Mapu, která nabídne alternativu k plánům měst běžně dostupným v informačních centrech, chtějí návštěvníkům Liberce a Jablonce nad Nisou nabídnout geoinformatici z FP TUL ve spolupráci s Libereckou občanskou společností, o.s.
Její součástí budou i tipy na místa, která by návštěvníci neměli minout, nebo naopak místa, kterým se mají vyhnout. Takové tipy může do mapy přidat každý. Stačí se přes facebook: facebook.com/mapdirection nebo weby: losonline.eu/direction či geoinformatika.tul.cz/direction prokliknout na jednoduchý dotazník.
„Dotazník nabízí možnost zvolit oblíbenou památku nebo restauraci, kam na koncert a za kulturou nebo místo, kde se dá dobře ubytovat. Doporučit můžete i místo důležité z náboženského hlediska, své oblíbené městské zákoutí nebo třeba bar,“ jmenuje nabídku spoluautor netradiční mapy Daniel Vrbík z katedry aplikované matematiky FP TUL.
Z těchto údajů vytvoří geoinformatici vrstvu bodů, kterou zanesou do mapy Liberce a Jablonce.
Mapu Direct(i)on tvůrci zamýšlejí především pro mladé lidi, stážisty ze zahraničí a cestovatele, poslouží ale stejně dobře všem návštěvníkům obou měst.
„Ten, kdo Liberec nebo Jablonec nezná, jistě ocení doporučení na zajímavá místa, ale stejně tak i varování, která místa za návštěvu opravdu nestojí. V dotazníku je kolonka i pro tato nedoporučení a připsat k nim může každý i důvody svého postoje,“ doplňuje Vrbík.
Dotazník bude k dispozici do 17. února tohoto roku, pak začnou tvůrci se zapracováváním podnětů do mapy. Odpovědi respondentů zaznamenává Liberecká občanská společnost, dotazníků se jim za první týden sešlo asi padesát.
„Mezi kladnými tipy se v dotaznících často objevuje liberecká krajská vědecká knihovna nebo kavárna Bez konceptu. Naopak například Tyršovy sady u konečné tramvaje v Jablonci respondenti komentují jako místo, kterému je lepší se večer vyhnout, protože se tam scházejí podezřelé party,“ komentuje dosavadní odpovědi spoluautorka mapy Zuzana Rengerová z Liberecké občanské společnosti.
Hlavní myšlenkou mapy Direct(i)on je otevřenost a, jak odkazuje název, přímost: Kdokoliv, kdo zná Liberec nebo Jablonec, může do mapy měst přispět svým postřehem. Facebookový profil mapy zároveň slouží jako tribuna pro veřejnou diskuzi nad zařazením některých míst, a poskytuje tak důležitou zpětnou vazbu pro tvůrce. A v neposlední řadě se otevřenost celého projektu promítne i do finálního provedení – mapa v tištěné podobě bude k dostání zdarma.
„Vytiskneme ji tak na přelomu dubna a května. Nejprve bude k dostání na naší univerzitě a také v Liberecké občanské společnosti, postupně bychom ji chtěli zavést i do městských informačních center a dalších veřejných míst,“ odhaduje Daniel Vrbík.
Kromě tištěné podoby bude mít mapa i verzi elektronickou, která bude volně ke stažení, navíc ji chtějí tvůrci průběžně aktualizovat. Zároveň už plánují mapu další, která by podobným způsobem pokryla celý Euroregion Nisa.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Jiří Beneš bude novým děkanem fakulty zdravotnických studií
Akademický senát Fakulty zdravotnických studií TUL zvolil na svém středečním zasedání profesora Jiřího Beneše kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu od letošního července do...

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL
Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...