Premiéra naší univerzity v Malajsii

Svůj stánek v sekci „Zahraniční univerzity“ měla letos poprvé na prestižním veletrhu Facon Education Fair v Malajsii také naše univerzita. Veletrh se konal v hlavním městě Kuala Lumpur ve dnech 16.–17. března.

Stánek podle návrhu Oddělení propagace a reklamy akcentoval polohu České republiky a Liberce jako univerzitního města. Představily se v něm fakulta strojní, fakulta textilní a Ústav zdravotnických studií. Pro návštěvníky veletrhu byla připravena i půlhodinová prezentace Technické univerzity v Liberci. Liberecký stánek navštívila i malajská ministryně školství.

Velmi mě překvapil přístup mladých Malajců ke vzdělání. Považují ho za prestižní záležitost, do které ochotně investují. Všeobecně tam je velký zájem o studium na evropských vysokých školách. Ptali se nás na možnosti studia v angličtině, ale řada z nich se zajímala i o kurzy českého jazyka. Oslovili nás i absolventi tamních strojních vysokých škol a zajímali se o doktorské studijní programy. To samozřejmě vítáme, protože zvyšování počtu doktorandů je dokladem kvality a prestiže univerzity a z hlediska perspektivy TUL  je to otázka nabývající na své relevanci.  Kontakty se zahraničními univerzitami a mezinárodní mobilita studentů patří k prioritám naší univerzity,“ řekla po návratu prorektorka TUL Soňa Jandová.

Podle ní nyní zřejmě čeká zúčastněné fakulty a ÚZS náročné období. Zástupci naší univerzity zvolili individuální přístup k případným uchazečům o studium v Liberci. „S vážnými zájemci jsme se dohodli, že pošlou potřebné údaje na fakultu, kde budou u každého posouzeny podmínky možného přijetí. Od hodnocení dosavadního studia až po získání víza,“ dodala docentka Jandová.

Také zástupci fakulty textilní si nemohli stěžovat na nezájem. Podle děkanky Jany Drašarové se otevřela řada možností pro vzájemnou spolupráci. „Malajští textiláci jsou zaměřeni hlavně na tradiční ruční techniky a mají úžasné výtvarné cítění. V odborné technologické oblasti jsou ale zatím dost pozadu. Dohodli jsme se s tamní vysokou školou zaměřenou na textil,  že možnosti spolupráce projednáme. Její zástupci k nám přijedou v červnu. Ještě letos bychom chtěli otevřít Letní školu pro jejich pedagogy, kteří zvažují možnost společného studijního programu,“ řekla Drašarová. Podle ní se také rýsuje možnost spolupráce s tamními textilními firmami, kterým chybějí vysokoškolsky vzdělaní technici. „Máme velmi dobré zkušenosti se školením technologů pro firmy z Jihoafrické republiky. To zaujalo i vedení firem, se kterými jsme v Malajsii jednali,“ uvedla Drašarová.

Veletrh Facon Education Fair se koná od roku 1990 a pořadatelská společnost za tu dobu uskutečnila 32 akcí. Vystřídalo se na nich více než 800 institucí z Malajsie, Číny, Japonska, Singapuru, Německa, Nizozemí a USA. Na veletrhu se vždy prezentují prestižní univerzity z celého světa.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce