varšava, jež akci spolupořádá.
Zachraňme kino Varšava, o.s., chce „zachránit budovu bývalého kina Varšava v Liberci před jejím dalším chátráním. Jedním z cílů sdružení je znovuuvedení kulturního stánku na scénu života města, ve kterém žijeme. Založili jsme proto sdružení, aby slovo zachraňme zmizelo,“ píše se na webu www.kinovarsava.cz/.
Na této adrese najdete i kompletní program „Ještěda z klece“, další informace o budově kina i o aktivitách sdružení Zachraňme kino Varšava.
Díky akci Ještěd z klece ven mohou členové sdružení své úsilí konfrontovat s návštěvníky jednotlivých kulturních akcí a zjistit, zda také ostatní obyvatelé Liberce mají zájem o záchranu budovy kina a její další oživení.
Radek Pirkl
Fotografie: Roman Dobeš
Další články v rubrice
FUA 30 a Jiří Suchomel 80
Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.
Co je skutečné a co manipulace? Odpověď hledá výstava Co-Extensive kurátora Filipa Šenka v Galerii Rudolfinum
Mezinárodní skupinovou výstavu Co-Extensive v Galerii Rudolfinum dva roky kurátorsky připravoval Filip Šenk z Fakulty umění a architektury TUL. Výstava vychází z úvah o tom, že dnešní svět v nebývalé míře zaplavují obrazy, které přitom často...
»Opravovali jsme polární refugium v Antarktidě«
Šestitýdenní antarktické dobrodružství spojené s opravou provizorního zázemí pro terénní výzkum, refugio CZ*ECO Nelson prožili pedagogové Fakulty umění a architektury TUL Vladislav Bureš a Dagmar Vojtíšková. Oba stavební projektanti se zkušenostmi...